Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik med arkitektur
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80025
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 511
- 64 i första hand
- Antagna
- 83
- urval 2
- Reserver
- 31
- Sökande per plats
- 6,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,35 | 15,39 | −0,96 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,90 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,26 | 17,29 | +0,03 |
| Antagna totalt | 112 | 83 | −29 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 16 terminer, legat kvar i 9 och stigit i 3 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 16 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 18 terminer och legat kvar i 16 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 18 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,35 → 15,39 (−0,96) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2025 | 15,61 → 15,61 (±0) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2024 | 16,24 → 16,24 (±0) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2023 | 16,55 → 15,47 (−1,08) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2022 | 16,61 → 16,35 (−0,26) | 0,90 → 0,75 (−0,15) |
| HT 2021 | 17,07 → 17,07 (±0) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2020 | 16,88 → 16,93 (+0,05) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2019 | 15,73 → 15,73 (±0) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2018 | 17,00 → 17,10 (+0,10) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2017 | 16,40 → 16,40 (±0) | 1,15 → 1,15 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,35) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 17,60 | 18,10 |
| HT 2011 | 18,10 | 17,98 |
| HT 2013 | 18,00 | 19,40 |
| HT 2014 | 18,10 | 18,59 |
| HT 2015 | 18,10 | 17,81 |
| HT 2016 | 17,97 | 16,00 |
| HT 2017 | 16,40 | 16,90 |
| HT 2018 | 17,10 | 16,86 |
| HT 2019 | 15,73 | 15,50 |
| HT 2020 | 16,93 | 17,15 |
| HT 2021 | 17,07 | 17,43 |
| HT 2022 | 16,35 | 17,13 |
| HT 2023 | 15,47 | 16,80 |
| HT 2024 | 16,24 | 16,72 |
| HT 2025 | 15,61 | 17,43 |
| HT 2026 | 15,39 | 17,29 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,10 |
| HT 2009 | 0,70 |
| HT 2010 | 1,00 |
| HT 2011 | 1,00 |
| HT 2013 | 1,20 |
| HT 2014 | 1,15 |
| HT 2015 | 1,20 |
| HT 2016 | 1,15 |
| HT 2017 | 1,15 |
| HT 2018 | 1,05 |
| HT 2019 | 0,85 |
| HT 2020 | 0,80 |
| HT 2021 | 1,00 |
| HT 2022 | 0,75 |
| HT 2023 | 0,85 |
| HT 2024 | 0,90 |
| HT 2025 | 0,80 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 437 | 95 |
| HT 2009 | 603 | 113 |
| HT 2010 | 870 | 128 |
| HT 2011 | 855 | 138 |
| HT 2013 | 890 | 114 |
| HT 2014 | 811 | 95 |
| HT 2015 | 813 | 102 |
| HT 2016 | 771 | 109 |
| HT 2017 | 698 | 95 |
| HT 2018 | 685 | 92 |
| HT 2019 | 555 | 89 |
| HT 2020 | 681 | 105 |
| HT 2021 | 690 | 93 |
| HT 2022 | 620 | 87 |
| HT 2023 | 593 | 76 |
| HT 2024 | 550 | 86 |
| HT 2025 | 552 | 65 |
| HT 2026 | 511 | 64 |
Om programmet
Byggandet förändras - med nya krav på teknik, form och hållbarhet. På Byggteknik med arkitektur får du kunskap att delta i hela byggprocessen, från första idé till färdig byggnad, och utvecklar teknisk kompetens i nära kontakt med samhällsbyggnadssektorn. Byggsektorn är en av samhällets mest betydelsefulla sektorer, både ekonomiskt och socialt. Byggandet av bostäder och lokaler ökar, liksom kraven på en hållbar samhällsutveckling med nya material, metoder och aktörer.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c/Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom bygg och anläggning | 49 400 kr38–65 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Civilingenjörsyrken inom bygg och anläggning | 51 300 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom bygg och anläggning vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik - infrastrukturBI15,40HP1,05Sökande/plats6,8
- Högskoleingenjörsutbildning i datateknikBI17,17HP1,15Sökande/plats7,9
- Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik med arkitektur, Antagning till senare delBI–HP–Sökande/plats–
- ArkitektutbildningBI20,67HP1,40Sökande/plats13,6
- Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik - infrastruktur, Antagning till senare delBI–HP–Sökande/plats–
- Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik - järnvägsteknik, Antagning till senare delBI–HP–Sökande/plats–
- Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik med automationsteknikBI18,18HP1,30Sökande/plats12,5
- Civilingenjörsutbildning i väg- och vattenbyggnadBI19,26HP1,40Sökande/plats8,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80025
LU-80025 · nationell antagning
511 sökande, 64 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,35 | 57 | 15,39 | 40 | 12 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,26 | 15 | 17,29 | 12 | 19 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 37 | 0,90 | 28 | 27 |
Vanliga frågor om Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik med arkitektur
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik med arkitektur vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,39, HP 0,90 och BII 17,29. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik med arkitektur vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 511 personer, varav 64 i första hand. 83 antogs, alltså 6,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik med arkitektur vid Lunds universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,39 HT 2026 mot 15,61 HT 2025. Sökande: 511 mot 552.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor39 %(201)
- Män61 %(310)
- 24 år eller yngre85 %436
- 25–34 år12 %59
- 35 år eller äldre3 %16
- Antagna kvinnor35 %(29)
- Antagna män65 %(54)
Anmälningskod LU-80025. Källa: UHR.