Datateknik, högskoleingenjör
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HV-93600
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 362
- 75 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 54
- Sökande per plats
- 6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,47 | 14,61 | −0,86 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,60 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 14,73 | 14,35 | −0,38 |
| Antagna totalt | 60 | 60 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,47 → 14,61 (−0,86) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2025 | 14,65 → 13,58 (−1,07) | 0,70 → 0,60 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,47) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 13,58 | 14,73 |
| HT 2026 | 14,61 | 14,35 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | 0,60 |
| HT 2026 | 0,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 305 | 62 |
| HT 2026 | 362 | 75 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 5| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Chalmers tekniska högskola Datateknik (högskoleingenjörsprogram) · Göteborg | 17,35 | 1,30 | 12,1 | 907 |
| Högskolan Väst Trollhättan · Du tittar på den här | 14,61 | 0,60 | 6,0 | 362 |
| Jönköping University Datateknik: Inbyggda system · Jönköping | 12,68 | – | 5,7 | 268 |
| Jönköping University Datateknik: Mjukvaruutveckling och mobila plattformar · Jönköping | Alla antogs | – | 5,1 | 238 |
| Linnéuniversitetet Växjö | Alla antogs | Alla antogs | 6,9 | 186 |
Om programmet
Om utbildningen Dataingenjörsprogrammet är en treårig utbildning där det ingår både kurser inom programmering och nätverksteknik. Programmering är idag en viktig kunskap för att kunna förstå och vidareutveckla alla typer av datorsystemen i vårt samhälle. Därför innehåller utbildningen flera kurser i programmering, från grundläggande kunskaper till mer avancerade ämnen inom objektorienterad programmering, algoritmer, webbteknik, databaser och molntjänster.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet. Du behöver också: Fysik 1a eller Fysik 1b1 och 1b2, Kemi 1, Matematik 3c eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 1b eller Fysik nivå 1a2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Väst.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Nätverks- och systemtekniker m.fl. | 48 400 kr35–66 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan Väst
- Systemutveckling - IT och samhälleBI14,52HP0,55Sökande/plats8,3
- Nätverksteknik med IT-säkerhetBI14,76HP0,70Sökande/plats7,9
- Elektroingenjör, Elkraft och hållbara elsystemBI13,55HP0,30Sökande/plats4,4
- AutomationsingenjörBI14,00HP0,55Sökande/plats5,2
- Maskiningenjör (Hållbar produktutveckling/Hållbar produktionsutveckling)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,1
- Internationell maskiningenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,7
- Kompletterande pedagogisk utbildning ämneslärare 7-9 (KPU), undervisningsämne matematik/teknikBI–HP–Sökande/plats–
- Magister i elektroteknikBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HV-93600
HV-93600 · nationell antagning
362 sökande, 75 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,47 | 31 | 14,61 | 31 | 28 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,73 | 8 | 14,35 | 8 | 17 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 20 | 0,60 | 20 | 20 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 10 |
Vanliga frågor om Datateknik, högskoleingenjör
Vad krävdes för att komma in på Datateknik, högskoleingenjör vid Högskolan Väst HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,61, HP 0,60 och BII 14,35. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Datateknik, högskoleingenjör vid Högskolan Väst?
HT 2026 sökte 362 personer, varav 75 i första hand. 60 antogs, alltså 6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Datateknik, högskoleingenjör vid Högskolan Väst?
Ja, den steg: i BI krävdes 14,61 HT 2026 mot 13,58 HT 2025. Sökande: 362 mot 305.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Datateknik, högskoleingenjör mer?
Samma utbildning finns på 5 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor23 %(85)
- Män77 %(277)
- 24 år eller yngre69 %251
- 25–34 år25 %92
- 35 år eller äldre5 %19
- Antagna kvinnor23 %(14)
- Antagna män77 %(46)
Anmälningskod HV-93600. Källa: UHR.