Tekniskt basår, campus
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · BTH-87155
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 323
- 67 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 22
- Sökande per plats
- 3,6
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,2 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,45 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 14,43 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 90 | 90 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,90). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 6 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 6 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,20 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 12,32 → alla behöriga antogs | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 14,25 → alla behöriga antogs | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 13,80 → 12,90 (−0,90) | 0,65 → 0,40 (−0,25) |
| HT 2014 | 14,35 → 13,10 (−1,25) | 0,70 → 0,50 (−0,20) |
| HT 2013 | 15,10 → 14,41 (−0,69) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| HT 2012 | 12,10 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2011 | 13,15 → alla behöriga antogs | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,20) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | 11,32 |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 14,41 | 13,94 |
| HT 2014 | 13,10 | 13,13 |
| HT 2015 | 12,90 | 11,80 |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,60 |
| HT 2014 | 0,50 |
| HT 2015 | 0,40 |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 89 | 24 |
| HT 2009 | 160 | 59 |
| HT 2010 | 233 | 38 |
| HT 2011 | 227 | 53 |
| HT 2012 | 347 | 68 |
| HT 2013 | 523 | 113 |
| HT 2014 | 472 | 80 |
| HT 2015 | 595 | 106 |
| HT 2016 | 552 | 80 |
| HT 2017 | 450 | 74 |
| HT 2018 | 358 | 73 |
| HT 2019 | 312 | 77 |
| HT 2020 | 309 | 60 |
| HT 2021 | 261 | 46 |
| HT 2022 | 239 | 72 |
| HT 2023 | 227 | 58 |
| HT 2024 | 227 | 48 |
| HT 2025 | 272 | 67 |
| HT 2026 | 323 | 67 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 25| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Valhallavägen · Stockholm | 20,15 | 1,40 | 12,9 | 3 674 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Flemingsberg · Huddinge | 18,33 | 1,20 | 9,0 | 2 521 |
| Jönköping University Tekniskt basår, distans · Jönköping · Distans | 18,10 | – | 24,0 | 840 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Södertälje · Södertälje | 17,92 | 1,15 | 29,7 | 1 010 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Norrtälje · Norrtälje | 17,85 | 1,25 | 38,3 | 613 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Nynäshamn · Nynäshamn | 17,60 | 1,15 | 30,6 | 674 |
| Jönköping University Jönköping | 16,21 | – | 7,5 | 750 |
| Blekinge tekniska högskola Tekniskt basår, distans · Karlskrona · Distans | 14,36 | 0,75 | 7,0 | 562 |
| Blekinge tekniska högskola Karlskrona · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 3,6 | 323 |
| Chalmers tekniska högskola Göteborg | – | 1,30 | 9,2 | 3 973 |
Om programmet
Programmet ger dig de kunskaper i matematik, fysik och kemi som krävs för att ta steget vidare till ingenjörsstudier och andra tekniska utbildningar. Du läser gymnasienivåkurser som motsvarar Matematik 3c och 4, Fysik 1 och 2 samt Kemi 1, och bygger samtidigt studievana, problemlösningsförmåga och förståelse för hur naturvetenskap och teknik hänger ihop.
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Blekinge tekniska högskola.
Liknande program vid Blekinge tekniska högskola
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod BTH-87155
BTH-87155 · nationell antagning
323 sökande, 67 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,2 | 50 | Alla antogs | 48 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,43 | 7 | Alla antogs | 8 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,45 | 31 | Alla antogs | 24 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | 980 | 8 | 22 |
Vanliga frågor om Tekniskt basår, campus
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt basår, campus vid Blekinge tekniska högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tekniskt basår, campus vid Blekinge tekniska högskola?
HT 2026 sökte 323 personer, varav 67 i första hand. 90 antogs, alltså 3,6 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Tekniskt basår, campus mer?
Samma utbildning finns på 25 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor25 %(81)
- Män75 %(242)
- 24 år eller yngre85 %273
- 25–34 år13 %43
- 35 år eller äldre2 %7
- Antagna kvinnor33 %(30)
- Antagna män67 %(60)
Anmälningskod BTH-87155. Källa: UHR.