Tekniskt basår, Lärcentrum Norrtälje
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32412
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 613
- 16 i första hand
- Antagna
- 16
- urval 2
- Reserver
- 212
- Sökande per plats
- 38,3
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,44 | 17,85 | −0,59 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,25 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,45 | 17,37 | −0,08 |
| Antagna totalt | 21 | 16 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,44 → 17,85 (−0,59) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2025 | 17,45 → 17,45 (±0) | 1,00 → 1,05 (+0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,44) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 17,45 | 17,40 |
| HT 2026 | 17,85 | 17,37 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | 1,05 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 379 | 18 |
| HT 2026 | 613 | 16 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 25| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Valhallavägen · Stockholm | 20,15 | 1,40 | 12,9 | 3 674 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Flemingsberg · Huddinge | 18,33 | 1,20 | 9,0 | 2 521 |
| Jönköping University Tekniskt basår, distans · Jönköping · Distans | 18,10 | – | 24,0 | 840 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Södertälje · Södertälje | 17,92 | 1,15 | 29,7 | 1 010 |
| Kungl. Tekniska högskolan Norrtälje · Du tittar på den här | 17,85 | 1,25 | 38,3 | 613 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Nynäshamn · Nynäshamn | 17,60 | 1,15 | 30,6 | 674 |
| Jönköping University Jönköping | 16,21 | – | 7,5 | 750 |
| Mälardalens universitet Västerås | 14,61 | 0,65 | 5,7 | 540 |
| Blekinge tekniska högskola Tekniskt basår, distans · Karlskrona · Distans | 14,36 | 0,75 | 7,0 | 562 |
| Chalmers tekniska högskola Göteborg | – | 1,30 | 9,2 | 3 973 |
Om programmet
Tekniskt basår ger dig möjlighet att läsa kurser i matematik, fysik och kemi för att bli behörig till KTH:s ingenjörsutbildningar. Utbildningen är skräddarsydd för fortsatta studier på KTH och ger dig garantiplats till någon av våra ingenjörsutbildningar. Du tränas både i problemlösning och kreativt tänkande och får dessutom en bra studieteknik inför framtiden. Efter att ha läst klart Tekniskt basår blir du garanterad en plats på någon av KTH:s ingenjörsutbildningar.
- Omfattning
- 60 högskolepoäng, ca 1 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Tekniskt basår, Lärcentrum SödertäljeBI17,92HP1,15Sökande/plats29,7
- Tekniskt basår, Lärcentrum NynäshamnBI17,60HP1,15Sökande/plats30,6
- Tekniskt basår, termin 2, KTH CampusBI19,95HP1,50Sökande/plats25,5
- Tekniskt basår, Campus ValhallavägenBI20,15HP1,40Sökande/plats12,9
- Tekniskt basår, Campus FlemingsbergBI18,33HP1,20Sökande/plats9,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32412
KTH-32412 · nationell antagning
613 sökande, 16 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,44 | 12 | 17,85 | 9 | 169 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,45 | 2 | 17,37 | 2 | 55 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 7 | 1,25 | 5 | 160 |
Vanliga frågor om Tekniskt basår, Lärcentrum Norrtälje
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt basår, Lärcentrum Norrtälje vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,85, HP 1,25 och BII 17,37. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tekniskt basår, Lärcentrum Norrtälje vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 613 personer, varav 16 i första hand. 16 antogs, alltså 38,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Tekniskt basår, Lärcentrum Norrtälje vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,85 HT 2026 mot 17,45 HT 2025. Sökande: 613 mot 379.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Tekniskt basår, Lärcentrum Norrtälje mer?
Samma utbildning finns på 25 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor25 %(152)
- Män75 %(461)
- 24 år eller yngre82 %503
- 25–34 år15 %90
- 35 år eller äldre3 %20
- Antagna kvinnor25 %(4)
- Antagna män75 %(12)
Anmälningskod KTH-32412. Källa: UHR.