Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80027

BIGymnasiebetyg 15,40 av max 22,5 +1,50 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,05 av max 2 +0,15 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,20 av max 22,5 +0,87 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
341
38 i första hand
Antagna
50
urval 2
Reserver
31
Sökande per plats
6,8
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,0515,4−0,65
Högskoleprov (HP)1,051,05Oförändrad
Betyg (BII)16,2516,2−0,05
Antagna totalt6250−12

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik - infrastruktur
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,05 → 15,40 (−0,65)1,05 → 1,05 (±0)
HT 202513,95 → 13,90 (−0,05)0,75 → 0,90 (+0,15)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,05) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Som högskoleingenjör i Byggteknik - Infrastruktur är du med och utvecklar dagens och morgondagens infrastruktur. Du har en helhetssyn på infrastruktur i ett samhälle med ökande krav på tillgänglighet, säkerhet och effektivitet, med fokus på alla trafikslag och människor. Infrastruktur omfattar allt från ytor för gående, cykelvägar och gator till motorvägar, spårvägar och järnvägar. Den är en viktig del av stadsplaneringen eftersom den bidrar till att skapa liv i en stad eller på en plats.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c/Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
Examen
Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Ingenjörer och tekniker inom bygg och anläggning 49 400 kr38–65 tkr Medelstoraökar på 5 år
Civilingenjörsyrken inom bygg och anläggning 51 300 kr40–73 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom bygg och anläggning vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80027

LU-80027 · nationell antagning

341 sökande, 38 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,05 32 15,4 24 13
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,25 9 16,2 9 20
DA Lärosätets eget urval Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
HP Högskoleprovet 1,05 21 1,05 17 25

Vanliga frågor om Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik - infrastruktur

Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik - infrastruktur vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,4, HP 1,05 och BII 16,2. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik - infrastruktur vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 341 personer, varav 38 i första hand. 50 antogs, alltså 6,8 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik - infrastruktur vid Lunds universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 15,4 HT 2026 mot 13,9 HT 2025. Sökande: 341 mot 280.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor25 %(85)
  • Män75 %(256)
  • 24 år eller yngre84 %285
  • 25–34 år13 %44
  • 35 år eller äldre4 %12
  • Antagna kvinnor24 %(12)
  • Antagna män76 %(38)

Anmälningskod LU-80027. Källa: UHR.