Byggingenjör
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HB-62117
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 232
- 27 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 9,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 48 | 25 | −23 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 11 terminer och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,74). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 11 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 12 terminer och legat kvar i 1 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 11 av 12 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 7.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2022 | 15,20 → alla behöriga antogs | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 16,25 → 15,60 (−0,65) | 0,55 → 0,50 (−0,05) |
| HT 2018 | 13,03 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 15,97 → 14,75 (−1,22) | 1,05 → 0,85 (−0,20) |
| HT 2016 | 18,00 → 16,70 (−1,30) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2015 | 16,60 → 16,68 (+0,08) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
| HT 2014 | 17,30 → 15,80 (−1,50) | 1,05 → 0,85 (−0,20) |
| HT 2013 | 17,14 → 16,40 (−0,74) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| HT 2012 | 16,00 → 15,90 (−0,10) | 0,90 → 0,70 (−0,20) |
| HT 2011 | 16,80 → 16,18 (−0,62) | 0,90 → 0,90 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2022 (BI 15,20) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 14,29 | 17,06 |
| HT 2011 | 16,18 | 18,70 |
| HT 2012 | 15,90 | 16,64 |
| HT 2013 | 16,40 | 16,05 |
| HT 2014 | 15,80 | 14,85 |
| HT 2015 | 16,68 | 16,80 |
| HT 2016 | 16,70 | 15,82 |
| HT 2017 | 14,75 | 15,14 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 15,60 | 16,84 |
| HT 2022 | Alla antogs | 16,50 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | 0,90 |
| HT 2012 | 0,70 |
| HT 2013 | 0,95 |
| HT 2014 | 0,85 |
| HT 2015 | 1,00 |
| HT 2016 | 0,75 |
| HT 2017 | 0,85 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,50 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 1 086 | 237 |
| HT 2009 | 245 | 24 |
| HT 2010 | 302 | 28 |
| HT 2011 | 356 | 39 |
| HT 2012 | 448 | 36 |
| HT 2013 | 528 | 54 |
| HT 2014 | 527 | 63 |
| HT 2015 | 497 | 62 |
| HT 2016 | 538 | 64 |
| HT 2017 | 468 | 87 |
| HT 2018 | 458 | 55 |
| HT 2019 | 353 | 49 |
| HT 2020 | 374 | 65 |
| HT 2021 | 414 | 57 |
| HT 2022 | 351 | 73 |
| HT 2023 | 277 | 36 |
| HT 2024 | 240 | 30 |
| HT 2025 | 234 | 36 |
| HT 2026 | 232 | 27 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet Byggingenjör: Byggteknik med arkitektur · Malmö | Alla antogs | Alla antogs | 4,9 | 442 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad | Alla antogs | Alla antogs | 7,4 | 326 |
| Högskolan i Borås Borås · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 9,3 | 232 |
Om programmet
Vill du vara med och bygga Sverige in i framtiden? Då är byggingenjörsutbildningen något för dig. Arbetsområdet för byggingenjörer är brett. Du kan arbeta med konstruktion, likaväl som att vara inriktad på produktion eller förvaltning. En sak är säker, en spännande framtid med många utmaningar väntar!
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1 och Matematik 3c eller Matematik D + Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Borås.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom bygg och anläggning | 49 400 kr38–65 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Civilingenjörsyrken inom bygg och anläggning | 51 300 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom bygg och anläggning vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Borås
- Tekniskt basårBI12,80HP0,25Sökande/plats3,6
- Tekniskt basårBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,7
- IT-ingenjör - digital infrastruktur och cybersäkerhetBI16,25HP1,00Sökande/plats12,0
- Industriell ekonomi - logistikingenjörBI14,56HP0,70Sökande/plats10,6
- Industriell ekonomi - arbetsorganisation och ledarskapBI12,71HP0,55Sökande/plats7,0
- Affärsutvecklarprogrammet Bygg och FastighetBIAlla antogsHP0,30Sökande/plats5,9
- EnergiingenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,7
- Maskiningenjör - automation och AIBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HB-62117
HB-62117 · nationell antagning
232 sökande, 27 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 20 | Alla antogs | 9 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 5 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 12 | Alla antogs | 6 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 3 | 0 |
Vanliga frågor om Byggingenjör
Vad krävdes för att komma in på Byggingenjör vid Högskolan i Borås HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Byggingenjör vid Högskolan i Borås?
HT 2026 sökte 232 personer, varav 27 i första hand. 25 antogs, alltså 9,3 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Byggingenjör mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor34 %(78)
- Män66 %(154)
- 24 år eller yngre81 %188
- 25–34 år15 %34
- 35 år eller äldre4 %10
- Antagna kvinnor32 %(8)
- Antagna män68 %(17)
Anmälningskod HB-62117. Källa: UHR.