Maskinteknik: Produktutveckling och design
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HJ-52561
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 460
- 100 i första hand
- Antagna
- 47
- urval 2
- Reserver
- 84
- Sökande per plats
- 9,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,3 | 17,6 | −0,7 |
| Betyg (BII) | 16,54 | 16,54 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 50 | 47 | −3 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,04). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 3 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 3 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,30 → 17,60 (−0,70) | – |
| HT 2025 | 16,15 → 14,78 (−1,37) | – |
| HT 2020 | 12,58 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2019 | 14,61 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 14,65 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2015 | 15,00 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2014 | 16,10 → alla behöriga antogs | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2013 | 16,50 → 15,90 (−0,60) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2012 | 15,70 → 14,20 (−1,50) | 0,70 → 0,70 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,30) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 14,20 | Alla antogs |
| HT 2013 | 15,90 | 16,52 |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 14,78 | 14,85 |
| HT 2026 | 17,60 | 16,54 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,70 |
| HT 2013 | 0,70 |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | – |
| HT 2016 | – |
| HT 2017 | – |
| HT 2018 | – |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | – |
| HT 2022 | – |
| HT 2023 | – |
| HT 2024 | – |
| HT 2025 | – |
| HT 2026 | – |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 298 | 43 |
| HT 2012 | 367 | 54 |
| HT 2013 | 446 | 67 |
| HT 2014 | 402 | 55 |
| HT 2015 | 364 | 51 |
| HT 2016 | 346 | 64 |
| HT 2017 | 360 | 65 |
| HT 2018 | 348 | 59 |
| HT 2019 | 302 | 43 |
| HT 2020 | 338 | 54 |
| HT 2021 | 314 | 55 |
| HT 2022 | 304 | 55 |
| HT 2023 | 291 | 50 |
| HT 2024 | 312 | 51 |
| HT 2025 | 384 | 55 |
| HT 2026 | 460 | 100 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Jönköping University Jönköping · Du tittar på den här | 17,60 | – | 9,8 | 460 |
| Jönköping University Maskinteknik: Industriell ekonomi och produktionsledning · Jönköping | 15,94 | – | 7,3 | 328 |
| Linnéuniversitetet Maskinteknik, inriktning produktutveckling, högskoleingenjör · Växjö | 14,56 | 0,95 | 7,0 | 209 |
Om programmet
Programmet ger dig både teoretisk och praktisk kunskap om produktutvecklingsprocessens alla delar från idé och råvara till återvunnen produkt. Du kommer också att lära dig olika design-, konstruktions- eller produktionsmetoder samt att få praktisk erfarenhet av dessa genom produktutvecklingsprojekt och projektkurser med företagskontakt.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c eller motsvarande kunskaper.
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Jönköping University.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom maskinteknik | 45 500 kr37–58 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Civilingenjörsyrken inom maskinteknik | 51 800 kr40–70 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom maskinteknik vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Jönköping University
- Maskinteknik: Industriell ekonomi och produktionsledningBI15,94HP–Sökande/plats7,3
- Byggnadsteknik: Byggnadsutformning med arkitekturBIAlla antogsHP–Sökande/plats7,9
- Byggnadsteknik: Husbyggnadsteknik/Väg- och vattenbyggnadsteknikBIAlla antogsHP–Sökande/plats5,5
- Produktutveckling med möbeldesignBI13,54HP–Sökande/plats6,3
- 3D-TeknikBIAlla antogsHP–Sökande/plats3,6
- Digital Product Development (master)BI–HP–Sökande/plats–
- Datateknik: Inbyggda systemBI12,68HP–Sökande/plats5,7
- Teknisk bastermin: Produktutveckling och designBIAlla antogsHP–Sökande/plats6,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HJ-52561
HJ-52561 · nationell antagning
460 sökande, 100 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,3 | 20 | 17,6 | 19 | 56 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,54 | 5 | 16,54 | 4 | 24 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 11 | Alla antogs | 11 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| PJ Lärosätets eget urval | 1,15 | 14 | 1,15 | 13 | 31 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
Vanliga frågor om Maskinteknik: Produktutveckling och design
Vad krävdes för att komma in på Maskinteknik: Produktutveckling och design vid Jönköping University HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,6 och BII 16,54. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Maskinteknik: Produktutveckling och design vid Jönköping University?
HT 2026 sökte 460 personer, varav 100 i första hand. 47 antogs, alltså 9,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Maskinteknik: Produktutveckling och design vid Jönköping University?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,6 HT 2026 mot 14,78 HT 2025. Sökande: 460 mot 384.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Maskinteknik: Produktutveckling och design mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor31 %(143)
- Män69 %(317)
- 24 år eller yngre89 %408
- 25–34 år9 %43
- 35 år eller äldre2 %9
- Antagna kvinnor47 %(22)
- Antagna män53 %(25)
Anmälningskod HJ-52561. Källa: UHR.