Datateknik: Inbyggda system
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HJ-52560
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 268
- 45 i första hand
- Antagna
- 47
- urval 2
- Reserver
- 29
- Sökande per plats
- 5,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,65 | 12,68 | −1,97 |
| Betyg (BII) | 14,76 | 13,65 | −1,11 |
| Antagna totalt | 50 | 47 | −3 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 12 terminer och legat kvar i 1 (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 11 av 12 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 9.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,65 → 12,68 (−1,97) | – |
| HT 2025 | 11,67 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2024 | 13,31 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 11,39 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 12,44 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2020 | 14,50 → 14,01 (−0,49) | – |
| HT 2019 | 16,30 → 12,71 (−3,59) | – |
| HT 2018 | 13,79 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2016 | 13,24 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2015 | 13,80 → 13,80 (±0) | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,65) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 12,95 | 13,63 |
| HT 2014 | 12,30 | 11,25 |
| HT 2015 | 13,80 | 14,05 |
| HT 2016 | Alla antogs | 12,00 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 12,71 | 13,17 |
| HT 2020 | 14,01 | 13,17 |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | 12,00 |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 12,68 | 13,65 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,45 |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | – |
| HT 2016 | – |
| HT 2017 | – |
| HT 2018 | – |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | – |
| HT 2022 | – |
| HT 2023 | – |
| HT 2024 | – |
| HT 2025 | – |
| HT 2026 | – |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 77 | 16 |
| HT 2009 | 128 | 21 |
| HT 2010 | 131 | 16 |
| HT 2011 | 147 | 27 |
| HT 2012 | 219 | 33 |
| HT 2013 | 297 | 40 |
| HT 2014 | 303 | 31 |
| HT 2015 | 347 | 41 |
| HT 2016 | 356 | 53 |
| HT 2017 | 280 | 43 |
| HT 2018 | 269 | 43 |
| HT 2019 | 260 | 54 |
| HT 2020 | 297 | 55 |
| HT 2021 | 279 | 43 |
| HT 2022 | 299 | 46 |
| HT 2023 | 300 | 41 |
| HT 2024 | 310 | 33 |
| HT 2025 | 286 | 48 |
| HT 2026 | 268 | 45 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 5| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Chalmers tekniska högskola Datateknik (högskoleingenjörsprogram) · Göteborg | 17,35 | 1,30 | 12,1 | 907 |
| Högskolan Väst Trollhättan | 14,61 | 0,60 | 6,0 | 362 |
| Jönköping University Jönköping · Du tittar på den här | 12,68 | – | 5,7 | 268 |
| Jönköping University Datateknik: Mjukvaruutveckling och mobila plattformar · Jönköping | Alla antogs | – | 5,1 | 238 |
| Linnéuniversitetet Växjö | Alla antogs | Alla antogs | 6,9 | 186 |
Om programmet
Mobiltelefoner, surfplattor, bredbandsdelare, mikrovågsugnar, bilar och digitalkameror — alla innehåller de processorer. En stor del av modern produktutveckling handlar om programmering. Som programmerare av inbyggda system ger du produkterna det mesta av sin funktion. En gedigen bas i datateknik kompletterat med kurser i elektroteknik ger dig den bredd som öppnar arbetsmarknaden inom hela produktutvecklingskedjan.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 1, Kemi 1, Matematik 3c. Eller: Fysik nivå 1 eller nivå 1a1+1a2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c eller motsvarande kunskaper.
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Jönköping University.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Nätverks- och systemtekniker m.fl. | 48 400 kr35–66 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Jönköping University
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HJ-52560
HJ-52560 · nationell antagning
268 sökande, 45 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,65 | 26 | 12,68 | 26 | 6 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,76 | 6 | 13,65 | 7 | 8 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PJ Lärosätets eget urval | Alla antogs | 15 | Alla antogs | 11 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 16 |
Vanliga frågor om Datateknik: Inbyggda system
Vad krävdes för att komma in på Datateknik: Inbyggda system vid Jönköping University HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 12,68 och BII 13,65. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Datateknik: Inbyggda system vid Jönköping University?
HT 2026 sökte 268 personer, varav 45 i första hand. 47 antogs, alltså 5,7 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Datateknik: Inbyggda system mer?
Samma utbildning finns på 5 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor20 %(54)
- Män80 %(214)
- 24 år eller yngre74 %199
- 25–34 år23 %61
- 35 år eller äldre3 %8
- Antagna kvinnor26 %(12)
- Antagna män74 %(35)
Anmälningskod HJ-52560. Källa: UHR.