Teknisk kemi (civilingenjörsprogram)
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · CTH-43000
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 843
- 134 i första hand
- Antagna
- 114
- urval 2
- Reserver
- 138
- Sökande per plats
- 7,4
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,79 | 19,79 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,50 | 1,50 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,6 | 19,6 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 145 | 114 | −31 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,79 → 19,79 (±0) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| HT 2025 | 19,58 → 19,58 (±0) | 1,40 → 1,40 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,79) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 19,58 | 19,58 |
| HT 2026 | 19,79 | 19,60 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | 1,40 |
| HT 2026 | 1,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 837 | 137 |
| HT 2026 | 843 | 134 |
Om programmet
Tänk dig vår tids stora utmaningar. Inom kemin finns lösningar för att få hållbar energiförsörjning, rent dricksvatten och resurseffektiva material ¿ bara vi ser till att ha kunskaperna och innovationsförmågan. Därför kan du som civilingenjör i Teknisk kemi spela en viktig roll för att forma framtidens hållbara samhälle och driva den cirkulära omställningen.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 4/Matematik E, Fysik 2, Kemi 1, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Engelska nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom kemi och kemiteknik | 52 600 kr40–70 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Chalmers tekniska högskola
- Teknisk fysik (civilingenjörsprogram)BI21,58HP1,75Sökande/plats8,7
- Teknisk matematik (civilingenjörsprogram)BI21,30HP1,70Sökande/plats11,4
- Tekniskt basårBI–HP1,30Sökande/plats9,2
- Tekniskt basår på distansBI–HP1,25Sökande/plats18,7
- Maskinteknik (civilingenjörsprogram. Senare del av program, EJ åk 1)BI–HP–Sökande/plats–
- Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram)BI19,64HP1,50Sökande/plats10,3
- Teknisk design (civil- och högskoleingenjörsprogram)BI20,14HP1,55Sökande/plats13,8
- Informationsteknik (civilingenjörsprogram)BI17,75HP1,30Sökande/plats7,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
CTH-43000 · nationell antagning
843 sökande, 134 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APFM Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,79 | 100 | 19,79 | 79 | 123 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,6 | 9 | 19,6 | 6 | 24 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,50 | 26 | 1,50 | 19 | 126 |
| ZBGAR Lärosätets eget urval | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 5 | 0 |
CTH-43005 · nationell antagning
Teknisk kemi (civilingenjörsprogram. Senare del av program, EJ åk 1). 1 sökande, 1 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Teknisk kemi (civilingenjörsprogram)
Vad krävdes för att komma in på Teknisk kemi (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,79, HP 1,50 och BII 19,6. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Teknisk kemi (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?
HT 2026 sökte 843 personer, varav 134 i första hand. 114 antogs, alltså 7,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Teknisk kemi (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,79 HT 2026 mot 19,58 HT 2025. Sökande: 843 mot 837.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor51 %(426)
- Män49 %(417)
- 24 år eller yngre94 %791
- 25–34 år6 %49
- 35 år eller äldre0 %3
- Antagna kvinnor51 %(58)
- Antagna män49 %(56)
Anmälningskod CTH-43000. Källa: UHR.