Automationsingenjör
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HV-93980
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 183
- 25 i första hand
- Antagna
- 35
- urval 2
- Reserver
- 11
- Sökande per plats
- 5,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,53 | 14 | −0,53 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,55 | −0,35 |
| Betyg (BII) | 18,05 | 15,88 | −2,17 |
| Antagna totalt | 35 | 35 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara en termin med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,53 → 14,00 (−0,53) | 0,90 → 0,55 (−0,35) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,53) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 14,00 | 15,88 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2024 | Inget urval |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2024 | 106 | 4 |
| HT 2025 | 142 | 15 |
| HT 2026 | 183 | 25 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan Väst Trollhättan · Du tittar på den här | 14,00 | 0,55 | 5,2 | 183 |
| Mittuniversitetet Sundsvall · Distans | Alla antogs | Alla antogs | 5,1 | 254 |
Om programmet
Om utbildningen I vårt moderna samhälle är automationssystem och stabila elektriska system avgörande för att samhället ska fungera smidigt. För att säkerställa och vidareutveckla dessa system krävs automationsingenjörer med kunskap inom automationsteknik och elektroteknik. Automationsingenjörsprogrammet är utformat för att möta det ökande behovet av kvalificerade ingenjörer inom automation och elektroteknik och täcker områden som robotteknik, systemdesign och elmaskiner.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet. Du behöver också: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Väst.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom elektroteknik | 49 500 kr37–67 tkr | Storaökar på 5 år |
| Civilingenjörsyrken inom elektroteknik | 54 200 kr41–75 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom elektroteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan Väst
- Master i robotik och automationBI–HP–Sökande/plats–
- Magister i Robotik och Automation (campus, helfart)BI–HP–Sökande/plats–
- Master i AI och automationBI–HP–Sökande/plats3,3
- Nätverksteknik med IT-säkerhetBI14,76HP0,70Sökande/plats7,9
- Datateknik, högskoleingenjörBI14,61HP0,60Sökande/plats6,0
- Elektroingenjör, Elkraft och hållbara elsystemBI13,55HP0,30Sökande/plats4,4
- Maskiningenjör (Hållbar produktutveckling/Hållbar produktionsutveckling)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,1
- Internationell maskiningenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HV-93980
HV-93980 · nationell antagning
183 sökande, 25 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,53 | 15 | 14 | 13 | 1 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,05 | 4 | 15,88 | 5 | 4 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 10 | 0,55 | 10 | 2 |
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 6 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
Vanliga frågor om Automationsingenjör
Vad krävdes för att komma in på Automationsingenjör vid Högskolan Väst HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14, HP 0,55 och BII 15,88. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Automationsingenjör vid Högskolan Väst?
HT 2026 sökte 183 personer, varav 25 i första hand. 35 antogs, alltså 5,2 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Automationsingenjör mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor19 %(35)
- Män81 %(148)
- 24 år eller yngre73 %133
- 25–34 år22 %40
- 35 år eller äldre5 %10
- Antagna kvinnor17 %(6)
- Antagna män83 %(29)
Anmälningskod HV-93980. Källa: UHR.