Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · HV-95534

BIGymnasiebetyg 10,85 av max 22,5 −2,69 mot HT 2025
HPHögskoleprovet Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.
BIIKompletterade betyg 12,96 av max 22,5 −3,24 mot HT 2025

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
224
25 i första hand
Antagna
42
urval 2
Reserver
19
Sökande per plats
5,3
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,3610,85−4,51
Högskoleprov (HP)0,35Alla antogsIngen gräns
Betyg (BII)14,712,96−1,74
Antagna totalt4242Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,76). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 17 och minst 1,00 under i 15.

Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,10 under i 17 och minst 0,20 under i 12.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Digitala medier (senaste 10 av 18 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,36 → 10,85 (−4,51)0,35 → alla behöriga antogs
HT 202516,50 → 13,54 (−2,96)0,50 → 0,35 (−0,15)
HT 202416,24 → 14,66 (−1,58)0,55 → 0,15 (−0,40)
HT 202314,01 → alla behöriga antogs–
HT 202215,71 → 13,75 (−1,96)0,60 → 0,25 (−0,35)
HT 202116,72 → 15,78 (−0,94)0,75 → 0,50 (−0,25)
HT 202016,93 → 15,90 (−1,03)0,55 → alla behöriga antogs
HT 201917,18 → 14,74 (−2,44)0,70 → 0,35 (−0,35)
HT 201817,32 → 15,70 (−1,62)0,75 → 0,55 (−0,20)
HT 201717,40 → 14,50 (−2,90)0,75 → 0,55 (−0,20)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,36) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Arbetsliv Efter utbildningen kan du arbeta till exempel på webb- och mediebyråer, produktionsbolag, marknads- och kommunikationsavdelningar, kommuner, statliga institutioner och inom utbildningsverksamhet. Du kan arbeta som exempelvis kommunikatör, mediedesigner eller strateg och med allt från produktion till analys av digitala medier.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet. Du behöver också: Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 och 1a2. Eller: Samhälls­kunskap nivå 1b eller Samhälls­kunskap nivå 1a2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Väst.

Liknande program vid Högskolan Väst

Alla program vid Högskolan Väst

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod HV-95534

HV-95534 · nationell antagning

224 sökande, 25 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 2 Alla antogs 2 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,36 21 10,85 25 1
BII Gymnasiebetyg med komplettering 14,7 5 12,96 7 2
HP Högskoleprovet 0,35 14 Alla antogs 8 0
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 16

Vanliga frågor om Digitala medier

Vad krävdes för att komma in på Digitala medier vid Högskolan Väst HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 10,85, alla behöriga antogs i HP och BII 12,96. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Digitala medier vid Högskolan Väst?

HT 2026 sökte 224 personer, varav 25 i första hand. 42 antogs, alltså 5,3 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Digitala medier vid Högskolan Väst?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 10,85 HT 2026 mot 13,54 HT 2025. Sökande: 224 mot 272.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor63 %(141)
  • Män37 %(83)
  • 24 år eller yngre71 %158
  • 25–34 år26 %58
  • 35 år eller äldre4 %8
  • Antagna kvinnor62 %(26)
  • Antagna män38 %(16)

Anmälningskod HV-95534. Källa: UHR.