Systemutveckling - IT och samhälle
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HV-91111
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 504
- 91 i första hand
- Antagna
- 61
- urval 2
- Reserver
- 138
- Sökande per plats
- 8,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,56 | 14,52 | −1,04 |
| Högskoleprov (HP) | 0,70 | 0,55 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 16,02 | 15,28 | −0,74 |
| Antagna totalt | 61 | 61 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 15 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,97). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 15 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 8.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 14 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 14 terminer, minst 0,10 under i 10 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,56 → 14,52 (−1,04) | 0,70 → 0,55 (−0,15) |
| HT 2025 | 17,19 → 16,93 (−0,26) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| HT 2024 | 17,06 → 16,25 (−0,81) | 0,80 → 0,65 (−0,15) |
| HT 2023 | 15,43 → 14,71 (−0,72) | 0,55 → 0,40 (−0,15) |
| HT 2022 | 15,83 → 14,50 (−1,33) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2021 | 15,30 → 14,42 (−0,88) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2020 | 16,52 → 15,32 (−1,20) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| HT 2019 | 15,17 → 13,95 (−1,22) | 0,60 → 0,50 (−0,10) |
| HT 2018 | 15,75 → 14,61 (−1,14) | 0,70 → 0,50 (−0,20) |
| HT 2017 | 14,85 → 13,92 (−0,93) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,56) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 13,05 | 13,34 |
| HT 2014 | 13,74 | 14,65 |
| HT 2015 | 15,35 | 14,65 |
| HT 2016 | 14,40 | 15,35 |
| HT 2017 | 13,92 | 13,31 |
| HT 2018 | 14,61 | 13,07 |
| HT 2019 | 13,95 | 14,25 |
| HT 2020 | 15,32 | 14,46 |
| HT 2021 | 14,42 | 14,95 |
| HT 2022 | 14,50 | 14,16 |
| HT 2023 | 14,71 | 14,21 |
| HT 2024 | 16,25 | 15,80 |
| HT 2025 | 16,93 | 16,17 |
| HT 2026 | 14,52 | 15,28 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,20 |
| HT 2014 | 0,65 |
| HT 2015 | 0,75 |
| HT 2016 | 0,75 |
| HT 2017 | 0,70 |
| HT 2018 | 0,50 |
| HT 2019 | 0,50 |
| HT 2020 | 0,65 |
| HT 2021 | 0,80 |
| HT 2022 | 0,70 |
| HT 2023 | 0,40 |
| HT 2024 | 0,65 |
| HT 2025 | 0,80 |
| HT 2026 | 0,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 100 | 23 |
| HT 2010 | 179 | 30 |
| HT 2011 | 158 | 21 |
| HT 2012 | 267 | 25 |
| HT 2013 | 373 | 57 |
| HT 2014 | 437 | 62 |
| HT 2015 | 457 | 59 |
| HT 2016 | 444 | 61 |
| HT 2017 | 456 | 91 |
| HT 2018 | 418 | 69 |
| HT 2019 | 412 | 82 |
| HT 2020 | 458 | 89 |
| HT 2021 | 448 | 73 |
| HT 2022 | 461 | 86 |
| HT 2023 | 557 | 108 |
| HT 2024 | 648 | 145 |
| HT 2025 | 626 | 141 |
| HT 2026 | 504 | 91 |
Om programmet
Om utbildningen Systemutveckling IT och Samhälle ger dig kunskaper inom IT som gör det möjligt att välja arbete efter de intressen som du har. Du kommer att vara del av IT-områdets utveckling där det hela tiden växer fram nya sätt att digitalisera tjänster och använda IT - detta öppnar möjligheter såväl nationellt som internationellt och kräver ny kompetens. Under första delen av utbildningen ger vi dig en bred grund inom systemutveckling och IT.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet. Du behöver också: Engelska 6, Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 och 1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Väst.
Liknande program vid Högskolan Väst
- Digitala medierBI10,85HPAlla antogsSökande/plats5,3
- Datateknik, högskoleingenjörBI14,61HP0,60Sökande/plats6,0
- Socionomprogrammet med socialpedagogisk profilBI18,49HP0,85Sökande/plats16,1
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Ingångsämne SamhällskunskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,2
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Ingångsämne samhällskunskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HV-91111
HV-91111 · nationell antagning
504 sökande, 91 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 3,5 | 3 | 12 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,56 | 31 | 14,52 | 29 | 70 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,02 | 8 | 15,28 | 9 | 43 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 20 | 0,55 | 20 | 45 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 23 |
Vanliga frågor om Systemutveckling - IT och samhälle
Vad krävdes för att komma in på Systemutveckling - IT och samhälle vid Högskolan Väst HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,52, HP 0,55 och BII 15,28. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Systemutveckling - IT och samhälle vid Högskolan Väst?
HT 2026 sökte 504 personer, varav 91 i första hand. 61 antogs, alltså 8,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Systemutveckling - IT och samhälle vid Högskolan Väst?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 14,52 HT 2026 mot 16,93 HT 2025. Sökande: 504 mot 626.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor38 %(190)
- Män62 %(314)
- 24 år eller yngre66 %333
- 25–34 år29 %144
- 35 år eller äldre5 %27
- Antagna kvinnor41 %(25)
- Antagna män59 %(36)
Anmälningskod HV-91111. Källa: UHR.