Tekniskt basår, distans
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · BTH-87156
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 562
- 88 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 60
- Sökande per plats
- 7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,82 | 14,36 | −1,46 |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | 0,75 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 16,03 | 15,9 | −0,13 |
| Antagna totalt | 100 | 80 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2024 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 3 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 3 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,82 → 14,36 (−1,46) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2025 | 13,93 → 13,93 (±0) | 0,55 → 0,35 (−0,20) |
| HT 2024 | 11,39 → alla behöriga antogs | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,82) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2021
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 13,93 | 15,44 |
| HT 2026 | 14,36 | 15,90 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,35 |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2021 | 212 | 28 |
| HT 2022 | 237 | 48 |
| HT 2023 | 278 | 34 |
| HT 2024 | 372 | 49 |
| HT 2025 | 389 | 45 |
| HT 2026 | 562 | 88 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 25| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Valhallavägen · Stockholm | 20,15 | 1,40 | 12,9 | 3 674 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Flemingsberg · Huddinge | 18,33 | 1,20 | 9,0 | 2 521 |
| Jönköping University Jönköping · Distans | 18,10 | – | 24,0 | 840 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Södertälje · Södertälje | 17,92 | 1,15 | 29,7 | 1 010 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Norrtälje · Norrtälje | 17,85 | 1,25 | 38,3 | 613 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Nynäshamn · Nynäshamn | 17,60 | 1,15 | 30,6 | 674 |
| Jönköping University Jönköping | 16,21 | – | 7,5 | 750 |
| Mälardalens universitet Västerås | 14,61 | 0,65 | 5,7 | 540 |
| Blekinge tekniska högskola Karlskrona · Distans · Du tittar på den här | 14,36 | 0,75 | 7,0 | 562 |
| Chalmers tekniska högskola Göteborg | – | 1,30 | 9,2 | 3 973 |
Om programmet
Programmet ger dig de kunskaper i matematik, fysik och kemi som krävs för att ta steget vidare till ingenjörsstudier och andra tekniska utbildningar. Du läser gymnasienivåkurser som motsvarar Matematik 3c och 4, Fysik 1 och 2 samt Kemi 1, och bygger samtidigt studievana, problemlösningsförmåga och förståelse för hur naturvetenskap och teknik hänger ihop.
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Blekinge tekniska högskola.
Liknande program vid Blekinge tekniska högskola
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod BTH-87156
BTH-87156 · nationell antagning
562 sökande, 88 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 4 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,82 | 56 | 14,36 | 46 | 32 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,03 | 8 | 15,9 | 6 | 12 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 34 | 0,75 | 27 | 19 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 18 |
Vanliga frågor om Tekniskt basår, distans
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt basår, distans vid Blekinge tekniska högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,36, HP 0,75 och BII 15,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tekniskt basår, distans vid Blekinge tekniska högskola?
HT 2026 sökte 562 personer, varav 88 i första hand. 80 antogs, alltså 7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Tekniskt basår, distans vid Blekinge tekniska högskola?
Ja, den steg: i BI krävdes 14,36 HT 2026 mot 13,93 HT 2025. Sökande: 562 mot 389.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Tekniskt basår, distans mer?
Samma utbildning finns på 25 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor37 %(206)
- Män63 %(356)
- 24 år eller yngre70 %393
- 25–34 år22 %122
- 35 år eller äldre8 %47
- Antagna kvinnor25 %(20)
- Antagna män75 %(60)
Anmälningskod BTH-87156. Källa: UHR.