Vad krävdes för att komma in på Elektroteknik HT 2026?

BImedian 16,72 lägst–högst 15,42–18,01 −0,49 mot HT 2025
HPmedian 1,05 lägst–högst 0,70–1,40 −0,20 mot HT 2025
Källa: UHR, urval 2, 2 utbildningar vid 2 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
939
+20,8 % mot HT 2025
Antagna
76
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
12,4
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
2
2 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Elektroteknik HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Chalmers tekniska högskola Elektroteknik (högskoleingenjörsprogram) · Göteborg 18,0118,021,4077514,4+0,80
Linnéuniversitetet Elektroteknik, högskoleingenjör · Växjö 15,42Alla antogs0,701647,5–

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på antal sökande
Elektroteknik VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte Sökande
Chalmers tekniska högskola Elektroteknik (högskoleingenjörsprogram) · Göteborg · Urval Ingen grupp: Ingen antogs 22
Linnéuniversitetet Elektroteknik, högskoleingenjör · Växjö · Urval Ingen grupp: Ingen antogs 7

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

1516171819200820122016202020242026HT 2010: median BI 17,60, lägst 17,60, högst 17,60 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median BI 16,60, lägst 16,60, högst 16,60 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median BI 16,30, lägst 16,30, högst 16,30 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 16,05, lägst 16,05, högst 16,05 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 16,99, lägst 16,99, högst 16,99 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 16,40, lägst 16,40, högst 16,40 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 16,15, lägst 16,15, högst 16,15 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 15,73, lägst 15,73, högst 15,73 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 15,89, lägst 15,89, högst 15,89 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 15,36, lägst 15,36, högst 15,36 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 16,00, lägst 16,00, högst 16,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 15,01, lägst 15,01, högst 15,01 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 15,45, lägst 15,45, högst 15,45 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 15,70, lägst 15,70, högst 15,70 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 16,00, lägst 16,00, högst 16,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 17,21, lägst 17,21, högst 17,21 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 16,72, lägst 15,42, högst 18,01 (2 lärosäten med poänggräns)16,72
Visa som tabell
Elektroteknik: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
202615,4216,7218,01
202517,2117,2117,21
202416,0016,0016,00
202315,7015,7015,70
202215,4515,4515,45
202115,0115,0115,01
202016,0016,0016,00
201915,3615,3615,36
201815,8915,8915,89
201715,7315,7315,73
201616,1516,1516,15
201516,4016,4016,40
201416,9916,9916,99
201316,0516,0516,05
201216,3016,3016,30
201116,6016,6016,60
201017,6017,6017,60
2009–––
2008–––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,500,751,001,251,50200820122016202020242026HT 2009: median HP 0,50, lägst 0,50, högst 0,50 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2010: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median HP 1,15, lägst 1,15, högst 1,15 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 1,30, lägst 1,30, högst 1,30 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 1,15, lägst 1,15, högst 1,15 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 1,15, lägst 1,15, högst 1,15 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 1,05, lägst 1,05, högst 1,05 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 0,95, lägst 0,95, högst 0,95 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 1,25, lägst 1,25, högst 1,25 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 1,05, lägst 0,70, högst 1,40 (2 lärosäten med poänggräns)1,05
Visa som tabell
Elektroteknik: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
20260,701,051,40
20251,251,251,25
20241,101,101,10
20230,950,950,95
20221,001,001,00
20210,900,900,90
2020–––
20191,051,051,05
20181,101,101,10
20171,151,151,15
20161,101,101,10
20151,151,151,15
20141,301,301,30
20131,151,151,15
20121,101,101,10
20111,001,001,00
20101,001,001,00
20090,500,500,50
2008–––

Lön och jobbchanser

Ingenjörer och tekniker inom elektroteknik

Medianlön
49 500 kr/mån
Spann (10–90 %)
36 900 kr – 66 500 kr
Möjlighet till arbete
Stora
Rekrytering
Brist på utbildade

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom elektroteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Civilingenjörsyrken inom elektroteknik

Medianlön
54 200 kr/mån
Spann (10–90 %)
41 000 kr – 75 000 kr
Möjlighet till arbete
Stora
Rekrytering
Brist på utbildade

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom elektroteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Elektroteknik?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Chalmers tekniska högskola (Göteborg): 18,01 i urvalsgruppen BI och 1,40 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Elektroteknik?

HT 2026 var gränsen lägst vid Linnéuniversitetet (Växjö): 15,42 i BI och 0,70 på högskoleprovet.

Vad krävs på högskoleprovet för Elektroteknik?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,70–1,40 beroende på lärosäte, med medianen 1,05. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Elektroteknik HT 2026?

939 sökte programmet vid 2 lärosäten och 76 antogs, alltså ungefär 12,4 sökande per plats. 115 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Elektroteknik ökat?

Medianen för BI sjönk med 0,49 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +20,8 %.

Vad tjänar man efter Elektroteknik?

Medianlönen för ingenjörer och tekniker inom elektroteknik var 49 500 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som stora.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: högskoleingenjör och tekniskt basår

Visa alla