Industriell ekonomi, högskoleingenjör
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0586
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 276
- 54 i första hand
- Antagna
- 36
- urval 2
- Reserver
- 30
- Sökande per plats
- 7,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,19 | 17,2 | +0,01 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 1,05 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,35 | 17,84 | +0,49 |
| Antagna totalt | 50 | 36 | −14 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 6 terminer och stigit i 2 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median +0,01). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 6 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 6 terminer och legat kvar i 2 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 6 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,19 → 17,20 (+0,01) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2025 | 16,56 → 16,60 (+0,04) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2016 | 16,10 → alla behöriga antogs | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 15,65 → alla behöriga antogs | 1,00 → alla behöriga antogs |
| HT 2014 | 17,17 → 16,10 (−1,07) | 0,80 → 0,60 (−0,20) |
| HT 2013 | 16,00 → alla behöriga antogs | 0,70 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,19) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | 16,10 | 14,25 |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 16,60 | 16,07 |
| HT 2026 | 17,20 | 17,84 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,60 |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,90 |
| HT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 120 | 16 |
| HT 2012 | 163 | 19 |
| HT 2013 | 261 | 29 |
| HT 2014 | 292 | 27 |
| HT 2015 | 271 | 34 |
| HT 2016 | 251 | 35 |
| HT 2017 | 239 | 25 |
| HT 2018 | 231 | 38 |
| HT 2019 | 206 | 39 |
| HT 2020 | 210 | 40 |
| HT 2021 | 167 | 35 |
| HT 2022 | 156 | 26 |
| HT 2023 | 181 | 19 |
| HT 2024 | 162 | 21 |
| HT 2025 | 256 | 39 |
| HT 2026 | 276 | 54 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linnéuniversitetet Växjö · Du tittar på den här | 17,20 | 1,05 | 7,7 | 276 |
| Högskolan Väst Trollhättan | 15,95 | 0,80 | 9,7 | 341 |
| Högskolan i Borås Industriell ekonomi - affärsingenjör · Borås | 15,05 | 0,70 | 8,0 | 723 |
| Högskolan i Borås Industriell ekonomi - logistikingenjör · Borås | 14,56 | 0,70 | 10,6 | 528 |
| Högskolan i Borås Industriell ekonomi - arbetsorganisation och ledarskap · Borås | 12,71 | 0,55 | 7,0 | 348 |
| Högskolan i Gävle Industriell ekonomi - Ingenjör · Gävle | Alla antogs | Alla antogs | 4,8 | 184 |
| Högskolan i Skövde Industriell ekonomi - högskoleingenjör · Skövde | Alla antogs | Alla antogs | 4,7 | 98 |
Om programmet
Teknik, ekonomi och management är en kombination som många arbetsgivare efterfrågar idag. Har du intresset öppnar sig en arbetsmarknad som inkluderar många spännande företag. Moderna företag måste arbeta rationellt och resurssnålt för att kunna konkurrera på en global marknad. Deras produktion måste planeras, styras och underhållas på ett sätt så att kunder får sina produkter levererade i rätt tid, med rätt kvalitet och till rätt pris.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2 och Matematik 3c. Eller: Fysik nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom industri, logistik och produktionsplanering | 44 800 kr36–62 tkr | – |
| Civilingenjörsyrken inom logistik och produktionsplanering | 49 300 kr38–70 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- Maskinteknik, inriktning produktutveckling, högskoleingenjörBI14,56HP0,95Sökande/plats7,0
- Elektroteknik, högskoleingenjörBI15,42HP0,70Sökande/plats7,5
- Mjukvaruteknik, högskoleingenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Senare del av Mjukvaruteknik, högskoleingenjörBI–HP–Sökande/plats–
- Datateknik, högskoleingenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,9
- Byggteknik, högskoleingenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,6
- Senare del av Byggteknik, högskoleingenjörBI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjör i datateknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LNU-G0586 · nationell antagning
276 sökande, 54 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,19 | 17 | 17,2 | 11 | 20 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,35 | 4 | 17,84 | 2 | 9 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 15 | Alla antogs | 12 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 14 | 1,05 | 11 | 18 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
LNU-G0671 · nationell antagning
Senare del av Industriell ekonomi, högskoleingenjör. 2 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Industriell ekonomi, högskoleingenjör
Vad krävdes för att komma in på Industriell ekonomi, högskoleingenjör vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,2, HP 1,05 och BII 17,84. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Industriell ekonomi, högskoleingenjör vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 276 personer, varav 54 i första hand. 36 antogs, alltså 7,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Industriell ekonomi, högskoleingenjör vid Linnéuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,2 HT 2026 mot 16,6 HT 2025. Sökande: 276 mot 256.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Industriell ekonomi, högskoleingenjör mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor29 %(80)
- Män71 %(196)
- 24 år eller yngre82 %226
- 25–34 år14 %39
- 35 år eller äldre4 %11
- Antagna kvinnor42 %(15)
- Antagna män58 %(21)
Anmälningskod LNU-G0586. Källa: UHR.