Civilingenjörsutbildning i kemiteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80130
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 778
- 109 i första hand
- Antagna
- 83
- urval 2
- Reserver
- 135
- Sökande per plats
- 9,4
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,83 | 20,42 | −0,41 |
| Högskoleprov (HP) | 1,45 | 1,40 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 20,7 | 20,24 | −0,46 |
| Antagna totalt | 103 | 83 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 17 terminer, legat kvar i 7 och stigit i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 17 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 16 terminer och legat kvar i 12 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 16 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,83 → 20,42 (−0,41) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| HT 2025 | 20,60 → 20,21 (−0,39) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2024 | 20,35 → 19,90 (−0,45) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2023 | 20,41 → 20,42 (+0,01) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2022 | 19,74 → 19,22 (−0,52) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2021 | 20,00 → 19,90 (−0,10) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2020 | 20,31 → 20,31 (±0) | – |
| HT 2019 | 19,57 → 19,57 (±0) | – |
| HT 2018 | 19,58 → 19,58 (±0) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2017 | 18,40 → 18,11 (−0,29) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,83) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 18,70 | 17,95 |
| HT 2011 | 18,20 | 19,90 |
| HT 2012 | 18,96 | 17,70 |
| HT 2013 | 19,30 | 17,80 |
| HT 2014 | 20,50 | 19,75 |
| HT 2015 | 20,10 | 18,80 |
| HT 2016 | 19,90 | 18,45 |
| HT 2017 | 18,11 | 19,26 |
| HT 2018 | 19,58 | 19,01 |
| HT 2019 | 19,57 | 19,74 |
| HT 2020 | 20,31 | 20,20 |
| HT 2021 | 19,90 | 19,77 |
| HT 2022 | 19,22 | 19,32 |
| HT 2023 | 20,42 | 20,00 |
| HT 2024 | 19,90 | 20,57 |
| HT 2025 | 20,21 | 20,55 |
| HT 2026 | 20,42 | 20,24 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | 0,80 |
| HT 2010 | 0,90 |
| HT 2011 | 1,00 |
| HT 2012 | 1,20 |
| HT 2013 | 1,20 |
| HT 2014 | 1,35 |
| HT 2015 | 1,35 |
| HT 2016 | 1,30 |
| HT 2017 | 1,30 |
| HT 2018 | 1,30 |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 1,30 |
| HT 2022 | 1,30 |
| HT 2023 | 1,35 |
| HT 2024 | 1,40 |
| HT 2025 | 1,45 |
| HT 2026 | 1,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 321 | 42 |
| HT 2009 | 380 | 50 |
| HT 2010 | 430 | 58 |
| HT 2011 | 406 | 57 |
| HT 2012 | 484 | 53 |
| HT 2013 | 595 | 67 |
| HT 2014 | 686 | 83 |
| HT 2015 | 588 | 67 |
| HT 2016 | 505 | 63 |
| HT 2017 | 555 | 43 |
| HT 2018 | 547 | 60 |
| HT 2019 | 497 | 69 |
| HT 2020 | 621 | 81 |
| HT 2021 | 564 | 69 |
| HT 2022 | 579 | 67 |
| HT 2023 | 598 | 81 |
| HT 2024 | 754 | 101 |
| HT 2025 | 831 | 118 |
| HT 2026 | 778 | 109 |
Om programmet
Hur kan vi skapa nya ämnen och material från grunden - och göra det på ett hållbart sätt? Som civilingenjör i kemiteknik lär du dig att förstå och påverka kemiska processer, från laboratoriet till fullskalig produktion. Kemiteknik kombinerar kemi med teknik och matematik för att utveckla nya produkter och processer på ett långsiktigt hållbart sätt. Det handlar om att omvandla kemisk kunskap till lösningar i större skala - från molekyl till färdig produkt och utformning av processer.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom kemi och kemiteknik | 52 600 kr40–70 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Civilingenjörsutbildning i bioteknikBI21,46HP1,55Sökande/plats15,8
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI20,47HP1,55Sökande/plats9,7
- Civilingenjörsutbildning i teknisk nanovetenskapBI20,52HP1,55Sökande/plats9,3
- Civilingenjörsutbildning i ekosystemteknikBI19,79HP1,40Sökande/plats5,7
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk designBI21,04HP1,70Sökande/plats26,9
- Civilingenjörsutbildning i kemiteknik, Antagning till senare delBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Civilingenjörsutbildning i medicin och teknikBI20,60HP1,60Sökande/plats16,4
- Civilingenjörsutbildning i teknisk matematikBI21,77HP1,75Sökande/plats14,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80130
LU-80130 · nationell antagning
778 sökande, 109 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,83 | 59 | 20,42 | 46 | 110 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,7 | 6 | 20,24 | 6 | 30 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,45 | 34 | 1,40 | 28 | 124 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i kemiteknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i kemiteknik vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,42, HP 1,40 och BII 20,24. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i kemiteknik vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 778 personer, varav 109 i första hand. 83 antogs, alltså 9,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i kemiteknik vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,42 HT 2026 mot 20,21 HT 2025. Sökande: 778 mot 831.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor54 %(419)
- Män46 %(359)
- 24 år eller yngre95 %740
- 25–34 år4 %29
- 35 år eller äldre1 %9
- Antagna kvinnor40 %(33)
- Antagna män60 %(50)
Anmälningskod LU-80130. Källa: UHR.