Tekniskt basår
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · CTH-95000
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 3 973
- 1 221 i första hand
- Antagna
- 430
- urval 2
- Reserver
- 1 093
- Sökande per plats
- 9,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,30 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 570 | 430 | −140 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 7 terminer och legat kvar i 5 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 7 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 19 terminer och legat kvar i 17 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 19 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | – | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2025 | – | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2024 | – | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2023 | – | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2022 | – | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2021 | – | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2020 | – | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2019 | – | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2018 | – | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2017 | – | 1,30 → 1,30 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (HP 1,30) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 16,40 | 15,00 |
| HT 2011 | 16,73 | 16,12 |
| HT 2012 | 16,25 | 16,20 |
| HT 2013 | 16,50 | 16,10 |
| HT 2014 | 16,60 | 16,25 |
| HT 2015 | 16,60 | 16,10 |
| HT 2016 | 16,30 | 15,36 |
| HT 2017 | – | – |
| HT 2018 | – | – |
| HT 2019 | – | – |
| HT 2020 | – | – |
| HT 2021 | – | – |
| HT 2022 | – | – |
| HT 2023 | – | – |
| HT 2024 | – | – |
| HT 2025 | – | – |
| HT 2026 | – | – |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | 0,80 |
| HT 2010 | 1,20 |
| HT 2011 | 1,30 |
| HT 2012 | 1,20 |
| HT 2013 | 1,30 |
| HT 2014 | 1,30 |
| HT 2015 | 1,35 |
| HT 2016 | 1,30 |
| HT 2017 | 1,30 |
| HT 2018 | 1,15 |
| HT 2019 | 1,15 |
| HT 2020 | 1,05 |
| HT 2021 | 1,10 |
| HT 2022 | 1,10 |
| HT 2023 | 1,10 |
| HT 2024 | 1,15 |
| HT 2025 | 1,20 |
| HT 2026 | 1,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 1 098 | 504 |
| HT 2009 | 1 829 | 773 |
| HT 2010 | 2 202 | 815 |
| HT 2011 | 2 583 | 859 |
| HT 2012 | 2 702 | 907 |
| HT 2013 | 3 255 | 1 074 |
| HT 2014 | 3 480 | 1 007 |
| HT 2015 | 3 347 | 939 |
| HT 2016 | 2 932 | 878 |
| HT 2017 | 2 735 | 808 |
| HT 2018 | 2 460 | 711 |
| HT 2019 | 2 578 | 803 |
| HT 2020 | 3 043 | 900 |
| HT 2021 | 2 533 | 733 |
| HT 2022 | 2 163 | 618 |
| HT 2023 | 2 408 | 698 |
| HT 2024 | 2 864 | 908 |
| HT 2025 | 3 105 | 941 |
| HT 2026 | 3 973 | 1 221 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 25| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Valhallavägen · Stockholm | 20,15 | 1,40 | 12,9 | 3 674 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Flemingsberg · Huddinge | 18,33 | 1,20 | 9,0 | 2 521 |
| Jönköping University Tekniskt basår, distans · Jönköping · Distans | 18,10 | – | 24,0 | 840 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Södertälje · Södertälje | 17,92 | 1,15 | 29,7 | 1 010 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Norrtälje · Norrtälje | 17,85 | 1,25 | 38,3 | 613 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Nynäshamn · Nynäshamn | 17,60 | 1,15 | 30,6 | 674 |
| Jönköping University Jönköping | 16,21 | – | 7,5 | 750 |
| Mälardalens universitet Västerås | 14,61 | 0,65 | 5,7 | 540 |
| Blekinge tekniska högskola Tekniskt basår, distans · Karlskrona · Distans | 14,36 | 0,75 | 7,0 | 562 |
| Chalmers tekniska högskola Göteborg · Du tittar på den här | – | 1,30 | 9,2 | 3 973 |
Om programmet
Vill du ha en teknisk utbildning men saknar den behörighet som krävs? Då är Tekniskt basår på campus ett bra sätt att vässa dina kunskaper samt öka dina möjligheter att bli antagen till Chalmers utbildningar. Du blir också väl förberedd för högskolestudier.
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Det behövs också: Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c, Engelska 6. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Engelska nivå 2
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.
Liknande program vid Chalmers tekniska högskola
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod CTH-95000
CTH-95000 · nationell antagning
3 973 sökande, 1 221 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 6 | 4 | 4 | 18 |
| BIITB Lärosätets eget urval | 15,87 | 29 | 15,94 | 25 | 141 |
| BITB Lärosätets eget urval | 16,61 | 388 | 16,51 | 284 | 980 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 6 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 141 | 1,30 | 111 | 855 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Tekniskt basår
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt basår vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen HP 1,30. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tekniskt basår vid Chalmers tekniska högskola?
HT 2026 sökte 3 973 personer, varav 1 221 i första hand. 430 antogs, alltså 9,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Tekniskt basår vid Chalmers tekniska högskola?
Ja, den steg: i HP krävdes 1,30 HT 2026 mot 1,20 HT 2025. Sökande: 3 973 mot 3 105.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Tekniskt basår mer?
Samma utbildning finns på 25 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor36 %(1 439)
- Män64 %(2 534)
- 24 år eller yngre91 %3 599
- 25–34 år8 %332
- 35 år eller äldre1 %42
- Antagna kvinnor44 %(190)
- Antagna män56 %(240)
Anmälningskod CTH-95000. Källa: UHR.