Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · HV-95978

BIGymnasiebetyg 13,72 av max 22,5 −2,64 mot HT 2025
HPHögskoleprovet Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.
BIIKompletterade betyg 15,06 av max 22,5 −0,88 mot HT 2025

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
496
65 i första hand
Antagna
100
urval 2
Reserver
164
Sökande per plats
5
Måttlig konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,7213,72−2
Högskoleprov (HP)0,20Alla antogsIngen gräns
Betyg (BII)16,315,06−1,24
Antagna totalt100100Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −1,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 5.

Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 4.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Webmaster
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,72 → 13,72 (−2,00)0,20 → alla behöriga antogs
HT 202517,15 → 16,36 (−0,79)0,75 → 0,60 (−0,15)
HT 202416,70 → 16,02 (−0,68)0,80 → 0,65 (−0,15)
HT 202315,33 → 12,92 (−2,41)0,45 → alla behöriga antogs
HT 202217,05 → 16,10 (−0,95)0,80 → 0,60 (−0,20)
HT 202117,50 → 16,52 (−0,98)0,95 → 0,85 (−0,10)
HT 202017,23 → 15,70 (−1,53)0,65 → alla behöriga antogs
HT 201916,60 → 15,50 (−1,10)0,75 → 0,60 (−0,15)
HT 201816,76 → 15,65 (−1,11)0,65 → 0,55 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,72) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Yttersta ansvaret för en webbplats Företag och organisationer blir allt mer medvetna om vikten av att ha en väl fungerande och uppdaterad webbplats. Som webmaster är du en nyckelperson i framtagandet och det fortlöpande underhållet av en webbplats. Rollen kräver en bred kompetens inom alltifrån webb- och UX-design till programmering, rörlig bild och ljud samt bakomliggande servertekniker.

Omfattning
120 högskolepoäng, ca 2 år
Behörighet
Grundläggande behörighet. Du behöver också: Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c
Examen
Högskoleexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Väst.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. 53 500 kr40–73 tkr Storaökar på 5 år
Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. 56 200 kr41–78 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Högskolan Väst

Alla program vid Högskolan Väst

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod HV-95978

HV-95978 · nationell antagning

496 sökande, 65 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3 6 3 5 5
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,72 48 13,72 47 25
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,3 13 15,06 16 33
HP Högskoleprovet 0,20 33 Alla antogs 32 0
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 103

Vanliga frågor om Webmaster

Vad krävdes för att komma in på Webmaster vid Högskolan Väst HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,72, alla behöriga antogs i HP och BII 15,06. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Webmaster vid Högskolan Väst?

HT 2026 sökte 496 personer, varav 65 i första hand. 100 antogs, alltså 5 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Webmaster vid Högskolan Väst?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 13,72 HT 2026 mot 16,36 HT 2025. Sökande: 496 mot 645.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor57 %(282)
  • Män43 %(214)
  • 24 år eller yngre18 %90
  • 25–34 år49 %241
  • 35 år eller äldre33 %165
  • Antagna kvinnor59 %(59)
  • Antagna män41 %(41)

Anmälningskod HV-95978. Källa: UHR.