Civilingenjörsutbildning i ekosystemteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80150
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 492
- 92 i första hand
- Antagna
- 86
- urval 2
- Reserver
- 83
- Sökande per plats
- 5,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,05 | 19,79 | −0,26 |
| Högskoleprov (HP) | 1,40 | 1,40 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,43 | 20,43 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 98 | 86 | −12 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 17 terminer, legat kvar i 8 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 17 terminer, minst 0,50 under i 3 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 17 terminer, legat kvar i 14 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 17 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,05 → 19,79 (−0,26) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2025 | 19,94 → 19,48 (−0,46) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2024 | 20,21 → 19,43 (−0,78) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2023 | 20,57 → 19,86 (−0,71) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2022 | 20,36 → 20,10 (−0,26) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2021 | 20,52 → 20,63 (+0,11) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2020 | 20,75 → 20,75 (±0) | – |
| HT 2019 | 20,47 → 19,75 (−0,72) | – |
| HT 2018 | 19,53 → 19,40 (−0,13) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2017 | 19,04 → 19,04 (±0) | 1,35 → 1,35 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,05) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 19,17 | 19,11 |
| HT 2011 | 19,80 | 21,30 |
| HT 2012 | 20,00 | 19,85 |
| HT 2013 | 20,40 | 19,55 |
| HT 2014 | 20,60 | 20,40 |
| HT 2015 | 20,20 | 20,02 |
| HT 2016 | 20,34 | 20,80 |
| HT 2017 | 19,04 | 18,75 |
| HT 2018 | 19,40 | 18,75 |
| HT 2019 | 19,75 | 21,35 |
| HT 2020 | 20,75 | 21,04 |
| HT 2021 | 20,63 | 20,52 |
| HT 2022 | 20,10 | 20,26 |
| HT 2023 | 19,86 | 20,63 |
| HT 2024 | 19,43 | 20,88 |
| HT 2025 | 19,48 | 20,55 |
| HT 2026 | 19,79 | 20,43 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,10 |
| HT 2009 | 1,20 |
| HT 2010 | 1,30 |
| HT 2011 | 1,10 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,40 |
| HT 2014 | 1,45 |
| HT 2015 | 1,35 |
| HT 2016 | 1,35 |
| HT 2017 | 1,35 |
| HT 2018 | 1,35 |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 1,40 |
| HT 2022 | 1,45 |
| HT 2023 | 1,40 |
| HT 2024 | 1,45 |
| HT 2025 | 1,35 |
| HT 2026 | 1,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 329 | 109 |
| HT 2009 | 466 | 132 |
| HT 2010 | 505 | 114 |
| HT 2011 | 448 | 110 |
| HT 2012 | 528 | 103 |
| HT 2013 | 540 | 97 |
| HT 2014 | 537 | 116 |
| HT 2015 | 497 | 97 |
| HT 2016 | 486 | 104 |
| HT 2017 | 418 | 79 |
| HT 2018 | 431 | 90 |
| HT 2019 | 427 | 114 |
| HT 2020 | 533 | 124 |
| HT 2021 | 500 | 118 |
| HT 2022 | 422 | 100 |
| HT 2023 | 411 | 93 |
| HT 2024 | 457 | 104 |
| HT 2025 | 480 | 99 |
| HT 2026 | 492 | 92 |
Om programmet
Hur kan vi lösa framtidens miljö- och resursutmaningar med hjälp av teknik? Ekosystemteknik ger dig verktyg att arbeta med energi, vatten och miljöfrågor - med naturens förutsättningar, samhällets behov och ett systemperspektiv i fokus. Samhället står inför stora utmaningar för att skapa en hållbar utveckling, där viktiga produkter kan produceras utan miljöskadliga utsläpp och med en effektiv energianvändning.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Specialister inom miljöskydd och miljöteknik | 46 600 kr38–65 tkr | Småökar på 5 år |
| Övriga civilingenjörsyrken | 56 600 kr43–80 tkr | – |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som specialist inom miljöskydd och miljöteknik vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Civilingenjörsutbildning i teknisk nanovetenskapBI20,52HP1,55Sökande/plats9,3
- Civilingenjörsutbildning i bioteknikBI21,46HP1,55Sökande/plats15,8
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI20,47HP1,55Sökande/plats9,7
- Civilingenjörsutbildning i kemiteknikBI20,42HP1,40Sökande/plats9,4
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikBI22,19HP1,80Sökande/plats11,0
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk designBI21,04HP1,70Sökande/plats26,9
- Civilingenjörsutbildning i ekosystemteknik, Antagning till senare delBI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjörsutbildning i väg- och vattenbyggnadBI19,26HP1,40Sökande/plats8,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80150
LU-80150 · nationell antagning
492 sökande, 92 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,05 | 55 | 19,79 | 47 | 59 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,43 | 8 | 20,43 | 8 | 27 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,40 | 32 | 1,40 | 28 | 79 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i ekosystemteknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i ekosystemteknik vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,79, HP 1,40 och BII 20,43. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i ekosystemteknik vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 492 personer, varav 92 i första hand. 86 antogs, alltså 5,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i ekosystemteknik vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,79 HT 2026 mot 19,48 HT 2025. Sökande: 492 mot 480.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor60 %(296)
- Män40 %(196)
- 24 år eller yngre95 %469
- 25–34 år4 %20
- 35 år eller äldre1 %3
- Antagna kvinnor69 %(59)
- Antagna män31 %(27)
Anmälningskod LU-80150. Källa: UHR.