Industriell ekonomi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HV-93010
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 341
- 65 i första hand
- Antagna
- 35
- urval 2
- Reserver
- 50
- Sökande per plats
- 9,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,41 | 15,95 | −0,46 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,80 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 14,93 | 14,71 | −0,22 |
| Antagna totalt | 35 | 35 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 10 terminer och stigit i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,50). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 10 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 11 terminer och legat kvar i 2 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 11 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,41 → 15,95 (−0,46) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2025 | 15,57 → 14,11 (−1,46) | 0,75 → 0,50 (−0,25) |
| HT 2024 | 13,29 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 12,51 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2017 | – | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 16,60 → alla behöriga antogs | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2014 | 17,25 → 16,75 (−0,50) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2013 | 16,40 → 15,55 (−0,85) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2012 | 16,45 → 15,30 (−1,15) | 0,90 → 0,60 (−0,30) |
| HT 2011 | 16,83 → 16,90 (+0,07) | 0,80 → 0,80 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,41) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 16,15 | 15,08 |
| HT 2011 | 16,90 | 17,71 |
| HT 2012 | 15,30 | 13,69 |
| HT 2013 | 15,55 | 15,23 |
| HT 2014 | 16,75 | 16,00 |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 14,11 | 14,17 |
| HT 2026 | 15,95 | 14,71 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | 0,20 |
| HT 2010 | 0,70 |
| HT 2011 | 0,80 |
| HT 2012 | 0,60 |
| HT 2013 | 0,75 |
| HT 2014 | 0,85 |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,50 |
| HT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 142 | 32 |
| HT 2010 | 238 | 36 |
| HT 2011 | 230 | 44 |
| HT 2012 | 300 | 42 |
| HT 2013 | 363 | 52 |
| HT 2014 | 466 | 42 |
| HT 2015 | 292 | 20 |
| HT 2016 | 291 | 28 |
| HT 2017 | 269 | 28 |
| HT 2018 | 247 | 19 |
| HT 2021 | 189 | 26 |
| HT 2022 | 211 | 30 |
| HT 2023 | 219 | 22 |
| HT 2024 | 259 | 48 |
| HT 2025 | 260 | 31 |
| HT 2026 | 341 | 65 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linnéuniversitetet Industriell ekonomi, högskoleingenjör · Växjö | 17,20 | 1,05 | 7,7 | 276 |
| Högskolan Väst Trollhättan · Du tittar på den här | 15,95 | 0,80 | 9,7 | 341 |
| Högskolan i Borås Industriell ekonomi - affärsingenjör · Borås | 15,05 | 0,70 | 8,0 | 723 |
| Högskolan i Borås Industriell ekonomi - logistikingenjör · Borås | 14,56 | 0,70 | 10,6 | 528 |
| Högskolan i Borås Industriell ekonomi - arbetsorganisation och ledarskap · Borås | 12,71 | 0,55 | 7,0 | 348 |
| Högskolan i Gävle Industriell ekonomi - Ingenjör · Gävle | Alla antogs | Alla antogs | 4,8 | 184 |
| Högskolan i Skövde Industriell ekonomi - högskoleingenjör · Skövde | Alla antogs | Alla antogs | 4,7 | 98 |
Om programmet
Om utbildningen Är du nyfiken på teknik men vill också förstå affärer och människor? Då är industriell ekonomi på Högskolan Väst din väg in i en framtid där du kan kombinera ingenjörskunskap med ekonomi och ledarskap. Här får du verktygen för att se helheten, från ritbordet till styrelserummet, och bli den som kan översätta idéer till lönsam och hållbar verklighet. Utbildningen tränar dig i att analysera och utveckla både tekniska processer och affärsstrategier.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet. Du behöver också: Fysik 1a eller Fysik 1b1 och 1b2, Kemi 1, Matematik 3c eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 1b eller Fysik nivå 1a2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Väst.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom industri, logistik och produktionsplanering | 44 800 kr36–62 tkr | – |
| Civilingenjörsyrken inom logistik och produktionsplanering | 49 300 kr38–70 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan Väst
- Maskiningenjör (Hållbar produktutveckling/Hållbar produktionsutveckling)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,1
- Magisterprogram i ledarskap - leda, styra och organiseraBI–HP–Sökande/plats11,9
- Magisterprogram i ledarskap - leda, styra och organiseraBI–HP–Sökande/plats13,2
- Ledarskap i digitaliserade organisationer, masterprogramBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HV-93010
HV-93010 · nationell antagning
341 sökande, 65 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | 4 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,41 | 17 | 15,95 | 17 | 31 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,93 | 3 | 14,71 | 3 | 12 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 10 | 0,80 | 10 | 24 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 3 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 8 |
Vanliga frågor om Industriell ekonomi
Vad krävdes för att komma in på Industriell ekonomi vid Högskolan Väst HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,95, HP 0,80 och BII 14,71. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Industriell ekonomi vid Högskolan Väst?
HT 2026 sökte 341 personer, varav 65 i första hand. 35 antogs, alltså 9,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Industriell ekonomi vid Högskolan Väst?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,95 HT 2026 mot 14,11 HT 2025. Sökande: 341 mot 260.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Industriell ekonomi mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor30 %(103)
- Män70 %(238)
- 24 år eller yngre82 %279
- 25–34 år16 %53
- 35 år eller äldre3 %9
- Antagna kvinnor29 %(10)
- Antagna män71 %(25)
Anmälningskod HV-93010. Källa: UHR.