3D-animation och visualisering
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HV-91110
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 344
- 62 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 59
- Sökande per plats
- 11,5
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,86 | 15,7 | −1,16 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,45 | −0,30 |
| Betyg (BII) | 16,81 | 14,76 | −2,05 |
| Antagna totalt | 30 | 30 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och legat kvar i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,48). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 16 och minst 1,00 under i 14.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 14 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 14 terminer, minst 0,10 under i 12 och minst 0,20 under i 7.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,86 → 15,70 (−1,16) | 0,75 → 0,45 (−0,30) |
| HT 2025 | 17,82 → 16,44 (−1,38) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2024 | 17,60 → 16,46 (−1,14) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2023 | 15,89 → 14,41 (−1,48) | 0,70 → 0,35 (−0,35) |
| HT 2022 | 18,72 → 16,83 (−1,89) | 1,00 → 0,60 (−0,40) |
| HT 2021 | 18,63 → 17,19 (−1,44) | 1,00 → 0,80 (−0,20) |
| HT 2020 | 18,18 → 16,35 (−1,83) | 0,70 → 0,50 (−0,20) |
| HT 2019 | 18,41 → 16,91 (−1,50) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2018 | 17,94 → 16,20 (−1,74) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2017 | 18,50 → 16,82 (−1,68) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,86) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | 11,66 |
| HT 2011 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2012 | 15,00 | 15,33 |
| HT 2013 | 13,20 | 13,18 |
| HT 2014 | 18,60 | 18,03 |
| HT 2015 | 17,90 | 20,58 |
| HT 2016 | 17,82 | 17,40 |
| HT 2017 | 16,82 | 18,75 |
| HT 2018 | 16,20 | 17,28 |
| HT 2019 | 16,91 | 18,23 |
| HT 2020 | 16,35 | 19,63 |
| HT 2021 | 17,19 | 16,05 |
| HT 2022 | 16,83 | 18,15 |
| HT 2023 | 14,41 | 14,85 |
| HT 2024 | 16,46 | 14,07 |
| HT 2025 | 16,44 | 14,76 |
| HT 2026 | 15,70 | 14,76 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 1,00 |
| HT 2015 | 1,00 |
| HT 2016 | 1,00 |
| HT 2017 | 0,90 |
| HT 2018 | 0,85 |
| HT 2019 | 0,95 |
| HT 2020 | 0,50 |
| HT 2021 | 0,80 |
| HT 2022 | 0,60 |
| HT 2023 | 0,35 |
| HT 2024 | 0,70 |
| HT 2025 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 196 | 58 |
| HT 2010 | 221 | 42 |
| HT 2011 | 201 | 50 |
| HT 2012 | 239 | 58 |
| HT 2013 | 318 | 68 |
| HT 2014 | 608 | 116 |
| HT 2015 | 667 | 112 |
| HT 2016 | 560 | 92 |
| HT 2017 | 522 | 84 |
| HT 2018 | 454 | 73 |
| HT 2019 | 370 | 66 |
| HT 2020 | 373 | 74 |
| HT 2021 | 551 | 117 |
| HT 2022 | 456 | 75 |
| HT 2023 | 372 | 60 |
| HT 2024 | 377 | 75 |
| HT 2025 | 344 | 69 |
| HT 2026 | 344 | 62 |
Om programmet
Om utbildningen Som animatör och visualiserare arbetar du med att skapa illustrationer, animationer, visuella effekter samt bildberättelser för att förmedla ett budskap, en känsla eller ett intryck. Du tränas i detta genom workshops, föreläsningar och seminarier där du får chansen att utveckla din kompetens inom såväl praktisk produktion och teknik som design och estetiskt uttryck. Genom handledning får du möjlighet att utveckla din personliga färdighet.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet. Du behöver också: Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 och 1a2. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Väst.
Liknande program vid Högskolan Väst
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HV-91110
HV-91110 · nationell antagning
344 sökande, 62 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 3 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,86 | 16 | 15,7 | 16 | 43 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,81 | 3 | 14,76 | 3 | 17 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 10 | 0,45 | 10 | 12 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om 3D-animation och visualisering
Vad krävdes för att komma in på 3D-animation och visualisering vid Högskolan Väst HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,7, HP 0,45 och BII 14,76. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till 3D-animation och visualisering vid Högskolan Väst?
HT 2026 sökte 344 personer, varav 62 i första hand. 30 antogs, alltså 11,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för 3D-animation och visualisering vid Högskolan Väst?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,7 HT 2026 mot 16,44 HT 2025. Sökande: 344 mot 344.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor41 %(141)
- Män59 %(203)
- 24 år eller yngre69 %237
- 25–34 år24 %81
- 35 år eller äldre8 %26
- Antagna kvinnor50 %(15)
- Antagna män50 %(15)
Anmälningskod HV-91110. Källa: UHR.