Civilingenjörsutbildning i risk, säkerhet och krishantering
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80135
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 425
- 69 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 84
- Sökande per plats
- 9,4
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,73 | 19,43 | −0,3 |
| Högskoleprov (HP) | 1,45 | 1,45 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,79 | 19,79 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 53 | 45 | −8 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −0,30). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 5 terminer och legat kvar i 3 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 5 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,73 → 19,43 (−0,30) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2025 | 19,38 → 19,06 (−0,32) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2024 | 19,22 → 18,96 (−0,26) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2023 | 18,95 → 18,70 (−0,25) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2022 | 18,91 → 18,28 (−0,63) | 1,25 → 1,15 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,73) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2022 | 18,28 | 18,03 |
| HT 2023 | 18,70 | 20,63 |
| HT 2024 | 18,96 | 20,94 |
| HT 2025 | 19,06 | 20,52 |
| HT 2026 | 19,43 | 19,79 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2022 | 1,15 |
| HT 2023 | 1,20 |
| HT 2024 | 1,30 |
| HT 2025 | 1,40 |
| HT 2026 | 1,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2022 | 249 | 51 |
| HT 2023 | 267 | 43 |
| HT 2024 | 343 | 60 |
| HT 2025 | 369 | 77 |
| HT 2026 | 425 | 69 |
Om programmet
Utbildningen är för dig som vill skapa säkra, konkurrenskraftiga verksamheter och trygga, motståndskraftiga samhällen. Centralt i utbildningen är att, med ingenjörens verktygslåda, förstå och lösa problem som rör risk, säkerhet och krishantering. Inom alla delar av samhället inträffar oförutsedda händelser som kan orsaka skador för människor, miljö, ekonomi och fundamentala infrastrukturer.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga civilingenjörsyrken | 56 600 kr43–80 tkr | – |
| Brandingenjörer och byggnadsinspektörer m.fl. | 40 700 kr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Civilingenjörsutbildning i risk, säkerhet och krishantering, Antagning till senare delBI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjörsutbildning i brandteknikBI18,75HP1,35Sökande/plats8,5
- Civilingenjörsutbildning i ekosystemteknikBI19,79HP1,40Sökande/plats5,7
- Civilingenjörsutbildning i bioteknikBI21,46HP1,55Sökande/plats15,8
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI20,47HP1,55Sökande/plats9,7
- Civilingenjörsutbildning i väg- och vattenbyggnadBI19,26HP1,40Sökande/plats8,0
- Civilingenjörsutbildning i kemiteknikBI20,42HP1,40Sökande/plats9,4
- Civilingenjörsutbildning i teknisk nanovetenskapBI20,52HP1,55Sökande/plats9,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80135
LU-80135 · nationell antagning
425 sökande, 69 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,73 | 30 | 19,43 | 25 | 64 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,79 | 5 | 19,79 | 5 | 24 |
| HP Högskoleprovet | 1,45 | 18 | 1,45 | 15 | 80 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i risk, säkerhet och krishantering
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i risk, säkerhet och krishantering vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,43, HP 1,45 och BII 19,79. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i risk, säkerhet och krishantering vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 425 personer, varav 69 i första hand. 45 antogs, alltså 9,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i risk, säkerhet och krishantering vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,43 HT 2026 mot 19,06 HT 2025. Sökande: 425 mot 369.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor52 %(223)
- Män48 %(202)
- 24 år eller yngre93 %396
- 25–34 år5 %22
- 35 år eller äldre2 %7
- Antagna kvinnor71 %(32)
- Antagna män29 %(13)
Anmälningskod LU-80135. Källa: UHR.