Antagningspoäng Industriell ekonomi 2026
Alla lärosäten som ger Industriell ekonomi sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Industriell ekonomi HT 2026?
- Sökande
- 2 498
- +29,4 % mot HT 2025
- Antagna
- 320
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 7,8
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 5
- 7 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Linnéuniversitetet Industriell ekonomi, högskoleingenjör · Växjö | 17,20 | 17,84 | 1,05 | 276 | 7,7 | +0,60 |
| Högskolan Väst Trollhättan | 15,95 | 14,71 | 0,80 | 341 | 9,7 | +1,84 |
| Högskolan i Borås Industriell ekonomi - affärsingenjör · Borås | 15,05 | 15,56 | 0,70 | 723 | 8,0 | +1,72 |
| Högskolan i Borås Industriell ekonomi - logistikingenjör · Borås | 14,56 | 15,68 | 0,70 | 528 | 10,6 | +0,46 |
| Högskolan i Borås Industriell ekonomi - arbetsorganisation och ledarskap · Borås | 12,71 | 14,43 | 0,55 | 348 | 7,0 | – |
| Högskolan i Gävle Industriell ekonomi - Ingenjör · Gävle | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 184 | 4,8 | – |
| Högskolan i Skövde Industriell ekonomi - högskoleingenjör · Skövde | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 98 | 4,7 | – |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på antal sökande| Lärosäte | Sökande |
|---|---|
| Linnéuniversitetet Industriell ekonomi, högskoleingenjör · Växjö · Urval Ingen grupp: Ingen antogs | 8 |
| Högskolan i Borås Industriell ekonomi - logistikingenjör · Borås · Urval Övriga (ÖS): Alla antogs | 5 |
| Högskolan i Borås Industriell ekonomi - affärsingenjör · Borås · Urval Övriga (ÖS): Alla antogs | 2 |
| Högskolan i Borås Industriell ekonomi - arbetsorganisation och ledarskap · Borås · Urval Ingen grupp: Ingen antogs | 0 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 12,71 | 15,05 | 17,20 |
| 2025 | 13,33 | 14,11 | 16,60 |
| 2024 | – | – | – |
| 2023 | – | – | – |
| 2022 | – | – | – |
| 2021 | – | – | – |
| 2020 | 10,57 | 12,40 | 15,36 |
| 2019 | – | – | – |
| 2018 | 12,77 | 13,35 | 13,75 |
| 2017 | 14,30 | 14,36 | 14,96 |
| 2016 | 14,10 | 14,17 | 15,00 |
| 2015 | 15,85 | 16,25 | 16,50 |
| 2014 | 15,85 | 16,40 | 16,95 |
| 2013 | 15,55 | 16,08 | 16,70 |
| 2012 | 15,30 | 16,15 | 16,57 |
| 2011 | 13,77 | 14,10 | 16,90 |
| 2010 | 14,13 | 15,14 | 16,15 |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 0,55 | 0,70 | 1,05 |
| 2025 | 0,45 | 0,57 | 0,90 |
| 2024 | – | – | – |
| 2023 | – | – | – |
| 2022 | – | – | – |
| 2021 | – | – | – |
| 2020 | 0,40 | 0,53 | 0,65 |
| 2019 | – | – | – |
| 2018 | 0,50 | 0,70 | 0,85 |
| 2017 | 0,65 | 0,70 | 0,85 |
| 2016 | 0,75 | 0,75 | 0,85 |
| 2015 | 0,80 | 0,85 | 0,85 |
| 2014 | 0,60 | 0,90 | 0,90 |
| 2013 | 0,75 | 0,88 | 0,90 |
| 2012 | 0,60 | 0,70 | 0,90 |
| 2011 | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
| 2010 | 0,60 | 0,65 | 0,70 |
| 2009 | 0,20 | 0,20 | 0,20 |
| 2008 | – | – | – |
Lön och jobbchanser
Ingenjörer och tekniker inom industri, logistik och produktionsplanering
- Medianlön
- 44 800 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 36 100 kr – 61 700 kr
Civilingenjörsyrken inom logistik och produktionsplanering
- Medianlön
- 49 300 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 38 100 kr – 69 500 kr
- Möjlighet till arbete
- Medelstora
- Rekrytering
- Balans
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom logistik och produktionsplanering vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Industriell ekonomi?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Linnéuniversitetet (Växjö): 17,20 i urvalsgruppen BI och 1,05 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Industriell ekonomi?
Vid Högskolan i Gävle (Gävle) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.
Vad krävs på högskoleprovet för Industriell ekonomi?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,55–1,05 beroende på lärosäte, med medianen 0,70. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Industriell ekonomi HT 2026?
2 498 sökte programmet vid 5 lärosäten och 320 antogs, alltså ungefär 7,8 sökande per plats. 321 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Industriell ekonomi ökat?
Medianen för BI steg med 0,94 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +29,4 %.
Vad tjänar man efter Industriell ekonomi?
Medianlönen för ingenjörer och tekniker inom industri, logistik och produktionsplanering var 44 800 kr i månaden 2025 enligt SCB.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.