Industriell ekonomi (civilingenjörsprogram)
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · CTH-51000
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 869
- 835 i första hand
- Antagna
- 153
- urval 2
- Reserver
- 711
- Sökande per plats
- 18,8
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,51 | 21,45 | −0,06 |
| Högskoleprov (HP) | 1,75 | 1,75 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 21,67 | 21,67 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 200 | 153 | −47 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 17 terminer och legat kvar i 7 (median −0,04). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,25 eller mer under urval 1-gränsen.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 17 terminer och legat kvar i 16 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 17 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,51 → 21,45 (−0,06) | 1,75 → 1,75 (±0) |
| HT 2025 | 21,51 → 21,35 (−0,16) | 1,70 → 1,70 (±0) |
| HT 2024 | 21,64 → 21,64 (±0) | 1,65 → 1,65 (±0) |
| HT 2023 | 21,59 → 21,51 (−0,08) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2022 | 21,56 → 21,35 (−0,21) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2021 | 21,46 → 21,46 (±0) | 1,65 → 1,65 (±0) |
| HT 2020 | 21,77 → 21,77 (±0) | – |
| HT 2019 | 21,51 → 21,51 (±0) | – |
| HT 2018 | 21,25 → 21,25 (±0) | 1,65 → 1,65 (±0) |
| HT 2017 | 21,25 → 21,20 (−0,05) | 1,70 → 1,70 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,51) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 21,91 | 22,00 |
| HT 2011 | 21,72 | 21,85 |
| HT 2012 | 21,76 | 21,77 |
| HT 2013 | 21,81 | 22,00 |
| HT 2014 | 21,65 | 21,91 |
| HT 2015 | 21,57 | 21,60 |
| HT 2016 | 21,50 | 20,95 |
| HT 2017 | 21,20 | 21,20 |
| HT 2018 | 21,25 | 21,51 |
| HT 2019 | 21,51 | 21,46 |
| HT 2020 | 21,77 | 21,41 |
| HT 2021 | 21,46 | 21,72 |
| HT 2022 | 21,35 | 21,56 |
| HT 2023 | 21,51 | 21,67 |
| HT 2024 | 21,64 | 21,85 |
| HT 2025 | 21,35 | 22,05 |
| HT 2026 | 21,45 | 21,67 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,50 |
| HT 2009 | 1,60 |
| HT 2010 | 1,70 |
| HT 2011 | 1,70 |
| HT 2012 | 1,70 |
| HT 2013 | 1,70 |
| HT 2014 | 1,65 |
| HT 2015 | 1,70 |
| HT 2016 | 1,70 |
| HT 2017 | 1,70 |
| HT 2018 | 1,65 |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 1,65 |
| HT 2022 | 1,60 |
| HT 2023 | 1,60 |
| HT 2024 | 1,65 |
| HT 2025 | 1,70 |
| HT 2026 | 1,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 1 444 | 383 |
| HT 2009 | 1 782 | 438 |
| HT 2010 | 2 084 | 475 |
| HT 2011 | 2 212 | 503 |
| HT 2012 | 2 250 | 504 |
| HT 2013 | 2 594 | 563 |
| HT 2014 | 2 678 | 605 |
| HT 2015 | 2 565 | 557 |
| HT 2016 | 2 343 | 561 |
| HT 2017 | 2 186 | 538 |
| HT 2018 | 2 118 | 515 |
| HT 2019 | 1 967 | 569 |
| HT 2020 | 2 065 | 565 |
| HT 2021 | 1 918 | 533 |
| HT 2022 | 1 936 | 507 |
| HT 2023 | 2 145 | 570 |
| HT 2024 | 2 355 | 650 |
| HT 2025 | 2 657 | 730 |
| HT 2026 | 2 869 | 835 |
Om programmet
Kombinera teknik och ekonomi i en utbildning där du lär dig att utveckla både befintliga och nya verksamheter. Din kunskap kommer att göra dig eftertraktad av näringsliv och organisationer som projektledare, affärsutvecklare eller chef. I Industriell ekonomi får du till en början grundläggande kunskap om teknik och teknikbaserad affärsverksamhet. Därefter väljer du en mer djupgående profil på utbildningen.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 4/Matematik E, Fysik 2, Kemi 1, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Engelska nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom logistik och produktionsplanering | 49 300 kr38–70 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Lednings- och organisationsutvecklare | 53 700 kr40–83 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom logistik och produktionsplanering vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Chalmers tekniska högskola
- Ekonomi och produktionsteknik (högskoleingenjörsprogram)BI19,32HP1,55Sökande/plats14,7
- Teknisk fysik (civilingenjörsprogram)BI21,58HP1,75Sökande/plats8,7
- Maskinteknik (civilingenjörsprogram. Senare del av program, EJ åk 1)BI–HP–Sökande/plats–
- Affärsutveckling och entreprenörskap inom samhällsbyggnadsteknikBI17,65HP1,25Sökande/plats13,7
- Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram)BI19,64HP1,50Sökande/plats10,3
- Teknisk kemi (civilingenjörsprogram)BI19,79HP1,50Sökande/plats7,4
- Informationsteknik (civilingenjörsprogram)BI17,75HP1,30Sökande/plats7,3
- Quality and operations management (master's programme)BI–HP–Sökande/plats13,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod CTH-51000
CTH-51000 · nationell antagning
2 869 sökande, 835 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Ingen antogs | 0 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,51 | 116 | 21,45 | 79 | 559 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,67 | 13 | 21,67 | 13 | 176 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 8 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,75 | 31 | 1,75 | 22 | 648 |
| ZBGAR Lärosätets eget urval | 4,7 | 31 | 4,7 | 31 | 65 |
Vanliga frågor om Industriell ekonomi (civilingenjörsprogram)
Vad krävdes för att komma in på Industriell ekonomi (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,45, HP 1,75 och BII 21,67. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Industriell ekonomi (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?
HT 2026 sökte 2 869 personer, varav 835 i första hand. 153 antogs, alltså 18,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Industriell ekonomi (civilingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,45 HT 2026 mot 21,35 HT 2025. Sökande: 2 869 mot 2 657.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor34 %(979)
- Män66 %(1 890)
- 24 år eller yngre95 %2 731
- 25–34 år4 %125
- 35 år eller äldre0 %13
- Antagna kvinnor35 %(54)
- Antagna män65 %(99)
Anmälningskod CTH-51000. Källa: UHR.