Globala system (civilingenjörsprogram)
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · CTH-74000
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 699
- 95 i första hand
- Antagna
- 72
- urval 2
- Reserver
- 96
- Sökande per plats
- 9,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,1 | 19,69 | −0,41 |
| Högskoleprov (HP) | 1,55 | 1,55 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,55 | 20,36 | −0,19 |
| Antagna totalt | 88 | 72 | −16 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2020 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 7 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 1 (median −0,32). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 7 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 inte sjunkit i någon av 6 terminer och legat kvar i 6 (median 0,00). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,05 eller mer under urval 1-gränsen.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,10 → 19,69 (−0,41) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2025 | 19,84 → 19,85 (+0,01) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2024 | 20,36 → 19,95 (−0,41) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2023 | 20,10 → 20,10 (±0) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2022 | 20,22 → 19,84 (−0,38) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2021 | 20,42 → 20,10 (−0,32) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2020 | 20,42 → 20,42 (±0) | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,10) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2020 | 20,42 | 20,57 |
| HT 2021 | 20,10 | 20,56 |
| HT 2022 | 19,84 | 18,54 |
| HT 2023 | 20,10 | 19,85 |
| HT 2024 | 19,95 | 19,60 |
| HT 2025 | 19,85 | 19,74 |
| HT 2026 | 19,69 | 20,36 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 1,45 |
| HT 2022 | 1,35 |
| HT 2023 | 1,40 |
| HT 2024 | 1,55 |
| HT 2025 | 1,55 |
| HT 2026 | 1,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2020 | 730 | 168 |
| HT 2021 | 639 | 134 |
| HT 2022 | 540 | 108 |
| HT 2023 | 625 | 111 |
| HT 2024 | 655 | 106 |
| HT 2025 | 653 | 93 |
| HT 2026 | 699 | 95 |
Om programmet
Mänskligheten står i dag inför ett antal stora utmaningar vars lösningar kommer att kräva genomgripande förändringar av både teknik och samhälle. Det här programmet rustar dig att förstå och hantera de utmaningar som vi ställs inför på lokal och global nivå. Du kommer att lära dig att tänka systematiskt kring dessa och hur de interagerar med samhället, tekniken och naturen.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 4/Matematik E, Fysik 2, Kemi 1, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Engelska nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga civilingenjörsyrken | 56 600 kr43–80 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Chalmers tekniska högskola
- Medicinteknik (civilingenjörsprogram)BI19,81HP1,50Sökande/plats13,3
- Teknisk matematik (civilingenjörsprogram)BI21,30HP1,70Sökande/plats11,4
- Datateknik (civilingenjörsprogram)BI18,44HP1,45Sökande/plats7,5
- Samhällsbyggnadsteknik (civilingenjörsprogram)BI18,70HP1,40Sökande/plats8,0
- Teknisk fysik (civilingenjörsprogram)BI21,58HP1,75Sökande/plats8,7
- Maskinteknik (civilingenjörsprogram. Senare del av program, EJ åk 1)BI–HP–Sökande/plats–
- Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram)BI19,64HP1,50Sökande/plats10,3
- Teknisk kemi (civilingenjörsprogram)BI19,79HP1,50Sökande/plats7,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod CTH-74000
CTH-74000 · nationell antagning
699 sökande, 95 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,1 | 50 | 19,69 | 40 | 78 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,55 | 7 | 20,36 | 5 | 22 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,55 | 13 | 1,55 | 10 | 88 |
| ZBGAR Lärosätets eget urval | Alla antogs | 14 | Alla antogs | 14 | 0 |
Vanliga frågor om Globala system (civilingenjörsprogram)
Vad krävdes för att komma in på Globala system (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,69, HP 1,55 och BII 20,36. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Globala system (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?
HT 2026 sökte 699 personer, varav 95 i första hand. 72 antogs, alltså 9,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Globala system (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,69 HT 2026 mot 19,85 HT 2025. Sökande: 699 mot 653.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor54 %(374)
- Män46 %(325)
- 24 år eller yngre93 %650
- 25–34 år6 %43
- 35 år eller äldre1 %6
- Antagna kvinnor56 %(40)
- Antagna män44 %(32)
Anmälningskod CTH-74000. Källa: UHR.