Civilingenjör - öppen ingång
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LTU-88057
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 398
- 38 i första hand
- Antagna
- 71
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 5,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 114 | 71 | −43 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 15 terminer och legat kvar i 1 (7 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,38). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 15 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 11.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 12 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 12 terminer, minst 0,10 under i 10 och minst 0,20 under i 7.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2024 | 13,76 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 15,16 → alla behöriga antogs | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 16,29 → 13,85 (−2,44) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2020 | 13,47 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2019 | 13,83 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 16,30 → 14,36 (−1,94) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2017 | 16,15 → 15,28 (−0,87) | 1,10 → 0,90 (−0,20) |
| HT 2016 | 18,40 → 17,50 (−0,90) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| HT 2015 | 17,40 → 17,40 (±0) | 1,15 → 0,95 (−0,20) |
| HT 2014 | 17,77 → 17,63 (−0,14) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2024 (BI 13,76) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 13,91 | 15,45 |
| VT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 15,35 | 15,65 |
| HT 2014 | 17,63 | 16,12 |
| HT 2015 | 17,40 | 16,02 |
| HT 2016 | 17,50 | 15,70 |
| HT 2017 | 15,28 | 16,80 |
| HT 2018 | 14,36 | 14,70 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 13,85 | 15,85 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | Inget urval |
| HT 2008 | Alla antogs |
| VT 2009 | Alla antogs |
| HT 2009 | 0,60 |
| VT 2010 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| VT 2011 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| VT 2012 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,80 |
| VT 2013 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,80 |
| HT 2014 | 1,10 |
| HT 2015 | 0,95 |
| HT 2016 | 1,05 |
| HT 2017 | 0,90 |
| HT 2018 | 0,95 |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 297 | 52 |
| VT 2009 | 52 | 26 |
| HT 2009 | 408 | 69 |
| VT 2010 | 167 | 50 |
| HT 2010 | 338 | 49 |
| VT 2011 | 143 | 35 |
| HT 2011 | 455 | 53 |
| VT 2012 | 139 | 43 |
| HT 2012 | 672 | 76 |
| VT 2013 | 186 | 45 |
| HT 2013 | 844 | 82 |
| HT 2014 | 836 | 79 |
| HT 2015 | 854 | 82 |
| HT 2016 | 769 | 64 |
| HT 2017 | 623 | 71 |
| HT 2018 | 655 | 71 |
| HT 2019 | 479 | 62 |
| HT 2020 | 507 | 67 |
| HT 2021 | 613 | 43 |
| HT 2022 | 489 | 59 |
| HT 2023 | 393 | 58 |
| HT 2024 | 367 | 40 |
| HT 2025 | 360 | 34 |
| HT 2026 | 398 | 38 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 5| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Örebro universitet Civilingenjör, Industriell ekonomi · Örebro | 18,95 | 1,35 | 12,9 | 839 |
| Malmö universitet Civilingenjör: Datateknik · Malmö | 18,02 | 1,25 | 9,2 | 552 |
| Örebro universitet Civilingenjör, Datateknik · Örebro | 16,45 | 1,00 | 6,9 | 412 |
| Luleå tekniska universitet Luleå · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 5,6 | 398 |
| Högskolan i Gävle Civilingenjör, geodata och positioneringsteknik · Gävle | Alla antogs | Alla antogs | 4,6 | 51 |
Om programmet
Vill du bli civilingenjör men är osäker på vilken inriktning du vill läsa? Då är öppen ingång utbildningen för dig. Med öppen ingång får du en extra termin på dig att bestämma inriktning och hinner få mer information om de olika civilingenjörsprogrammen.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2 (äldre kurs Matematik E).
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga civilingenjörsyrken | 56 600 kr43–80 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Luleå tekniska universitet
- Civilingenjör maskinteknikBI17,05HP1,25Sökande/plats6,5
- Tekniskt basår (IT-distans)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,9
- Tekniskt basår (Normal, Luleå)BI12,44HP0,30Sökande/plats3,4
- Högskoleingenjör maskinteknikBI15,23HP1,00Sökande/plats7,0
- Civilingenjör datateknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,5
- Civilingenjör industriell ekonomiBI17,26HP1,15Sökande/plats6,9
- Civilingenjör tillämpad artificiell intelligensBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats8,8
- Civilingenjör teknisk fysik och elektroteknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LTU-88057
LTU-88057 · nationell antagning
398 sökande, 38 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 65 | Alla antogs | 38 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 6 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 33 | Alla antogs | 23 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 7 | Alla antogs | 4 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjör - öppen ingång
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör - öppen ingång vid Luleå tekniska universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör - öppen ingång vid Luleå tekniska universitet?
HT 2026 sökte 398 personer, varav 38 i första hand. 71 antogs, alltså 5,6 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjör - öppen ingång mer?
Samma utbildning finns på 5 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor34 %(134)
- Män66 %(264)
- 24 år eller yngre92 %366
- 25–34 år7 %28
- 35 år eller äldre1 %4
- Antagna kvinnor27 %(19)
- Antagna män73 %(52)
Anmälningskod LTU-88057. Källa: UHR.