Vad krävdes för att komma in på Tekniskt basår HT 2026?

BImedian 15,51 lägst–högst 12,44–20,15 +0,83 mot HT 2025
HPmedian 0,75 lägst–högst 0,25–1,40 −0,30 mot HT 2025
Källa: UHR, urval 2, 25 utbildningar vid 12 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
19 671
+24,4 % mot HT 2025
Antagna
2 475
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
7,9
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
12
25 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Tekniskt basår HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Valhallavägen · Stockholm 20,1519,841,403 67412,9+0,49
Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Flemingsberg · Huddinge 18,3317,951,202 5219,0+0,15
Jönköping University Tekniskt basår, distans · Jönköping · Distans · blandad tid 18,1016,98–84024,0–
Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Södertälje · Södertälje 17,9216,881,151 01029,7+0,28
Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Norrtälje · Norrtälje 17,8517,371,2561338,3+0,40
Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Nynäshamn · Nynäshamn 17,6016,461,1567430,6+0,84
Jönköping University Jönköping 16,2115,90–7507,5+2,67
Mälardalens universitet Eskilstuna 14,8114,450,553987,2+3,37
Mälardalens universitet Västerås 14,6114,650,655405,7+2,93
Blekinge tekniska högskola Tekniskt basår, distans · Karlskrona · Distans · blandad tid 14,3615,900,755627,0+0,43
Högskolan Väst Trollhättan 13,5914,100,503874,8–
Högskolan i Halmstad Halmstad 13,4014,130,555165,4+2,29
Högskolan i Borås Borås 12,8013,760,255263,6–
Luleå tekniska universitet Tekniskt basår (Normal, Luleå) · Luleå 12,4413,830,304483,4–
Luleå tekniska universitet Tekniskt basår (IT-distans) · Luleå · Distans Alla antogsAlla antogsAlla antogs4082,9–
Blekinge tekniska högskola Tekniskt basår, campus · Karlskrona Alla antogsAlla antogsAlla antogs3233,6–
Högskolan i Gävle Gävle · Distans Alla antogsAlla antogsAlla antogs3204,0–
Högskolan Dalarna Borlänge · Distans Alla antogsAlla antogsAlla antogs3065,6–
Högskolan i Gävle Gävle Alla antogsAlla antogsAlla antogs2552,8–
Högskolan Kristianstad Kristianstad Alla antogsAlla antogsAlla antogs2123,9–
Högskolan i Gävle Sandviken · Distans Alla antogsInget urvalAlla antogs1646,3–
Högskolan Dalarna Borlänge Alla antogsAlla antogsAlla antogs1004,0–
Högskolan i Gävle Bollnäs · Distans Alla antogsInget urvalAlla antogs956,8–
Högskolan i Borås Svenljunga Alla antogsAlla antogsAlla antogs563,7–
Chalmers tekniska högskola Göteborg ––1,303 9739,2–

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på BI, högst först
Tekniskt basår VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer plats
Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Flemingsberg · Huddinge 16,7816,931,101 0776,9

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

10,012,515,017,520,022,5200820122016202020242026HT 2010: median BI 15,20, lägst 12,34, högst 17,39 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median BI 15,56, lägst 11,80, högst 17,65 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median BI 15,33, lägst 12,75, högst 18,54 (9 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 15,60, lägst 14,10, högst 18,70 (11 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 16,13, lägst 13,10, högst 20,99 (11 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 16,10, lägst 12,60, högst 19,30 (13 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 16,30, lägst 11,65, högst 19,19 (15 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 14,87, lägst 12,00, högst 18,80 (11 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 16,10, lägst 12,06, högst 18,80 (8 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 16,71, lägst 12,22, högst 18,85 (7 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 17,08, lägst 12,35, högst 19,35 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 16,66, lägst 11,02, högst 18,99 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 16,58, lägst 11,83, högst 18,88 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 16,95, lägst 12,72, högst 19,11 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 14,02, lägst 11,20, högst 19,43 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 14,68, lägst 11,11, högst 19,66 (11 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 15,51, lägst 12,44, högst 20,15 (14 lärosäten med poänggräns)15,51

Vårtermin (VT)

