Samhällsbyggnadsteknik (civilingenjörsprogram)
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · CTH-58000
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 361
- 205 i första hand
- Antagna
- 170
- urval 2
- Reserver
- 225
- Sökande per plats
- 8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,8 | 18,7 | −0,1 |
| Högskoleprov (HP) | 1,40 | 1,40 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19 | 19 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 228 | 170 | −58 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2015 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 12 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 3 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 1 av 12 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2015 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 10 terminer och legat kvar i 9 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 10 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,80 → 18,70 (−0,10) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2025 | 18,56 → 18,59 (+0,03) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2024 | 18,72 → 18,72 (±0) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2023 | 18,96 → 18,67 (−0,29) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2022 | 19,04 → 18,91 (−0,13) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2021 | 19,10 → 19,10 (±0) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2020 | 19,18 → 19,22 (+0,04) | – |
| HT 2019 | 19,08 → 18,96 (−0,12) | – |
| HT 2018 | 18,70 → 18,70 (±0) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2017 | 19,13 → 19,06 (−0,07) | 1,35 → 1,35 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,80) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2015
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2015 | 19,22 | 19,52 |
| HT 2016 | 19,56 | 17,99 |
| HT 2017 | 19,06 | 19,54 |
| HT 2018 | 18,70 | 18,13 |
| HT 2019 | 18,96 | 18,54 |
| HT 2020 | 19,22 | 18,80 |
| HT 2021 | 19,10 | 19,06 |
| HT 2022 | 18,91 | 19,18 |
| HT 2023 | 18,67 | 18,57 |
| HT 2024 | 18,72 | 18,75 |
| HT 2025 | 18,59 | 19,21 |
| HT 2026 | 18,70 | 19,00 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2015 | 1,45 |
| HT 2016 | 1,45 |
| HT 2017 | 1,35 |
| HT 2018 | 1,35 |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 1,30 |
| HT 2022 | 1,25 |
| HT 2023 | 1,25 |
| HT 2024 | 1,30 |
| HT 2025 | 1,35 |
| HT 2026 | 1,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2015 | 1 240 | 203 |
| HT 2016 | 1 329 | 214 |
| HT 2017 | 1 279 | 192 |
| HT 2018 | 1 181 | 187 |
| HT 2019 | 1 202 | 192 |
| HT 2020 | 1 242 | 189 |
| HT 2021 | 1 228 | 185 |
| HT 2022 | 1 150 | 229 |
| HT 2023 | 1 158 | 197 |
| HT 2024 | 1 317 | 221 |
| HT 2025 | 1 357 | 206 |
| HT 2026 | 1 361 | 205 |
Om programmet
Digitalisering, hållbar utveckling, elektrifiering och klimatförändringar är några av de komplexa utmaningar som samhället står inför. Som civilingenjör i samhällsbyggnadsteknik är du med och formar framtidens städer och samhälle. Du ställs inför dagens och morgondagens tekniska utmaningar för att kunna hantera naturens resurser, vårt samhälle samt hur vi människor lever och rör oss i dessa miljöer.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 4/Matematik E, Fysik 2, Kemi 1, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Engelska nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom bygg och anläggning | 51 300 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom bygg och anläggning vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Chalmers tekniska högskola
- Samhällsbyggnadsteknik (högskoleingenjörsprogram)BI17,80HP1,35Sökande/plats9,3
- Globala system (civilingenjörsprogram)BI19,69HP1,55Sökande/plats9,7
- Medicinteknik (civilingenjörsprogram)BI19,81HP1,50Sökande/plats13,3
- Teknisk matematik (civilingenjörsprogram)BI21,30HP1,70Sökande/plats11,4
- Teknisk fysik (civilingenjörsprogram)BI21,58HP1,75Sökande/plats8,7
- Maskinteknik (civilingenjörsprogram. Senare del av program, EJ åk 1)BI–HP–Sökande/plats–
- Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram)BI19,64HP1,50Sökande/plats10,3
- Teknisk kemi (civilingenjörsprogram)BI19,79HP1,50Sökande/plats7,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod CTH-58000
CTH-58000 · nationell antagning
1 361 sökande, 205 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,8 | 148 | 18,7 | 102 | 175 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19 | 20 | 19 | 17 | 58 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,40 | 40 | 1,40 | 32 | 197 |
| ZBGAR Lärosätets eget urval | Alla antogs | 17 | Alla antogs | 17 | 0 |
Vanliga frågor om Samhällsbyggnadsteknik (civilingenjörsprogram)
Vad krävdes för att komma in på Samhällsbyggnadsteknik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,7, HP 1,40 och BII 19. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Samhällsbyggnadsteknik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?
HT 2026 sökte 1 361 personer, varav 205 i första hand. 170 antogs, alltså 8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Samhällsbyggnadsteknik (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,7 HT 2026 mot 18,59 HT 2025. Sökande: 1 361 mot 1 357.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor45 %(618)
- Män55 %(743)
- 24 år eller yngre95 %1 292
- 25–34 år4 %58
- 35 år eller äldre1 %11
- Antagna kvinnor42 %(72)
- Antagna män58 %(98)
Anmälningskod CTH-58000. Källa: UHR.