Högskoleingenjörsutbildning i datateknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80008
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 530
- 68 i första hand
- Antagna
- 67
- urval 2
- Reserver
- 81
- Sökande per plats
- 7,9
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,34 | 17,17 | −0,17 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 1,15 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,1 | 18,1 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 84 | 67 | −17 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 17 terminer, legat kvar i 11 och stigit i 1 (median 0,00). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,25 eller mer under urval 1-gränsen.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 17 terminer och legat kvar i 16 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 17 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,34 → 17,17 (−0,17) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2025 | 17,40 → 17,40 (±0) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2024 | 17,60 → 17,60 (±0) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2023 | 17,97 → 17,97 (±0) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2022 | 17,93 → 17,93 (±0) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2021 | 17,81 → 17,67 (−0,14) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2020 | 17,70 → 17,70 (±0) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2019 | 16,55 → 16,50 (−0,05) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2018 | 17,58 → 17,60 (+0,02) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2017 | 17,05 → 17,05 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,34) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 15,23 | 14,91 |
| HT 2011 | 16,10 | 16,20 |
| HT 2012 | 16,79 | 16,26 |
| HT 2013 | 17,80 | 18,17 |
| HT 2014 | 17,30 | 17,75 |
| HT 2015 | 17,40 | 17,60 |
| HT 2016 | 18,13 | 16,78 |
| HT 2017 | 17,05 | 17,39 |
| HT 2018 | 17,60 | 18,24 |
| HT 2019 | 16,50 | 17,03 |
| HT 2020 | 17,70 | 18,31 |
| HT 2021 | 17,67 | 17,29 |
| HT 2022 | 17,93 | 18,80 |
| HT 2023 | 17,97 | 18,55 |
| HT 2024 | 17,60 | 18,11 |
| HT 2025 | 17,40 | 17,39 |
| HT 2026 | 17,17 | 18,10 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | 0,50 |
| HT 2011 | 0,80 |
| HT 2012 | 1,00 |
| HT 2013 | 1,15 |
| HT 2014 | 1,20 |
| HT 2015 | 1,15 |
| HT 2016 | 1,20 |
| HT 2017 | 1,25 |
| HT 2018 | 1,20 |
| HT 2019 | 1,20 |
| HT 2020 | 1,05 |
| HT 2021 | 1,15 |
| HT 2022 | 1,15 |
| HT 2023 | 1,10 |
| HT 2024 | 1,15 |
| HT 2025 | 1,10 |
| HT 2026 | 1,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 176 | 44 |
| HT 2009 | 243 | 47 |
| HT 2010 | 330 | 59 |
| HT 2011 | 327 | 50 |
| HT 2012 | 428 | 71 |
| HT 2013 | 472 | 68 |
| HT 2014 | 501 | 64 |
| HT 2015 | 486 | 69 |
| HT 2016 | 506 | 77 |
| HT 2017 | 435 | 63 |
| HT 2018 | 500 | 86 |
| HT 2019 | 450 | 60 |
| HT 2020 | 508 | 76 |
| HT 2021 | 512 | 91 |
| HT 2022 | 543 | 92 |
| HT 2023 | 603 | 100 |
| HT 2024 | 551 | 96 |
| HT 2025 | 514 | 85 |
| HT 2026 | 530 | 68 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan Stockholm | 18,85 | 1,35 | 15,8 | 1 295 |
| Kungl. Tekniska högskolan Högskoleingenjörsutbildning i datateknik – systemutveckling och digital infrastruktur · Huddinge | 17,55 | 1,15 | 8,3 | 714 |
| Lunds universitet Helsingborg · Du tittar på den här | 17,17 | 1,15 | 7,9 | 530 |
Om programmet
Utvecklingen inom datateknik går snabbt - och som högskoleingenjör i datateknik är du med och formar framtidens tekniska lösningar inom många olika branscher. Utbildningen ger dig både teoretiska kunskaper och praktiska färdigheter för att förstå och utveckla datorsystem. Som dataingenjör arbetar du med teknik som ska fungera i människors vardag, och du rör dig mellan teknikens möjligheter och användarnas behov.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c/Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Nätverks- och systemtekniker m.fl. | 48 400 kr35–66 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik med automationsteknikBI18,18HP1,30Sökande/plats12,5
- Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik med arkitekturBI15,39HP0,90Sökande/plats6,2
- Civilingenjörsutbildning i datateknikBI19,01HP1,45Sökande/plats7,8
- Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik - infrastrukturBI15,40HP1,05Sökande/plats6,8
- Högskoleingenjörsutbildning i datateknik, Antagning till senare delBI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikBI22,19HP1,80Sökande/plats11,0
- Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Teknisk inriktningBI18,20HP1,20Sökande/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i medicin och teknikBI20,60HP1,60Sökande/plats16,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80008
LU-80008 · nationell antagning
530 sökande, 68 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,34 | 39 | 17,17 | 30 | 50 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,1 | 10 | 18,1 | 8 | 32 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 8 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 25 | 1,15 | 21 | 68 |
Vanliga frågor om Högskoleingenjörsutbildning i datateknik
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsutbildning i datateknik vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,17, HP 1,15 och BII 18,1. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Högskoleingenjörsutbildning i datateknik vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 530 personer, varav 68 i första hand. 67 antogs, alltså 7,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Högskoleingenjörsutbildning i datateknik vid Lunds universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,17 HT 2026 mot 17,4 HT 2025. Sökande: 530 mot 514.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Högskoleingenjörsutbildning i datateknik mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor18 %(97)
- Män82 %(433)
- 24 år eller yngre81 %427
- 25–34 år17 %88
- 35 år eller äldre3 %15
- Antagna kvinnor21 %(14)
- Antagna män79 %(53)
Anmälningskod LU-80008. Källa: UHR.