Elektroteknik (högskoleingenjörsprogram)
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · CTH-63000
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 775
- 91 i första hand
- Antagna
- 54
- urval 2
- Reserver
- 167
- Sökande per plats
- 14,4
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,13 | 18,01 | −0,12 |
| Högskoleprov (HP) | 1,40 | 1,40 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,13 | 18,02 | −0,11 |
| Antagna totalt | 67 | 54 | −13 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 17 terminer och legat kvar i 5 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 17 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 17 terminer och legat kvar i 12 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 17 terminer, minst 0,10 under i 4 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,13 → 18,01 (−0,12) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2025 | 17,35 → 17,21 (−0,14) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2024 | 16,65 → 16,00 (−0,65) | 1,20 → 1,10 (−0,10) |
| HT 2023 | 15,70 → 15,70 (±0) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2022 | 15,45 → 15,45 (±0) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2021 | 16,21 → 15,01 (−1,20) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2020 | 16,61 → 16,00 (−0,61) | – |
| HT 2019 | 15,50 → 15,36 (−0,14) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2018 | 15,96 → 15,89 (−0,07) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2017 | 15,85 → 15,73 (−0,12) | 1,15 → 1,15 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,13) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 17,60 | 16,90 |
| HT 2011 | 16,60 | 16,22 |
| HT 2012 | 16,30 | 16,58 |
| HT 2013 | 16,05 | 16,56 |
| HT 2014 | 16,99 | 16,58 |
| HT 2015 | 16,40 | 16,05 |
| HT 2016 | 16,15 | 14,73 |
| HT 2017 | 15,73 | 15,27 |
| HT 2018 | 15,89 | 16,70 |
| HT 2019 | 15,36 | 15,73 |
| HT 2020 | 16,00 | 16,59 |
| HT 2021 | 15,01 | 15,89 |
| HT 2022 | 15,45 | 15,13 |
| HT 2023 | 15,70 | 15,95 |
| HT 2024 | 16,00 | 16,35 |
| HT 2025 | 17,21 | 17,81 |
| HT 2026 | 18,01 | 18,02 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | 0,50 |
| HT 2010 | 1,00 |
| HT 2011 | 1,00 |
| HT 2012 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,15 |
| HT 2014 | 1,30 |
| HT 2015 | 1,15 |
| HT 2016 | 1,10 |
| HT 2017 | 1,15 |
| HT 2018 | 1,10 |
| HT 2019 | 1,05 |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 0,90 |
| HT 2022 | 1,00 |
| HT 2023 | 0,95 |
| HT 2024 | 1,10 |
| HT 2025 | 1,25 |
| HT 2026 | 1,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 240 | 49 |
| HT 2009 | 401 | 100 |
| HT 2010 | 525 | 76 |
| HT 2011 | 427 | 65 |
| HT 2012 | 471 | 68 |
| HT 2013 | 520 | 56 |
| HT 2014 | 524 | 71 |
| HT 2015 | 506 | 43 |
| HT 2016 | 476 | 48 |
| HT 2017 | 457 | 40 |
| HT 2018 | 507 | 50 |
| HT 2019 | 422 | 45 |
| HT 2020 | 454 | 47 |
| HT 2021 | 421 | 37 |
| HT 2022 | 448 | 44 |
| HT 2023 | 438 | 43 |
| HT 2024 | 501 | 59 |
| HT 2025 | 638 | 81 |
| HT 2026 | 775 | 91 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Chalmers tekniska högskola Göteborg · Du tittar på den här | 18,01 | 1,40 | 14,4 | 775 |
| Linnéuniversitetet Elektroteknik, högskoleingenjör · Växjö | 15,42 | 0,70 | 7,5 | 164 |
Om programmet
Dagligen använder vi produkter som baseras på elektronik och elektrotekniska system. Produkter som kommunicerar med varandra, trådlösa nätverk, elbilar, självkörande fordon, energilagring i form av batterier samt miljövänliga energisystem som vindkraft och solkraft är bara några exempel på områden där elektroingenjörer har en viktig roll. Den här utbildningen är för dig som vill se till att allt detta fungerar och samtidigt vara en del av utvecklingen.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 4/Matematik D, Fysik 2, Kemi 1, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Engelska nivå 2
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom elektroteknik | 49 500 kr37–67 tkr | Storaökar på 5 år |
| Civilingenjörsyrken inom elektroteknik | 54 200 kr41–75 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom elektroteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Chalmers tekniska högskola
- Mekatronik (högskoleingenjörsprogram)BI18,54HP1,40Sökande/plats14,3
- Elektroteknik (civilingenjörsprogram)BI19,64HP1,55Sökande/plats11,1
- Ekonomi och produktionsteknik (högskoleingenjörsprogram)BI19,32HP1,55Sökande/plats14,7
- Automation och mekatronik (civilingenjörsprogram)BI19,64HP1,50Sökande/plats10,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
CTH-63000 · nationell antagning
775 sökande, 91 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,13 | 42 | 18,01 | 32 | 119 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,13 | 9 | 18,02 | 8 | 51 |
| HP Högskoleprovet | 1,40 | 12 | 1,40 | 10 | 141 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| ZBGAR Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
CTH-63005 · nationell antagning
Elektroteknik (högskoleingenjörsprogram, senare del av program, EJ åk 1). 2 sökande, 2 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| SDP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Elektroteknik (högskoleingenjörsprogram)
Vad krävdes för att komma in på Elektroteknik (högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,01, HP 1,40 och BII 18,02. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Elektroteknik (högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?
HT 2026 sökte 775 personer, varav 91 i första hand. 54 antogs, alltså 14,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Elektroteknik (högskoleingenjörsprogram) vid Chalmers tekniska högskola?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,01 HT 2026 mot 17,21 HT 2025. Sökande: 775 mot 638.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Elektroteknik (högskoleingenjörsprogram) mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor17 %(135)
- Män83 %(640)
- 24 år eller yngre82 %633
- 25–34 år16 %124
- 35 år eller äldre2 %18
- Antagna kvinnor17 %(9)
- Antagna män83 %(45)
Anmälningskod CTH-63000. Källa: UHR.