Tekniskt basår på distans
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · CTH-94000
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 334
- 282 i första hand
- Antagna
- 125
- urval 2
- Reserver
- 670
- Sökande per plats
- 18,7
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,25 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 181 | 125 | −56 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 inte sjunkit i någon av 6 terminer och legat kvar i 6 (median 0,00). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,05 eller mer under urval 1-gränsen.
| Termin | HP urval 1 → 2 |
|---|---|
| HT 2026 | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2025 | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2024 | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2023 | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2022 | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2021 | 0,90 → 0,90 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (HP 1,25) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 0,90 |
| HT 2022 | 1,10 |
| HT 2023 | 1,05 |
| HT 2024 | 1,10 |
| HT 2025 | 1,15 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2020 | 0 | 0 |
| HT 2021 | 1 444 | 166 |
| HT 2022 | 1 388 | 177 |
| HT 2023 | 1 361 | 170 |
| HT 2024 | 1 664 | 200 |
| HT 2025 | 1 826 | 236 |
| HT 2026 | 2 334 | 282 |
Om programmet
Vill du ha en teknisk utbildning men saknar den behörighet som krävs? Då är Tekniskt basår på distans ett bra sätt att vässa dina kunskaper samt öka dina möjligheter att bli antagen till Chalmers utbildningar. Du blir också väl förberedd för högskolestudier.
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Det behövs också: Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c, Engelska 6. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Engelska nivå 2
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.
Liknande program vid Chalmers tekniska högskola
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod CTH-94000
CTH-94000 · nationell antagning
2 334 sökande, 282 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 4 | 2 | 13 |
| BIITB Lärosätets eget urval | 16,05 | 11 | 16,05 | 8 | 98 |
| BITB Lärosätets eget urval | 16,41 | 122 | 16,45 | 81 | 594 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 45 | 1,25 | 34 | 500 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Tekniskt basår på distans
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt basår på distans vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen HP 1,25. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tekniskt basår på distans vid Chalmers tekniska högskola?
HT 2026 sökte 2 334 personer, varav 282 i första hand. 125 antogs, alltså 18,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Tekniskt basår på distans vid Chalmers tekniska högskola?
Ja, den steg: i HP krävdes 1,25 HT 2026 mot 1,15 HT 2025. Sökande: 2 334 mot 1 826.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor37 %(873)
- Män63 %(1 461)
- 24 år eller yngre82 %1 903
- 25–34 år14 %337
- 35 år eller äldre4 %94
- Antagna kvinnor44 %(55)
- Antagna män56 %(70)
Anmälningskod CTH-94000. Källa: UHR.