Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · CTH-68000

BIGymnasiebetyg 19,32 av max 22,5 +0,35 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,55 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 19,64 av max 22,5 Oförändrat mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
852
122 i första hand
Antagna
58
urval 2
Reserver
193
Sökande per plats
14,7
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,3219,32Oförändrad
Högskoleprov (HP)1,551,55Oförändrad
Betyg (BII)19,6419,64Oförändrad
Antagna totalt7458−16

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 17 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 3 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 17 terminer, minst 0,50 under i 2 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 17 terminer och legat kvar i 16 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 17 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Ekonomi och produktionsteknik (högskoleingenjörsprogram) (senaste 10 av 18 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,32 → 19,32 (±0)1,55 → 1,55 (±0)
HT 202518,97 → 18,97 (±0)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202418,91 → 18,91 (±0)1,30 → 1,30 (±0)
HT 202317,98 → 17,98 (±0)1,25 → 1,25 (±0)
HT 202218,50 → 18,44 (−0,06)1,25 → 1,25 (±0)
HT 202118,91 → 18,70 (−0,21)1,35 → 1,35 (±0)
HT 202018,91 → 18,96 (+0,05)–
HT 201918,53 → 18,53 (±0)1,35 → 1,35 (±0)
HT 201818,51 → 17,86 (−0,65)1,35 → 1,35 (±0)
HT 201719,01 → 18,95 (−0,06)1,40 → 1,40 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,32) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Vill du lära dig hur man styr, leder och utvecklar smarta sätt att producera varor och tjänster? I utbildningen kombinerar du tekniska kunskaper med en inblick i hur människor jobbar ihop och hur företag och organisationer fungerar. Du fördjupar dig också i industriell ekonomi, strategi och hållbar samhällsutveckling. Det gör dig väl förberedd på att hantera allt från digitalisering till hur dagens verksamheter ska klara framtidens utmaningar.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 4/Matematik D, Fysik 2, Kemi 1, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Engelska nivå 2
Examen
Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Ingenjörer och tekniker inom industri, logistik och produktionsplanering 44 800 kr36–62 tkr –
Civilingenjörsyrken inom logistik och produktionsplanering 49 300 kr38–70 tkr Medelstoraökar på 5 år

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Chalmers tekniska högskola

Alla program vid Chalmers tekniska högskola

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

CTH-68000 · nationell antagning

852 sökande, 122 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 Ingen antogs 0 3
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,32 38 19,32 26 149
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,64 10 19,64 9 58
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 2 0
HP Högskoleprovet 1,55 12 1,55 9 175
ZBGAR Lärosätets eget urval 3,61 12 3,61 12 5

CTH-68005 · nationell antagning

Ekonomi och produktionsteknik (högskoleingenjörsprogram, senare del av program, EJ åk 1). 1 sökande, 1 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
SDP Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0

Vanliga frågor om Ekonomi och produktionsteknik (högskoleingenjörsprogram)

Vad krävdes för att komma in på Ekonomi och produktionsteknik (högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,32, HP 1,55 och BII 19,64. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Ekonomi och produktionsteknik (högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

HT 2026 sökte 852 personer, varav 122 i första hand. 58 antogs, alltså 14,7 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Ekonomi och produktionsteknik (högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?

Ja, den steg: i BI krävdes 19,32 HT 2026 mot 18,97 HT 2025. Sökande: 852 mot 709.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor39 %(332)
  • Män61 %(520)
  • 24 år eller yngre87 %741
  • 25–34 år11 %96
  • 35 år eller äldre2 %15
  • Antagna kvinnor50 %(29)
  • Antagna män50 %(29)

Anmälningskod CTH-68000. Källa: UHR.