10,012,515,017,520,022,5200820122016202020242026VT 2011: median BI 15,21, lägst 15,21, högst 15,21 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2012: median BI 15,20, lägst 15,20, högst 15,20 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2013: median BI 16,48, lägst 16,48, högst 16,48 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2014: median BI 16,20, lägst 16,20, högst 16,20 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2015: median BI 16,87, lägst 16,87, högst 16,87 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2016: median BI 17,20, lägst 17,20, högst 17,20 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2017: median BI 17,00, lägst 17,00, högst 17,00 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median BI 16,70, lägst 16,70, högst 16,70 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2019: median BI 16,26, lägst 16,26, högst 16,26 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2020: median BI 17,07, lägst 17,07, högst 17,07 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2021: median BI 16,41, lägst 16,41, högst 16,41 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2022: median BI 14,74, lägst 14,74, högst 14,74 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2023: median BI 14,96, lägst 14,96, högst 14,96 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2024: median BI 14,11, lägst 14,11, högst 14,11 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2025: median BI 16,43, lägst 16,43, högst 16,43 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2026: median BI 16,78, lägst 16,78, högst 16,78 (1 lärosäten med poänggräns)16,78
Visa som tabell
Tekniskt basår: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
202612,4415,5120,1516,7816,7816,78
202511,1114,6819,6616,4316,4316,43
202411,2014,0219,4314,1114,1114,11
202312,7216,9519,1114,9614,9614,96
202211,8316,5818,8814,7414,7414,74
202111,0216,6618,9916,4116,4116,41
202012,3517,0819,3517,0717,0717,07
201912,2216,7118,8516,2616,2616,26
201812,0616,1018,8016,7016,7016,70
201712,0014,8718,8017,0017,0017,00
201611,6516,3019,1917,2017,2017,20
201512,6016,1019,3016,8716,8716,87
201413,1016,1320,9916,2016,2016,20
201314,1015,6018,7016,4816,4816,48
201212,7515,3318,5415,2015,2015,20
201111,8015,5617,6515,2115,2115,21
201012,3415,2017,39–––
2009––––––
2008––––––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,00,51,01,5200820122016202020242026HT 2009: median HP 0,55, lägst 0,30, högst 0,80 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2010: median HP 1,10, lägst 0,50, högst 1,20 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median HP 0,80, lägst 0,10, högst 1,30 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median HP 0,85, lägst 0,50, högst 1,20 (8 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median HP 0,85, lägst 0,50, högst 1,30 (11 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 0,95, lägst 0,50, högst 1,50 (11 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 0,90, lägst 0,40, högst 1,35 (11 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 0,93, lägst 0,60, högst 1,30 (12 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 1,05, lägst 0,15, högst 1,30 (9 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 1,05, lägst 0,40, högst 1,25 (7 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 1,10, lägst 0,80, högst 1,25 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 1,00, lägst 0,65, högst 1,20 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 0,95, lägst 0,25, högst 1,20 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 1,10, lägst 0,80, högst 1,20 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 1,10, lägst 0,90, högst 1,25 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 1,08, lägst 0,50, högst 1,30 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 1,05, lägst 0,35, högst 1,35 (9 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 0,75, lägst 0,25, högst 1,40 (13 lärosäten med poänggräns)0,75

Vårtermin (VT)

0,00,51,01,5200820122016202020242026VT 2010: median HP 0,40, lägst 0,40, högst 0,40 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2011: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2012: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2013: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2014: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2015: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2016: median HP 1,15, lägst 1,15, högst 1,15 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2017: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2019: median HP 0,95, lägst 0,95, högst 0,95 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2020: median HP 0,85, lägst 0,85, högst 0,85 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2021: median HP 0,85, lägst 0,85, högst 0,85 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2022: median HP 0,65, lägst 0,65, högst 0,65 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2023: median HP 0,70, lägst 0,70, högst 0,70 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2024: median HP 0,65, lägst 0,65, högst 0,65 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2025: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2026: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)1,10
Visa som tabell
Tekniskt basår: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
20260,250,751,401,101,101,10
20250,351,051,350,900,900,90
20240,501,081,300,650,650,65
20230,901,101,250,700,700,70
20220,801,101,200,650,650,65
20210,250,951,200,850,850,85
20200,651,001,200,850,850,85
20190,801,101,250,950,950,95
20180,401,051,251,101,101,10
20170,151,051,301,101,101,10
20160,600,931,301,151,151,15
20150,400,901,351,101,101,10
20140,500,951,501,001,001,00
20130,500,851,301,001,001,00
20120,500,851,200,900,900,90
20110,100,801,300,900,900,90
20100,501,101,200,400,400,40
20090,300,550,80–––
2008––––––

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Tekniskt basår?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Kungl. Tekniska högskolan (Stockholm): 20,15 i urvalsgruppen BI och 1,40 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Tekniskt basår?

Vid Luleå tekniska universitet (Luleå) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.

Vad krävs på högskoleprovet för Tekniskt basår?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,25–1,40 beroende på lärosäte, med medianen 0,75. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Tekniskt basår HT 2026?

19 671 sökte programmet vid 12 lärosäten och 2 475 antogs, alltså ungefär 7,9 sökande per plats. 4 180 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Tekniskt basår ökat?

Medianen för BI steg med 0,83 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +24,4 %.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: högskoleingenjör och tekniskt basår

Visa alla