Civilingenjörsutbildning i brandteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80145
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 519
- 90 i första hand
- Antagna
- 61
- urval 2
- Reserver
- 106
- Sökande per plats
- 8,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,16 | 18,75 | −0,41 |
| Högskoleprov (HP) | 1,35 | 1,35 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,16 | 19,16 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 80 | 61 | −19 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2023 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (median −0,54). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,50 under i 2 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2023 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 4 terminer och legat kvar i 3 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 4 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,16 → 18,75 (−0,41) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2025 | 18,54 → 18,27 (−0,27) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2024 | 18,80 → 17,87 (−0,93) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2023 | 17,60 → 16,93 (−0,67) | 1,15 → 1,15 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,16) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2023 | 16,93 | 18,49 |
| HT 2024 | 17,87 | 19,05 |
| HT 2025 | 18,27 | 19,20 |
| HT 2026 | 18,75 | 19,16 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2023 | 1,15 |
| HT 2024 | 1,25 |
| HT 2025 | 1,35 |
| HT 2026 | 1,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2023 | 299 | 87 |
| HT 2024 | 470 | 97 |
| HT 2025 | 506 | 97 |
| HT 2026 | 519 | 90 |
Om programmet
Brandteknik handlar om att förstå, förebygga och begränsa konsekvenserna av olyckor som bränder, explosioner och utsläpp. Som civilingenjör i brandteknik bidrar du med teknisk kunskap i arbetet för ett tryggare och mer motståndskraftigt samhälle. Utbildningen i brandteknik ger dig teknisk och naturvetenskaplig kompetens för att arbeta med brandskydd och olycksförebyggande arbete inom både offentlig och privat sektor.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga civilingenjörsyrken | 56 600 kr43–80 tkr | – |
| Brandingenjörer och byggnadsinspektörer m.fl. | 40 700 kr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Civilingenjörsutbildning i risk, säkerhet och krishanteringBI19,43HP1,45Sökande/plats9,4
- Civilingenjörsutbildning i brandteknik, Antagning till senare delBI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjörsutbildning i bioteknikBI21,46HP1,55Sökande/plats15,8
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI20,47HP1,55Sökande/plats9,7
- Civilingenjörsutbildning i medicin och teknikBI20,60HP1,60Sökande/plats16,4
- Civilingenjörsutbildning i väg- och vattenbyggnadBI19,26HP1,40Sökande/plats8,0
- Civilingenjörsutbildning i teknisk matematikBI21,77HP1,75Sökande/plats14,6
- Civilingenjörsutbildning i kemiteknikBI20,42HP1,40Sökande/plats9,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80145
LU-80145 · nationell antagning
519 sökande, 90 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,16 | 45 | 18,75 | 34 | 80 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,16 | 7 | 19,16 | 6 | 29 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 27 | 1,35 | 20 | 98 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i brandteknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i brandteknik vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,75, HP 1,35 och BII 19,16. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i brandteknik vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 519 personer, varav 90 i första hand. 61 antogs, alltså 8,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i brandteknik vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,75 HT 2026 mot 18,27 HT 2025. Sökande: 519 mot 506.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor36 %(185)
- Män64 %(334)
- 24 år eller yngre92 %477
- 25–34 år7 %34
- 35 år eller äldre2 %8
- Antagna kvinnor34 %(21)
- Antagna män66 %(40)
Anmälningskod LU-80145. Källa: UHR.