Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · CTH-61000

BIGymnasiebetyg 17,80 av max 22,5 +0,32 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,35 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,90 av max 22,5 +0,20 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
830
116 i första hand
Antagna
89
urval 2
Reserver
154
Sökande per plats
9,3
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,7817,8+0,02
Högskoleprov (HP)1,351,35Oförändrad
Betyg (BII)17,917,9Oförändrad
Antagna totalt11789−28

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2015 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 12 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 3 (median −0,02). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 12 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2015 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 11 terminer och legat kvar i 10 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 11 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Samhällsbyggnadsteknik (högskoleingenjörsprogram) (senaste 10 av 12 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,78 → 17,80 (+0,02)1,35 → 1,35 (±0)
HT 202517,45 → 17,48 (+0,03)1,30 → 1,30 (±0)
HT 202417,03 → 17,03 (±0)1,10 → 1,10 (±0)
HT 202317,29 → 17,25 (−0,04)1,05 → 1,05 (±0)
HT 202216,82 → 16,50 (−0,32)1,00 → 1,00 (±0)
HT 202117,31 → 16,72 (−0,59)1,05 → 1,00 (−0,05)
HT 202017,40 → 17,35 (−0,05)–
HT 201917,35 → 17,40 (+0,05)1,05 → 1,05 (±0)
HT 201817,35 → 17,10 (−0,25)1,20 → 1,20 (±0)
HT 201717,36 → 17,29 (−0,07)1,25 → 1,25 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,78) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Lär dig att utforma, bygga och ta hand om byggnader, vägar och tekniska system, över och under mark utifrån människors behov och samhällets förväntningar. Du får även med dig verktyg, metoder och processer för att kunna arbeta på ett mer hållbart sätt. Arbetsuppgifterna kan variera från att utforma små delar av miljöer eller system till att arbeta med stora helheter; rum, byggnader, anläggningar, utvändiga miljöer och tekniska infrastruktursystem.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 4/Matematik D, Fysik 2, Kemi 1, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Engelska nivå 2
Examen
Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Ingenjörer och tekniker inom bygg och anläggning 49 400 kr38–65 tkr Medelstoraökar på 5 år
Civilingenjörsyrken inom bygg och anläggning 51 300 kr40–73 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom bygg och anläggning vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Chalmers tekniska högskola

Alla program vid Chalmers tekniska högskola

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod CTH-61000

CTH-61000 · nationell antagning

830 sökande, 116 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,78 70 17,8 47 110
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,9 16 17,9 15 48
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 1,35 21 1,35 19 127
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
ZBGAR Lärosätets eget urval Alla antogs 8 Alla antogs 6 0

Vanliga frågor om Samhällsbyggnadsteknik (högskoleingenjörsprogram)

Vad krävdes för att komma in på Samhällsbyggnadsteknik (högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,8, HP 1,35 och BII 17,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Samhällsbyggnadsteknik (högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 sökte 830 personer, varav 116 i första hand. 89 antogs, alltså 9,3 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Samhällsbyggnadsteknik (högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

Ja, den steg: i BI krävdes 17,8 HT 2026 mot 17,48 HT 2025. Sökande: 830 mot 793.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor42 %(351)
  • Män58 %(479)
  • 24 år eller yngre87 %719
  • 25–34 år12 %96
  • 35 år eller äldre2 %15
  • Antagna kvinnor51 %(45)
  • Antagna män49 %(44)

Anmälningskod CTH-61000. Källa: UHR.