Civilingenjörsutbildning i väg- och vattenbyggnad
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80120
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 965
- 142 i första hand
- Antagna
- 120
- urval 2
- Reserver
- 186
- Sökande per plats
- 8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,53 | 19,26 | −0,27 |
| Högskoleprov (HP) | 1,40 | 1,40 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,9 | 19,9 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 147 | 120 | −27 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 17 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 2 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 17 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 17 terminer och legat kvar i 15 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 17 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,53 → 19,26 (−0,27) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2025 | 19,22 → 19,08 (−0,14) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2024 | 19,43 → 19,27 (−0,16) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2023 | 19,09 → 18,96 (−0,13) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2022 | 19,01 → 18,75 (−0,26) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2021 | 18,85 → 18,85 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2020 | 18,70 → 18,66 (−0,04) | – |
| HT 2019 | 18,28 → 18,28 (±0) | – |
| HT 2018 | 18,50 → 18,25 (−0,25) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2017 | 18,60 → 18,54 (−0,06) | 1,30 → 1,30 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,53) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 18,53 | 18,71 |
| HT 2011 | 19,07 | 19,05 |
| HT 2012 | 19,66 | 19,60 |
| HT 2013 | 19,20 | 19,40 |
| HT 2014 | 19,80 | 19,15 |
| HT 2015 | 19,46 | 19,05 |
| HT 2016 | 18,40 | 18,28 |
| HT 2017 | 18,54 | 18,29 |
| HT 2018 | 18,25 | 18,57 |
| HT 2019 | 18,28 | 18,79 |
| HT 2020 | 18,66 | 18,76 |
| HT 2021 | 18,85 | 18,57 |
| HT 2022 | 18,75 | 19,26 |
| HT 2023 | 18,96 | 19,43 |
| HT 2024 | 19,27 | 19,81 |
| HT 2025 | 19,08 | 19,73 |
| HT 2026 | 19,26 | 19,90 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,90 |
| HT 2009 | 1,10 |
| HT 2010 | 1,10 |
| HT 2011 | 1,20 |
| HT 2012 | 1,40 |
| HT 2013 | 1,40 |
| HT 2014 | 1,40 |
| HT 2015 | 1,35 |
| HT 2016 | 1,30 |
| HT 2017 | 1,30 |
| HT 2018 | 1,25 |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,25 |
| HT 2023 | 1,35 |
| HT 2024 | 1,35 |
| HT 2025 | 1,35 |
| HT 2026 | 1,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 724 | 140 |
| HT 2009 | 990 | 183 |
| HT 2010 | 1 040 | 164 |
| HT 2011 | 1 028 | 174 |
| HT 2012 | 1 268 | 202 |
| HT 2013 | 1 182 | 175 |
| HT 2014 | 1 118 | 153 |
| HT 2015 | 967 | 151 |
| HT 2016 | 865 | 140 |
| HT 2017 | 874 | 148 |
| HT 2018 | 832 | 165 |
| HT 2019 | 752 | 157 |
| HT 2020 | 788 | 140 |
| HT 2021 | 820 | 166 |
| HT 2022 | 729 | 133 |
| HT 2023 | 729 | 140 |
| HT 2024 | 837 | 156 |
| HT 2025 | 844 | 129 |
| HT 2026 | 965 | 142 |
Om programmet
Som civilingenjör i väg- och vattenbyggnad arbetar du inom samhällsbyggnadsområdet och utvecklar framtidens byggteknik. Breda kunskaper inom teknik och förmåga att lösa komplexa problem förbereder dig med den kompetens som krävs för en hållbar samhällsutveckling. Frågor kring samhällsbyggnad påverkar alla människors vardag och livsmiljö. Som väg- och vattenbyggare arbetar du med allt från övergripande samhällsplanering till produktion och konstruktion.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom bygg och anläggning | 51 300 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom bygg och anläggning vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik - infrastrukturBI15,40HP1,05Sökande/plats6,8
- Civilingenjörsutbildning i väg- och vattenbyggnad, Antagning till senare delBI–HP–Sökande/plats3,0
- Civilingenjörsutbildning i ekosystemteknikBI19,79HP1,40Sökande/plats5,7
- Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik med arkitekturBI15,39HP0,90Sökande/plats6,2
- Civilingenjörsutbildning i teknisk nanovetenskapBI20,52HP1,55Sökande/plats9,3
- Civilingenjörsutbildning i brandteknikBI18,75HP1,35Sökande/plats8,5
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikBI22,19HP1,80Sökande/plats11,0
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk designBI21,04HP1,70Sökande/plats26,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80120
LU-80120 · nationell antagning
965 sökande, 142 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,53 | 80 | 19,26 | 65 | 136 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,9 | 14 | 19,9 | 12 | 61 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,40 | 48 | 1,40 | 40 | 171 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i väg- och vattenbyggnad
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i väg- och vattenbyggnad vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,26, HP 1,40 och BII 19,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i väg- och vattenbyggnad vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 965 personer, varav 142 i första hand. 120 antogs, alltså 8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i väg- och vattenbyggnad vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,26 HT 2026 mot 19,08 HT 2025. Sökande: 965 mot 844.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor37 %(354)
- Män63 %(611)
- 24 år eller yngre94 %906
- 25–34 år5 %51
- 35 år eller äldre1 %8
- Antagna kvinnor44 %(53)
- Antagna män56 %(67)
Anmälningskod LU-80120. Källa: UHR.