Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80009

BIGymnasiebetyg 18,18 av max 22,5 +1,04 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,30 av max 2 +0,20 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,53 av max 22,5 +0,45 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
437
92 i första hand
Antagna
35
urval 2
Reserver
117
Sökande per plats
12,5
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,1818,18Oförändrad
Högskoleprov (HP)1,301,30Oförändrad
Betyg (BII)18,5318,53Oförändrad
Antagna totalt4435−9

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 17 terminer, legat kvar i 10 och stigit i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 17 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 17 terminer, legat kvar i 12 och stigit i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 17 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik med automationsteknik (senaste 10 av 17 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,18 → 18,18 (±0)1,30 → 1,30 (±0)
HT 202517,05 → 17,14 (+0,09)1,15 → 1,10 (−0,05)
HT 202417,80 → 17,80 (±0)1,10 → 1,10 (±0)
HT 202317,40 → 16,63 (−0,77)1,05 → 1,05 (±0)
HT 202215,15 → 15,15 (±0)1,00 → 1,00 (±0)
HT 202117,26 → 17,26 (±0)1,05 → 1,15 (+0,10)
HT 202017,10 → 17,10 (±0)0,95 → 0,95 (±0)
HT 201916,20 → 16,31 (+0,11)1,00 → 1,00 (±0)
HT 201815,45 → 15,34 (−0,11)1,00 → 1,00 (±0)
HT 201714,52 → 14,52 (±0)0,65 → 0,65 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,18) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Elkraft och automation får vardagen att fungera - de driver allt från industritillverkning till sjukvårdsutrustning. På utbildningen lär du dig att förstå, planera och driftsätta systemen bakom och du förbereds för arbete med el- och automationslösningar i en digital värld. Utan elkraft och automationssystem stannar vardagen. I framtidens energisystem, som vind-, sol- och vågkraft, krävs avancerad, datorstyrd automation för att säkra elförsörjningen.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c/Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
Examen
Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Ingenjörer och tekniker inom elektroteknik 49 500 kr37–67 tkr Storaökar på 5 år
Civilingenjörsyrken inom elektroteknik 54 200 kr41–75 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom elektroteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80009

LU-80009 · nationell antagning

437 sökande, 92 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,18 21 18,18 13 80
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,53 5 18,53 5 41
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 4 Alla antogs 4 0
HP Högskoleprovet 1,30 14 1,30 13 94
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1

Vanliga frågor om Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik med automationsteknik

Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik med automationsteknik vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,18, HP 1,30 och BII 18,53. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik med automationsteknik vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 437 personer, varav 92 i första hand. 35 antogs, alltså 12,5 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik med automationsteknik vid Lunds universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 18,18 HT 2026 mot 17,14 HT 2025. Sökande: 437 mot 293.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor13 %(55)
  • Män87 %(382)
  • 24 år eller yngre78 %339
  • 25–34 år18 %80
  • 35 år eller äldre4 %18
  • Antagna kvinnor14 %(5)
  • Antagna män86 %(30)

Anmälningskod LU-80009. Källa: UHR.