Tekniskt basår
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HB-62199
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 526
- 84 i första hand
- Antagna
- 145
- urval 2
- Reserver
- 74
- Sökande per plats
- 3,6
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,64 | 12,8 | −1,84 |
| Högskoleprov (HP) | 0,55 | 0,25 | −0,30 |
| Betyg (BII) | 14,85 | 13,76 | −1,09 |
| Antagna totalt | 150 | 145 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 12 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 12 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 10.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 9 terminer och legat kvar i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 8 av 9 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,64 → 12,80 (−1,84) | 0,55 → 0,25 (−0,30) |
| HT 2025 | 11,51 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2019 | 12,55 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 13,25 → alla behöriga antogs | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 14,90 → 12,70 (−2,20) | 0,75 → 0,50 (−0,25) |
| HT 2016 | 15,70 → 14,60 (−1,10) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2015 | 16,20 → 15,10 (−1,10) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| HT 2014 | 15,50 → 14,40 (−1,10) | 0,90 → 0,75 (−0,15) |
| HT 2013 | 16,20 → 15,40 (−0,80) | 0,90 → 0,70 (−0,20) |
| HT 2012 | 16,00 → 15,33 (−0,67) | 0,80 → 0,80 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,64) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | 11,80 | 14,05 |
| HT 2012 | 15,33 | 15,73 |
| HT 2013 | 15,40 | 16,60 |
| HT 2014 | 14,40 | 14,70 |
| HT 2015 | 15,10 | 14,90 |
| HT 2016 | 14,60 | 14,65 |
| HT 2017 | 12,70 | 13,91 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 12,80 | 13,76 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,80 |
| HT 2013 | 0,70 |
| HT 2014 | 0,75 |
| HT 2015 | 0,80 |
| HT 2016 | 0,75 |
| HT 2017 | 0,50 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 146 | 31 |
| HT 2009 | 290 | 75 |
| HT 2010 | 388 | 64 |
| HT 2011 | 438 | 65 |
| HT 2012 | 568 | 113 |
| HT 2013 | 691 | 124 |
| HT 2014 | 860 | 134 |
| HT 2015 | 874 | 114 |
| HT 2016 | 782 | 95 |
| HT 2017 | 747 | 111 |
| HT 2018 | 572 | 77 |
| HT 2019 | 530 | 88 |
| HT 2020 | 574 | 92 |
| HT 2021 | 459 | 81 |
| HT 2022 | 345 | 45 |
| HT 2023 | 302 | 49 |
| HT 2024 | 339 | 54 |
| HT 2025 | 380 | 78 |
| HT 2026 | 526 | 84 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 25| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Valhallavägen · Stockholm | 20,15 | 1,40 | 12,9 | 3 674 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Flemingsberg · Huddinge | 18,33 | 1,20 | 9,0 | 2 521 |
| Jönköping University Tekniskt basår, distans · Jönköping · Distans | 18,10 | – | 24,0 | 840 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Södertälje · Södertälje | 17,92 | 1,15 | 29,7 | 1 010 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Norrtälje · Norrtälje | 17,85 | 1,25 | 38,3 | 613 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Nynäshamn · Nynäshamn | 17,60 | 1,15 | 30,6 | 674 |
| Jönköping University Jönköping | 16,21 | – | 7,5 | 750 |
| Blekinge tekniska högskola Tekniskt basår, distans · Karlskrona · Distans | 14,36 | 0,75 | 7,0 | 562 |
| Högskolan i Borås Borås · Du tittar på den här | 12,80 | 0,25 | 3,6 | 526 |
| Chalmers tekniska högskola Göteborg | – | 1,30 | 9,2 | 3 973 |
Om programmet
Tekniskt basår omfattar ett års studier och ger behörighet i matematik, fysik och kemi, för att kunna följa naturvetenskapliga och tekniska utbildningar vid högskolor och universitet. Godkänt tekniskt basår ger garantiplats på ingenjörsutbildningar vid Högskolan i Borås.
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Borås.
Liknande program vid Högskolan i Borås
- Tekniskt basårBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,7
- ByggingenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats9,3
- Affärsutvecklarprogrammet Bygg och FastighetBIAlla antogsHP0,30Sökande/plats5,9
- IT-ingenjör - digital infrastruktur och cybersäkerhetBI16,25HP1,00Sökande/plats12,0
- Industriell ekonomi - logistikingenjörBI14,56HP0,70Sökande/plats10,6
- Industriell ekonomi - arbetsorganisation och ledarskapBI12,71HP0,55Sökande/plats7,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HB-62199
HB-62199 · nationell antagning
526 sökande, 84 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,64 | 88 | 12,8 | 85 | 18 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,85 | 9 | 13,76 | 10 | 6 |
| HP Högskoleprovet | 0,55 | 50 | 0,25 | 48 | 1 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 49 |
Vanliga frågor om Tekniskt basår
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt basår vid Högskolan i Borås HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 12,8, HP 0,25 och BII 13,76. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tekniskt basår vid Högskolan i Borås?
HT 2026 sökte 526 personer, varav 84 i första hand. 145 antogs, alltså 3,6 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Tekniskt basår mer?
Samma utbildning finns på 25 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor37 %(192)
- Män63 %(334)
- 24 år eller yngre78 %410
- 25–34 år18 %97
- 35 år eller äldre4 %19
- Antagna kvinnor41 %(60)
- Antagna män59 %(85)
Anmälningskod HB-62199. Källa: UHR.