Tekniskt basår (Normal, Luleå)
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LTU-78028
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 448
- 101 i första hand
- Antagna
- 133
- urval 2
- Reserver
- 28
- Sökande per plats
- 3,4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 12,44 | 12,44 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 0,30 | 0,30 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 13,83 | 13,83 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 185 | 133 | −52 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 11 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,67). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 11 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 8.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 8 terminer och legat kvar i 2 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 8 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 12,44 → 12,44 (±0) | 0,30 → 0,30 (±0) |
| HT 2019 | 13,60 → alla behöriga antogs | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 14,73 → 13,01 (−1,72) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2017 | 15,69 → 14,02 (−1,67) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| HT 2016 | 16,30 → 14,49 (−1,81) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2015 | 16,71 → 16,10 (−0,61) | 1,05 → 0,90 (−0,15) |
| HT 2014 | 13,55 → 13,83 (+0,28) | 0,50 → 0,50 (±0) |
| HT 2013 | 16,40 → 14,70 (−1,70) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2012 | 13,40 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2011 | 11,90 → alla behöriga antogs | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 12,44) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 14,70 | 14,55 |
| HT 2014 | 13,83 | 14,01 |
| HT 2015 | 16,10 | 15,30 |
| HT 2016 | 14,49 | 14,54 |
| HT 2017 | 14,02 | 14,10 |
| HT 2018 | 13,01 | 14,25 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 12,44 | 13,83 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| VT 2009 | Inget urval |
| HT 2009 | Alla antogs |
| VT 2010 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,60 |
| HT 2014 | 0,50 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 0,95 |
| HT 2017 | 0,80 |
| HT 2018 | 0,75 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 245 | 87 |
| VT 2009 | 38 | 14 |
| HT 2009 | 359 | 134 |
| VT 2010 | 122 | 39 |
| HT 2010 | 401 | 115 |
| HT 2011 | 478 | 121 |
| HT 2012 | 653 | 175 |
| HT 2013 | 852 | 208 |
| HT 2014 | 947 | 177 |
| HT 2015 | 970 | 222 |
| HT 2016 | 820 | 185 |
| HT 2017 | 727 | 159 |
| HT 2018 | 649 | 143 |
| HT 2019 | 486 | 110 |
| HT 2020 | 639 | 149 |
| HT 2021 | 491 | 122 |
| HT 2022 | 365 | 86 |
| HT 2023 | 294 | 74 |
| HT 2024 | 324 | 84 |
| HT 2025 | 371 | 87 |
| HT 2026 | 448 | 101 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 25| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Valhallavägen · Stockholm | 20,15 | 1,40 | 12,9 | 3 674 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Campus Flemingsberg · Huddinge | 18,33 | 1,20 | 9,0 | 2 521 |
| Jönköping University Tekniskt basår, distans · Jönköping · Distans | 18,10 | – | 24,0 | 840 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Södertälje · Södertälje | 17,92 | 1,15 | 29,7 | 1 010 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Norrtälje · Norrtälje | 17,85 | 1,25 | 38,3 | 613 |
| Kungl. Tekniska högskolan Tekniskt basår, Lärcentrum Nynäshamn · Nynäshamn | 17,60 | 1,15 | 30,6 | 674 |
| Jönköping University Jönköping | 16,21 | – | 7,5 | 750 |
| Blekinge tekniska högskola Tekniskt basår, distans · Karlskrona · Distans | 14,36 | 0,75 | 7,0 | 562 |
| Luleå tekniska universitet Luleå · Du tittar på den här | 12,44 | 0,30 | 3,4 | 448 |
| Chalmers tekniska högskola Göteborg | – | 1,30 | 9,2 | 3 973 |
Om programmet
Tekniskt basår är för dig som vill läsa till civilingenjör eller högskoleingenjör men saknar särskild behörighet i matematik, fysik och kemi. Om du klarar samtliga kurser under året så garanteras du en plats på valfri ingenjörsutbildning vid LTU.
- Behörighet
- Grundläggande behörighet samt Matematik 2a eller 2b eller 2c
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Liknande program vid Luleå tekniska universitet
- Tekniskt basår (IT-distans)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,9
- Civilingenjör - öppen ingångBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,6
- Civilingenjör teknisk fysik och elektroteknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,4
- Civilingenjör maskinteknikBI17,05HP1,25Sökande/plats6,5
- Högskoleingenjör bergteknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- Högskoleingenjör maskinteknikBI15,23HP1,00Sökande/plats7,0
- Högskoleingenjör bilsystemteknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,4
- Digital tjänsteutveckling, kandidat (Normal, Luleå)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LTU-78028
LTU-78028 · nationell antagning
448 sökande, 101 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 5 | 3 | 5 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 12,44 | 105 | 12,44 | 70 | 9 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 13,83 | 14 | 13,83 | 13 | 6 |
| HP Högskoleprovet | 0,30 | 61 | 0,30 | 45 | 2 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 10 |
Vanliga frågor om Tekniskt basår (Normal, Luleå)
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt basår (Normal, Luleå) vid Luleå tekniska universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 12,44, HP 0,30 och BII 13,83. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tekniskt basår (Normal, Luleå) vid Luleå tekniska universitet?
HT 2026 sökte 448 personer, varav 101 i första hand. 133 antogs, alltså 3,4 sökande per antagen.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Tekniskt basår (Normal, Luleå) mer?
Samma utbildning finns på 25 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor27 %(122)
- Män73 %(326)
- 24 år eller yngre88 %393
- 25–34 år10 %47
- 35 år eller äldre2 %8
- Antagna kvinnor29 %(38)
- Antagna män71 %(95)
Anmälningskod LTU-78028. Källa: UHR.