Energiingenjör
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HB-62115
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 186
- 23 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 4
- Sökande per plats
- 4,7
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 13,14 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,30 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 13,95 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 45 | 40 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,60). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 7.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 13,14 → alla behöriga antogs | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 13,11 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 14,20 → alla behöriga antogs | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2014 | 14,00 → alla behöriga antogs | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2013 | 15,50 → 14,70 (−0,80) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2012 | 16,56 → 14,10 (−2,46) | 0,90 → 0,70 (−0,20) |
| HT 2011 | 16,95 → 15,25 (−1,70) | 1,00 → 0,70 (−0,30) |
| HT 2010 | 15,71 → 14,20 (−1,51) | 0,70 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 13,14) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 14,20 | 13,55 |
| HT 2011 | 15,25 | 15,54 |
| HT 2012 | 14,10 | 16,03 |
| HT 2013 | 14,70 | 17,45 |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | 0,70 |
| HT 2012 | 0,70 |
| HT 2013 | 0,85 |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 76 | 10 |
| HT 2009 | 198 | 38 |
| HT 2010 | 254 | 44 |
| HT 2011 | 263 | 77 |
| HT 2012 | 244 | 45 |
| HT 2013 | 304 | 57 |
| HT 2014 | 175 | 20 |
| HT 2015 | 204 | 41 |
| HT 2016 | 169 | 21 |
| HT 2017 | 150 | 17 |
| HT 2018 | 139 | 14 |
| HT 2019 | 159 | 27 |
| HT 2020 | 147 | 32 |
| HT 2021 | 158 | 14 |
| HT 2022 | 131 | 18 |
| HT 2023 | 128 | 28 |
| HT 2024 | 133 | 20 |
| HT 2025 | 176 | 26 |
| HT 2026 | 186 | 23 |
Om programmet
Energifrågor ligger i tiden – både när det gäller hållbarhet och ny teknik. Den här utbildningen öppnar dörrarna till många spännande möjligheter för dig som är intresserad av klimatet, energi och hållbar samhällsutveckling. Utbildningen innehåller en arbetsförlagd praktikperiod.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 1a eller Fysik 1b1 + 1b2, Kemi 1 och Matematik 3c eller Matematik D + Eller: Fysik nivå 1b eller nivå 1a2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Borås.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga ingenjörer och tekniker | 44 500 kr35–63 tkr | – |
| Specialister inom miljöskydd och miljöteknik | 46 600 kr38–65 tkr | Småökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Borås
- Maskiningenjör - automation och AIBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,7
- TextilingenjörsutbildningenBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- Högskoleingenjör i kemiteknik - Hållbara material och processerBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,2
- IT-ingenjör - digital infrastruktur och cybersäkerhetBI16,25HP1,00Sökande/plats12,0
- Industriell ekonomi - affärsingenjörBI15,05HP0,70Sökande/plats8,0
- ByggingenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats9,3
- Industriell ekonomi - logistikingenjörBI14,56HP0,70Sökande/plats10,6
- Industriell ekonomi - arbetsorganisation och ledarskapBI12,71HP0,55Sökande/plats7,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HB-62115
HB-62115 · nationell antagning
186 sökande, 23 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 13,14 | 24 | Alla antogs | 18 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 13,95 | 5 | Alla antogs | 7 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,30 | 15 | Alla antogs | 10 | 0 |
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | 957 | 4 | 4 |
Vanliga frågor om Energiingenjör
Vad krävdes för att komma in på Energiingenjör vid Högskolan i Borås HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Energiingenjör vid Högskolan i Borås?
HT 2026 sökte 186 personer, varav 23 i första hand. 40 antogs, alltså 4,7 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor26 %(49)
- Män74 %(137)
- 24 år eller yngre74 %138
- 25–34 år19 %36
- 35 år eller äldre6 %12
- Antagna kvinnor35 %(14)
- Antagna män65 %(26)
Anmälningskod HB-62115. Källa: UHR.