Tekniskt basår
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HJ-52188
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 750
- 146 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 135
- Sökande per plats
- 7,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,75 | 16,21 | −0,54 |
| Betyg (BII) | 16,35 | 15,9 | −0,45 |
| Antagna totalt | 120 | 100 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 13 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,36). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 13 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 10.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,75 → 16,21 (−0,54) | – |
| HT 2025 | 15,40 → 13,54 (−1,86) | – |
| HT 2024 | 13,44 → 11,91 (−1,53) | – |
| HT 2022 | 12,70 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 12,40 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2020 | 13,25 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2019 | 14,85 → 12,78 (−2,07) | – |
| HT 2018 | 15,70 → 14,20 (−1,50) | – |
| HT 2017 | 16,24 → 14,87 (−1,37) | – |
| HT 2016 | 16,30 → 14,95 (−1,35) | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,75) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2013
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2013 | 16,23 | 16,14 |
| HT 2014 | 16,13 | 15,90 |
| HT 2015 | 14,80 | 14,05 |
| HT 2016 | 14,95 | 14,57 |
| HT 2017 | 14,87 | 13,95 |
| HT 2018 | 14,20 | 13,38 |
| HT 2019 | 12,78 | 12,80 |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 11,91 | 13,03 |
| HT 2025 | 13,54 | 14,88 |
| HT 2026 | 16,21 | 15,90 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2013 | 0,80 |
| HT 2014 | 0,85 |
| HT 2015 | – |
| HT 2016 | – |
| HT 2017 | – |
| HT 2018 | – |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | – |
| HT 2022 | – |
| HT 2023 | – |
| HT 2024 | – |
| HT 2025 | – |
| HT 2026 | – |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2013 | 1 040 | 149 |
| HT 2014 | 1 085 | 173 |
| HT 2015 | 1 073 | 127 |
| HT 2016 | 1 072 | 157 |
| HT 2017 | 1 028 | 190 |
| HT 2018 | 887 | 173 |
| HT 2019 | 784 | 162 |
| HT 2020 | 848 | 192 |
| HT 2021 | 749 | 181 |
| HT 2022 | 594 | 147 |
| HT 2023 | 586 | 165 |
| HT 2024 | 611 | 158 |
| HT 2025 | 613 | 134 |
| HT 2026 | 750 | 146 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 25| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Valhallavägen · Stockholm | 20,15 | 1,40 | 12,9 | 3 674 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Flemingsberg · Huddinge | 18,33 | 1,20 | 9,0 | 2 521 |
| Jönköping University Tekniskt basår, distans · Jönköping · Distans | 18,10 | – | 24,0 | 840 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Södertälje · Södertälje | 17,92 | 1,15 | 29,7 | 1 010 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Norrtälje · Norrtälje | 17,85 | 1,25 | 38,3 | 613 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Nynäshamn · Nynäshamn | 17,60 | 1,15 | 30,6 | 674 |
| Jönköping University Jönköping · Du tittar på den här | 16,21 | – | 7,5 | 750 |
| Mälardalens universitet Västerås | 14,61 | 0,65 | 5,7 | 540 |
| Blekinge tekniska högskola Tekniskt basår, distans · Karlskrona · Distans | 14,36 | 0,75 | 7,0 | 562 |
| Chalmers tekniska högskola Göteborg | – | 1,30 | 9,2 | 3 973 |
Om programmet
Tekniskt basår är en förberedande utbildning för dig som till exempel vill studera ett ingenjörsprogram men som saknar behörighet. Här komplet¬terar du din behörighet inom matematik, fysik och kemi, som läses parallellt under större delen av läsåret. När studierna är avklarade och godkända är du garanterad en plats på något av våra ingenjörsprogram.
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 1a eller 1b eller 1c. Eller: Matematik nivå 1a eller nivå 1b eller nivå 1c eller motsvarande kunskaper.
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Jönköping University.
Liknande program vid Jönköping University
- Tekniskt basår, distansBI18,10HP–Sökande/plats24,0
- Teknisk bastermin: Industriell ekonomi och produktionsledningBI15,88HP–Sökande/plats8,8
- Teknisk bastermin: Datateknik (civilingenjör)BI17,86HP–Sökande/plats–
- Teknisk bastermin: Produktutveckling och designBIAlla antogsHP–Sökande/plats6,4
- Teknisk bastermin: Logistik och ledningBIAlla antogsHP–Sökande/plats5,7
- Teknisk bastermin: Byggnadsteknik (civilingenjör)BI12,42HP–Sökande/plats9,3
- Teknisk bastermin: Sustainable Supply Chain ManagementBIAlla antogsHP–Sökande/plats4,2
- Teknisk bastermin: Ortopedingenjör (Prosthetics and Orthotics)BIAlla antogsHP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HJ-52188
HJ-52188 · nationell antagning
750 sökande, 146 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,75 | 66 | 16,21 | 56 | 118 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,35 | 10 | 15,9 | 8 | 28 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| PJ Lärosätets eget urval | 0,8 | 42 | Alla antogs | 34 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
Vanliga frågor om Tekniskt basår
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt basår vid Jönköping University HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,21 och BII 15,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tekniskt basår vid Jönköping University?
HT 2026 sökte 750 personer, varav 146 i första hand. 100 antogs, alltså 7,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Tekniskt basår vid Jönköping University?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,21 HT 2026 mot 13,54 HT 2025. Sökande: 750 mot 613.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Tekniskt basår mer?
Samma utbildning finns på 25 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor33 %(248)
- Män67 %(502)
- 24 år eller yngre86 %642
- 25–34 år13 %97
- 35 år eller äldre1 %11
- Antagna kvinnor35 %(35)
- Antagna män65 %(65)
Anmälningskod HJ-52188. Källa: UHR.