Elektroingenjör, Elkraft och hållbara elsystem
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HV-93967
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 196
- 59 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 11
- Sökande per plats
- 4,4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,94 | 13,55 | −1,39 |
| Högskoleprov (HP) | 0,50 | 0,30 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 14,82 | 14,11 | −0,71 |
| Antagna totalt | 45 | 45 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (4 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (4 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,94 → 13,55 (−1,39) | 0,50 → 0,30 (−0,20) |
| HT 2025 | 13,36 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2014 | 14,90 → alla behöriga antogs | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2013 | 13,80 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2011 | 14,40 → alla behöriga antogs | 0,30 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,94) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 13,55 | 14,11 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 66 | 30 |
| HT 2009 | 101 | 35 |
| HT 2010 | 120 | 45 |
| HT 2011 | 118 | 40 |
| HT 2012 | 122 | 20 |
| HT 2013 | 161 | 50 |
| HT 2014 | 143 | 37 |
| HT 2015 | 164 | 22 |
| HT 2016 | 144 | 30 |
| HT 2017 | 103 | 23 |
| HT 2018 | 92 | 20 |
| HT 2019 | 93 | 32 |
| HT 2020 | 100 | 21 |
| HT 2021 | 100 | 23 |
| HT 2022 | 85 | 20 |
| HT 2023 | 98 | 28 |
| HT 2024 | 114 | 34 |
| HT 2025 | 143 | 37 |
| HT 2026 | 196 | 59 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan Väst Trollhättan · Du tittar på den här | 13,55 | 0,30 | 4,4 | 196 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad | Alla antogs | Alla antogs | 7,0 | 181 |
Om programmet
Om utbildningen Stabil elenergi måste vara säkrad alla tider på dygnet för ett fungerande samhälle. Samtidigt måste branschen ta ansvar för de globala klimatutmaningarna. Tydliga exempel på detta är laddstationer för elbilar, fjärravlästa elmätare och elproduktion från små anläggningar, som vindkraftverk och solceller. Elkraftsingenjörsprogrammet lägger en stabil grund inom såväl produktion av elenergi, som distribution och användning av elenergin inom industrier och hem.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet. Du behöver också: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Väst.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom elektroteknik | 49 500 kr37–67 tkr | Storaökar på 5 år |
| Civilingenjörsyrken inom elektroteknik | 54 200 kr41–75 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom elektroteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan Väst
- Nätverksteknik med IT-säkerhetBI14,76HP0,70Sökande/plats7,9
- Datateknik, högskoleingenjörBI14,61HP0,60Sökande/plats6,0
- AutomationsingenjörBI14,00HP0,55Sökande/plats5,2
- Maskiningenjör (Hållbar produktutveckling/Hållbar produktionsutveckling)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,1
- Internationell maskiningenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,7
- Kompletterande pedagogisk utbildning ämneslärare 7-9 (KPU), undervisningsämne matematik/teknikBI–HP–Sökande/plats–
- Magister i elektroteknikBI–HP–Sökande/plats–
- Master i tillverkningsteknikBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HV-93967
HV-93967 · nationell antagning
196 sökande, 59 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,94 | 17 | 13,55 | 17 | 3 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,82 | 6 | 14,11 | 5 | 3 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 11 | 0,30 | 11 | 1 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 10 | Alla antogs | 10 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
Vanliga frågor om Elektroingenjör, Elkraft och hållbara elsystem
Vad krävdes för att komma in på Elektroingenjör, Elkraft och hållbara elsystem vid Högskolan Väst HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,55, HP 0,30 och BII 14,11. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Elektroingenjör, Elkraft och hållbara elsystem vid Högskolan Väst?
HT 2026 sökte 196 personer, varav 59 i första hand. 45 antogs, alltså 4,4 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Elektroingenjör, Elkraft och hållbara elsystem mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor18 %(35)
- Män82 %(161)
- 24 år eller yngre70 %137
- 25–34 år23 %45
- 35 år eller äldre7 %14
- Antagna kvinnor9 %(4)
- Antagna män91 %(41)
Anmälningskod HV-93967. Källa: UHR.