Maskinteknik, inriktning produktutveckling, högskoleingenjör
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0590
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 209
- 42 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 21
- Sökande per plats
- 7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,07 | 14,56 | −0,51 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,95 | +0,05 |
| Betyg (BII) | 14,64 | 15,15 | +0,51 |
| Antagna totalt | 50 | 30 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,07 → 14,56 (−0,51) | 0,90 → 0,95 (+0,05) |
| HT 2025 | 14,88 → 14,88 (±0) | 0,85 → 0,85 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,07) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 14,88 | 15,28 |
| HT 2026 | 14,56 | 15,15 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,85 |
| HT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 157 | 19 |
| HT 2017 | 156 | 29 |
| HT 2018 | 123 | 21 |
| HT 2019 | 141 | 26 |
| HT 2020 | 151 | 25 |
| HT 2021 | 124 | 28 |
| HT 2022 | 131 | 19 |
| HT 2023 | 133 | 19 |
| HT 2024 | 150 | 28 |
| HT 2025 | 208 | 52 |
| HT 2026 | 209 | 42 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Jönköping University Jönköping | 17,60 | – | 9,8 | 460 |
| Jönköping University Maskinteknik: Industriell ekonomi och produktionsledning · Jönköping | 15,94 | – | 7,3 | 328 |
| Linnéuniversitetet Växjö · Du tittar på den här | 14,56 | 0,95 | 7,0 | 209 |
Om programmet
En maskiningenjör i produktutveckling arbetar med problemlösning. I detta högskoleingenjörsprogram i maskinteknik lär du dig metoder för att utveckla framtidens produkter och förbättra arbetssätt inom det tekniska området med hållbar utveckling i åtanke. Maskinteknik är ett spännande ämne fullt av möjligheter. Hur hade världen sett ut om inte tåg, bilar och flygplan hade funnits? För att inte tala om alla uppfinningar som mobiltelefoner eller medicinsk utrustning som finns och räddar liv.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2 och Matematik 3c. Eller: Fysik nivå 2, Matematik fortsättning nivå1c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom maskinteknik | 45 500 kr37–58 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Civilingenjörsyrken inom maskinteknik | 51 800 kr40–70 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom maskinteknik vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- Industriell ekonomi, högskoleingenjörBI17,20HP1,05Sökande/plats7,7
- Elektroteknik, högskoleingenjörBI15,42HP0,70Sökande/plats7,5
- Mjukvaruteknik, högskoleingenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Senare del av Mjukvaruteknik, högskoleingenjörBI–HP–Sökande/plats–
- Datateknik, högskoleingenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,9
- Byggteknik, högskoleingenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,6
- Senare del av Byggteknik, högskoleingenjörBI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjör i datateknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LNU-G0590 · nationell antagning
209 sökande, 42 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,07 | 20 | 14,56 | 9 | 11 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,64 | 6 | 15,15 | 3 | 5 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 7 | Alla antogs | 7 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 17 | 0,95 | 11 | 7 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
LNU-G0672 · nationell antagning
Senare del av Maskinteknik, inriktning produktutveckling, högskoleingenjör. 2 sökande, 1 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APAV Akademiska poäng, avancerad nivå | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Maskinteknik, inriktning produktutveckling, högskoleingenjör
Vad krävdes för att komma in på Maskinteknik, inriktning produktutveckling, högskoleingenjör vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,56, HP 0,95 och BII 15,15. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Maskinteknik, inriktning produktutveckling, högskoleingenjör vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 209 personer, varav 42 i första hand. 30 antogs, alltså 7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Maskinteknik, inriktning produktutveckling, högskoleingenjör vid Linnéuniversitetet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 14,56 HT 2026 mot 14,88 HT 2025. Sökande: 209 mot 208.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Maskinteknik, inriktning produktutveckling, högskoleingenjör mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor20 %(41)
- Män80 %(168)
- 24 år eller yngre90 %188
- 25–34 år8 %17
- 35 år eller äldre2 %4
- Antagna kvinnor7 %(2)
- Antagna män93 %(28)
Anmälningskod LNU-G0590. Källa: UHR.