Tekniskt basår, termin 2, KTH Campus
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · KTH-32005
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 766
- 431 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 320
- Sökande per plats
- 25,5
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,21 | 19,95 | −0,26 |
| Högskoleprov (HP) | 1,60 | 1,50 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 20,89 | 20,2 | −0,69 |
| Antagna totalt | 30 | 30 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2011 | 17,20 | 17,40 |
| VT 2012 | 18,20 | 17,52 |
| VT 2013 | 18,50 | 18,04 |
| VT 2014 | 18,40 | 18,47 |
| VT 2015 | 18,60 | 19,15 |
| VT 2016 | 18,28 | 18,82 |
| VT 2017 | 19,40 | 19,86 |
| VT 2018 | 19,84 | 18,85 |
| VT 2019 | 19,06 | 18,97 |
| VT 2020 | 18,85 | 18,49 |
| VT 2021 | 20,42 | 19,81 |
| VT 2022 | 19,16 | 19,01 |
| VT 2024 | 18,41 | 18,58 |
| VT 2025 | 19,17 | 20,36 |
| VT 2026 | 19,95 | 20,20 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2011 | 1,20 |
| VT 2012 | 1,30 |
| VT 2013 | 1,30 |
| VT 2014 | 1,40 |
| VT 2015 | 1,35 |
| VT 2016 | 1,35 |
| VT 2017 | 1,50 |
| VT 2018 | 1,45 |
| VT 2019 | 1,35 |
| VT 2020 | 1,50 |
| VT 2021 | 1,40 |
| VT 2022 | 1,45 |
| VT 2024 | 1,35 |
| VT 2025 | 1,40 |
| VT 2026 | 1,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2011 | 408 | 229 |
| VT 2012 | 533 | 276 |
| VT 2013 | 617 | 297 |
| VT 2014 | 674 | 298 |
| VT 2015 | 649 | 296 |
| VT 2016 | 664 | 296 |
| VT 2017 | 594 | 295 |
| VT 2018 | 494 | 232 |
| VT 2019 | 347 | 168 |
| VT 2020 | 373 | 185 |
| VT 2021 | 441 | 251 |
| VT 2022 | 365 | 187 |
| VT 2024 | 337 | 180 |
| VT 2025 | 495 | 258 |
| VT 2026 | 766 | 431 |
Om programmet
Tekniskt basår, termin 2, ger dig möjlighet att läsa kurser i matematik och fysik och för att bli behörig till KTH:s ingenjörsutbildningar. Utbildningen är skräddarsydd för fortsatta studier på KTH och ger dig garantiplats till någon av våra ingenjörsutbildningar. Du tränas både i problemlösning och kreativt tänkande och får dessutom en bra studieteknik inför framtiden.
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c, Kemi 1, Fysik 1a eller 1b1+1b2. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Kemi nivå 1, Fysik nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Tekniskt basår, Campus ValhallavägenBI20,15HP1,40Sökande/plats12,9
- Tekniskt basår, Campus FlemingsbergBI18,33HP1,20Sökande/plats9,0
- Tekniskt basår, Lärcentrum SödertäljeBI17,92HP1,15Sökande/plats29,7
- Tekniskt basår, Lärcentrum NynäshamnBI17,60HP1,15Sökande/plats30,6
- Tekniskt basår, Lärcentrum NorrtäljeBI17,85HP1,25Sökande/plats38,3
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod KTH-32005
KTH-32005 · nationell antagning
766 sökande, 431 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,21 | 17 | 19,95 | 16 | 254 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,89 | 3 | 20,2 | 4 | 91 |
| HP Högskoleprovet | 1,60 | 10 | 1,50 | 10 | 280 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Tekniskt basår, termin 2, KTH Campus
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt basår, termin 2, KTH Campus vid Kungl. Tekniska högskolan VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,95, HP 1,50 och BII 20,2. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tekniskt basår, termin 2, KTH Campus vid Kungl. Tekniska högskolan?
VT 2026 sökte 766 personer, varav 431 i första hand. 30 antogs, alltså 25,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Tekniskt basår, termin 2, KTH Campus vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,95 VT 2026 mot 19,17 VT 2025. Sökande: 766 mot 495.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor29 %(221)
- Män71 %(545)
- 24 år eller yngre85 %649
- 25–34 år12 %95
- 35 år eller äldre3 %22
- Antagna kvinnor37 %(11)
- Antagna män63 %(19)
Anmälningskod KTH-32005. Källa: UHR.