Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsutbildning i datateknik HT 2026?

BImedian 17,55 lägst–högst 17,17–18,85 +0,05 mot HT 2025
HPmedian 1,15 lägst–högst 1,15–1,35 +0,05 mot HT 2025
Källa: UHR, senaste urvalet, 3 utbildningar vid 2 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
2 539
−4,9 % mot HT 2025
Antagna
235
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
10,8
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
2
3 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Högskoleingenjörsutbildning i datateknik HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Kungl. Tekniska högskolan Stockholm 18,8518,851,351 29515,8−0,16
Kungl. Tekniska högskolan Högskoleingenjörsutbildning i datateknik – systemutveckling och digital infrastruktur · Huddinge 17,5517,151,157148,3–
Lunds universitet Helsingborg 17,1718,101,155307,9−0,23

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

14161820200820122016202020242026HT 2010: median BI 15,07, lägst 14,90, högst 15,23 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median BI 16,04, lägst 15,97, högst 16,10 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median BI 17,05, lägst 16,79, högst 17,30 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 17,85, lägst 17,80, högst 17,90 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 17,50, lägst 17,30, högst 17,69 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 17,75, lägst 17,40, högst 18,10 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 18,13, lägst 15,90, högst 18,20 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 17,05, lägst 16,61, högst 18,50 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 17,60, lägst 16,50, högst 17,60 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 16,93, lägst 16,50, högst 18,10 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 17,70, lägst 17,29, högst 17,92 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 17,67, lägst 17,10, högst 18,90 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 18,34, lägst 17,93, högst 18,75 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 17,97, lägst 17,26, högst 18,44 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 17,60, lägst 16,98, högst 18,60 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 17,50, lägst 17,40, högst 19,01 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 17,55, lägst 17,17, högst 18,85 (3 lärosäten med poänggräns)17,55
Visa som tabell
Högskoleingenjörsutbildning i datateknik: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
202617,1717,5518,85
202517,4017,5019,01
202416,9817,6018,60
202317,2617,9718,44
202217,9318,3418,75
202117,1017,6718,90
202017,2917,7017,92
201916,5016,9318,10
201816,5017,6017,60
201716,6117,0518,50
201615,9018,1318,20
201517,4017,7518,10
201417,3017,5017,69
201317,8017,8517,90
201216,7917,0517,30
201115,9716,0416,10
201014,9015,0715,23
2009–––
2008–––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,500,751,001,251,50200820122016202020242026HT 2010: median HP 0,50, lägst 0,50, högst 0,50 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median HP 0,70, lägst 0,60, högst 0,80 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median HP 1,10, lägst 1,00, högst 1,20 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median HP 1,20, lägst 1,15, högst 1,25 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,20 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 1,25, lägst 1,15, högst 1,35 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 1,20, lägst 1,10, högst 1,35 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 1,25, lägst 1,15, högst 1,40 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 1,20, lägst 1,10, högst 1,30 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,30 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 1,05, lägst 0,90, högst 1,15 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 1,15, lägst 1,00, högst 1,25 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 1,20, lägst 1,15, högst 1,25 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,15 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 1,15, lägst 1,00, högst 1,25 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 1,10, lägst 1,05, högst 1,35 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 1,15, lägst 1,15, högst 1,35 (3 lärosäten med poänggräns)1,15
Visa som tabell
Högskoleingenjörsutbildning i datateknik: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
20261,151,151,35
20251,051,101,35
20241,001,151,25
20231,101,101,15
20221,151,201,25
20211,001,151,25
20200,901,051,15
20191,201,201,30
20181,101,201,30
20171,151,251,40
20161,101,201,35
20151,151,251,35
20141,201,201,20
20131,151,201,25
20121,001,101,20
20110,600,700,80
20100,500,500,50
2009–––
2008–––

Lön och jobbchanser

Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl.

Medianlön
53 500 kr/mån
Spann (10–90 %)
39 600 kr – 72 600 kr
Möjlighet till arbete
Stora
Rekrytering
Brist på utbildade

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Nätverks- och systemtekniker m.fl.

Medianlön
48 400 kr/mån
Spann (10–90 %)
34 600 kr – 65 500 kr
Möjlighet till arbete
Medelstora
Rekrytering
Balans

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som nätverks- och systemtekniker vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Högskoleingenjörsutbildning i datateknik?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Kungl. Tekniska högskolan (Stockholm): 18,85 i urvalsgruppen BI och 1,35 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Högskoleingenjörsutbildning i datateknik?

HT 2026 var gränsen lägst vid Lunds universitet (Helsingborg): 17,17 i BI och 1,15 på högskoleprovet.

Vad krävs på högskoleprovet för Högskoleingenjörsutbildning i datateknik?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 1,15–1,35 beroende på lärosäte, med medianen 1,15. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Högskoleingenjörsutbildning i datateknik HT 2026?

2 539 sökte programmet vid 2 lärosäten och 235 antogs, alltså ungefär 10,8 sökande per plats. 360 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Högskoleingenjörsutbildning i datateknik ökat?

Medianen för BI steg med 0,05 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −4,9 %.

Vad tjänar man efter Högskoleingenjörsutbildning i datateknik?

Medianlönen för mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. var 53 500 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som stora.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: högskoleingenjör och tekniskt basår

Visa alla