Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · HV-97091

BIGymnasiebetyg 14,76 av max 22,5 +0,52 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,70 av max 2 +0,20 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 14,60 av max 22,5 Oförändrat mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
556
173 i första hand
Antagna
70
urval 2
Reserver
184
Sökande per plats
7,9
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,3314,76−0,57
Högskoleprov (HP)0,800,70−0,10
Betyg (BII)1514,6−0,4
Antagna totalt7070Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och legat kvar i 1 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,81). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 15 av 17 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 9.

Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 16 terminer och legat kvar i 1 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 16 terminer, minst 0,10 under i 13 och minst 0,20 under i 9.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Nätverksteknik med IT-säkerhet (senaste 10 av 18 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,33 → 14,76 (−0,57)0,80 → 0,70 (−0,10)
HT 202515,07 → 14,24 (−0,83)0,60 → 0,50 (−0,10)
HT 202413,69 → 13,69 (±0)0,30 → 0,15 (−0,15)
HT 202313,20 → alla behöriga antogs–
HT 202214,21 → 12,70 (−1,51)0,50 → alla behöriga antogs
HT 202112,95 → alla behöriga antogs0,25 → alla behöriga antogs
HT 202012,55 → alla behöriga antogs–
HT 201913,25 → alla behöriga antogs0,45 → alla behöriga antogs
HT 201814,00 → alla behöriga antogs0,40 → alla behöriga antogs
HT 201714,14 → 12,87 (−1,27)0,75 → 0,35 (−0,40)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,33) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Om utbildningen I dagens samhälle är det en självklarhet att alltid vara uppkopplad mot internet- samtidigt sprids hela tiden nya metoder för dataintrång och hot mot cybersäkerheten är ständigt aktuellt. Nätverksteknik med IT-säkerhet (NIT) är en tvåårig utbildning med möjlighet till påbyggnadsår och spänner från grundläggande datakommunikation mellan enstaka datorer och avancerade kommunikationsmönster i globala nätverk med bästa tänkbara säkerhet.

Omfattning
120 högskolepoäng, ca 2 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Högskoleexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Väst.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
IT-säkerhetsspecialister 54 900 kr39–79 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som IT-säkerhetsspecialist vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Högskolan Väst

Alla program vid Högskolan Väst

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod HV-97091

HV-97091 · nationell antagning

556 sökande, 173 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 3 3,5 3 12
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,33 37 14,76 36 120
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15 7 14,6 8 50
HP Högskoleprovet 0,80 23 0,70 23 47
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 4
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 24

Vanliga frågor om Nätverksteknik med IT-säkerhet

Vad krävdes för att komma in på Nätverksteknik med IT-säkerhet vid Högskolan Väst HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,76, HP 0,70 och BII 14,6. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Nätverksteknik med IT-säkerhet vid Högskolan Väst?

HT 2026 sökte 556 personer, varav 173 i första hand. 70 antogs, alltså 7,9 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Nätverksteknik med IT-säkerhet vid Högskolan Väst?

Ja, den steg: i BI krävdes 14,76 HT 2026 mot 14,24 HT 2025. Sökande: 556 mot 629.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor22 %(125)
  • Män78 %(431)
  • 24 år eller yngre56 %313
  • 25–34 år31 %174
  • 35 år eller äldre12 %69
  • Antagna kvinnor27 %(19)
  • Antagna män73 %(51)

Anmälningskod HV-97091. Källa: UHR.