Teknisk matematik (civilingenjörsprogram)
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · CTH-59000
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 960
- 151 i första hand
- Antagna
- 84
- urval 2
- Reserver
- 147
- Sökande per plats
- 11,4
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,3 | 21,3 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,70 | 1,70 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 21,08 | 21,08 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 102 | 84 | −18 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 17 terminer och legat kvar i 7 (median −0,06). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 17 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 17 terminer och legat kvar i 13 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 17 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,30 → 21,30 (±0) | 1,70 → 1,70 (±0) |
| HT 2025 | 21,10 → 21,04 (−0,06) | 1,70 → 1,70 (±0) |
| HT 2024 | 21,10 → 20,95 (−0,15) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2023 | 21,30 → 21,30 (±0) | 1,65 → 1,65 (±0) |
| HT 2022 | 21,69 → 21,67 (−0,02) | 1,65 → 1,60 (−0,05) |
| HT 2021 | 21,35 → 21,25 (−0,10) | 1,70 → 1,60 (−0,10) |
| HT 2020 | 21,25 → 21,09 (−0,16) | – |
| HT 2019 | 21,65 → 21,65 (±0) | – |
| HT 2018 | 20,59 → 20,59 (±0) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2017 | 20,78 → 20,36 (−0,42) | 1,70 → 1,70 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,30) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 21,36 | 22,50 |
| HT 2011 | 21,00 | 21,40 |
| HT 2012 | 19,70 | 18,96 |
| HT 2013 | 20,70 | 19,90 |
| HT 2014 | 20,90 | 19,00 |
| HT 2015 | 21,20 | 19,58 |
| HT 2016 | 21,50 | 17,86 |
| HT 2017 | 20,36 | 19,55 |
| HT 2018 | 20,59 | 19,90 |
| HT 2019 | 21,65 | 20,27 |
| HT 2020 | 21,09 | 20,41 |
| HT 2021 | 21,25 | 21,55 |
| HT 2022 | 21,67 | 19,53 |
| HT 2023 | 21,30 | 21,10 |
| HT 2024 | 20,95 | 20,91 |
| HT 2025 | 21,04 | 20,90 |
| HT 2026 | 21,30 | 21,08 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,60 |
| HT 2009 | 1,80 |
| VT 2010 | – |
| HT 2010 | 1,80 |
| HT 2011 | 1,70 |
| HT 2012 | 1,60 |
| HT 2013 | 1,65 |
| HT 2014 | 1,70 |
| HT 2015 | 1,65 |
| HT 2016 | 1,65 |
| HT 2017 | 1,70 |
| HT 2018 | 1,60 |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 1,60 |
| HT 2022 | 1,60 |
| HT 2023 | 1,65 |
| HT 2024 | 1,60 |
| HT 2025 | 1,70 |
| HT 2026 | 1,70 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 459 | 97 |
| HT 2009 | 465 | 92 |
| VT 2010 | 15 | 4 |
| HT 2010 | 518 | 83 |
| HT 2011 | 612 | 95 |
| HT 2012 | 554 | 82 |
| HT 2013 | 664 | 114 |
| HT 2014 | 708 | 118 |
| HT 2015 | 675 | 115 |
| HT 2016 | 650 | 100 |
| HT 2017 | 648 | 109 |
| HT 2018 | 642 | 100 |
| HT 2019 | 640 | 122 |
| HT 2020 | 728 | 121 |
| HT 2021 | 627 | 116 |
| HT 2022 | 718 | 143 |
| HT 2023 | 732 | 135 |
| HT 2024 | 812 | 139 |
| HT 2025 | 966 | 165 |
| HT 2026 | 960 | 151 |
Om programmet
Du som väljer Teknisk matematik tycker att matematik är roligt och uppskattar ämnets användbarhet och teoretiska tyngd. Under utbildningen tränas du i problemlösning och lär dig att använda kraftfulla matematiska verktyg, som ger dig stora möjligheter till spännande jobb i många olika branscher.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 4/Matematik E, Fysik 2, Kemi 1, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Engelska nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga civilingenjörsyrken | 56 600 kr43–80 tkr | – |
| Fysiker och astronomer | 51 200 kr40–68 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Chalmers tekniska högskola
- Teknisk fysik (civilingenjörsprogram)BI21,58HP1,75Sökande/plats8,7
- Medicinteknik (civilingenjörsprogram)BI19,81HP1,50Sökande/plats13,3
- Teknisk kemi (civilingenjörsprogram)BI19,79HP1,50Sökande/plats7,4
- Globala system (civilingenjörsprogram)BI19,69HP1,55Sökande/plats9,7
- Datateknik (civilingenjörsprogram)BI18,44HP1,45Sökande/plats7,5
- Samhällsbyggnadsteknik (civilingenjörsprogram)BI18,70HP1,40Sökande/plats8,0
- Maskinteknik (civilingenjörsprogram. Senare del av program, EJ åk 1)BI–HP–Sökande/plats–
- Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram)BI19,64HP1,50Sökande/plats10,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
CTH-59000 · nationell antagning
960 sökande, 151 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APFM Lärosätets eget urval | Alla antogs | 32 | Alla antogs | 31 | 0 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,3 | 44 | 21,3 | 33 | 117 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,08 | 5 | 21,08 | 3 | 34 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 4 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,70 | 11 | 1,70 | 8 | 126 |
| ZBGAR Lärosätets eget urval | 4,48 | 5 | 4,48 | 5 | 8 |
CTH-59005 · nationell antagning
Teknisk matematik (civilingenjörsprogram, senare del av program, EJ åk 1). 1 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Teknisk matematik (civilingenjörsprogram)
Vad krävdes för att komma in på Teknisk matematik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,3, HP 1,70 och BII 21,08. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Teknisk matematik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?
HT 2026 sökte 960 personer, varav 151 i första hand. 84 antogs, alltså 11,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Teknisk matematik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,3 HT 2026 mot 21,04 HT 2025. Sökande: 960 mot 966.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor28 %(273)
- Män72 %(687)
- 24 år eller yngre93 %895
- 25–34 år6 %54
- 35 år eller äldre1 %11
- Antagna kvinnor24 %(20)
- Antagna män76 %(64)
Anmälningskod CTH-59000. Källa: UHR.