Civilingenjör, Datateknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-59604
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 412
- 52 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 56
- Sökande per plats
- 6,9
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,74 | 16,45 | −0,29 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 1,00 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,05 | 16,53 | −0,52 |
| Antagna totalt | 70 | 60 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2016 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 11 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 1 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 11 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2016 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 11 terminer och legat kvar i 7 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 11 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,74 → 16,45 (−0,29) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2025 | 16,41 → 16,41 (±0) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2024 | 17,13 → 16,93 (−0,20) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2023 | 17,03 → 16,55 (−0,48) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2022 | 18,05 → 18,05 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2021 | 18,23 → 17,85 (−0,38) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| HT 2020 | 17,55 → 17,55 (±0) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2019 | 17,29 → 17,24 (−0,05) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2018 | 16,82 → 16,82 (±0) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2017 | 16,35 → 16,15 (−0,20) | 1,15 → 1,15 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,74) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | 16,95 | 14,65 |
| HT 2017 | 16,15 | 15,14 |
| HT 2018 | 16,82 | 16,42 |
| HT 2019 | 17,24 | 17,17 |
| HT 2020 | 17,55 | 17,51 |
| HT 2021 | 17,85 | 17,41 |
| HT 2022 | 18,05 | 17,50 |
| HT 2023 | 16,55 | 16,46 |
| HT 2024 | 16,93 | 16,63 |
| HT 2025 | 16,41 | 16,62 |
| HT 2026 | 16,45 | 16,53 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | 1,00 |
| HT 2017 | 1,15 |
| HT 2018 | 1,10 |
| HT 2019 | 1,05 |
| HT 2020 | 1,10 |
| HT 2021 | 1,05 |
| HT 2022 | 1,20 |
| HT 2023 | 0,90 |
| HT 2024 | 1,00 |
| HT 2025 | 0,90 |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 344 | 44 |
| HT 2017 | 432 | 38 |
| HT 2018 | 529 | 61 |
| HT 2019 | 497 | 61 |
| HT 2020 | 487 | 53 |
| HT 2021 | 506 | 62 |
| HT 2022 | 535 | 65 |
| HT 2023 | 444 | 53 |
| HT 2024 | 459 | 54 |
| HT 2025 | 411 | 39 |
| HT 2026 | 412 | 52 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 5| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Örebro universitet Civilingenjör, Industriell ekonomi · Örebro | 18,95 | 1,35 | 12,9 | 839 |
| Malmö universitet Civilingenjör: Datateknik · Malmö | 18,02 | 1,25 | 9,2 | 552 |
| Örebro universitet Örebro · Du tittar på den här | 16,45 | 1,00 | 6,9 | 412 |
| Luleå tekniska universitet Civilingenjör - öppen ingång · Luleå | Alla antogs | Alla antogs | 5,6 | 398 |
| Högskolan i Gävle Civilingenjör, geodata och positioneringsteknik · Gävle | Alla antogs | Alla antogs | 4,6 | 51 |
Om programmet
Civilingenjörsprogrammet i datateknik är ett femårigt program som ger dig breda kunskaper och färdigheter inom datateknik och gör dig väl förberedd för att arbeta i framtidens industriföretag. Du ska kunna arbeta med datorers maskin- och programvara och kunna sätta ihop dem i en större produkt eller tillverkningssystem. Du ska kunna samarbeta med många olika personer med olika expertis.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik – fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| IT-säkerhetsspecialister | 54 900 kr39–79 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
- Högskoleingenjör, DatateknikBI15,20HP0,90Sökande/plats5,9
- Civilingenjör, Industriell ekonomiBI18,95HP1,35Sökande/plats12,9
- Högskoleingenjör, MaskinteknikBI17,70HP1,25Sökande/plats11,7
- Högskoleingenjör, Industriell ekonomiBI17,24HP1,20Sökande/plats11,5
- Högskoleingenjör, Industriell design och produktutvecklingBI16,59HP1,20Sökande/plats11,0
- Masterprogram i artificiell intelligens, människa-maskininteraktion och social robotik med tillämpning mot global hälsaBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-59604
ORU-59604 · nationell antagning
412 sökande, 52 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | 4 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,74 | 38 | 16,45 | 31 | 40 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,05 | 8 | 16,53 | 8 | 15 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 24 | 1,00 | 20 | 45 |
Vanliga frågor om Civilingenjör, Datateknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör, Datateknik vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,45, HP 1,00 och BII 16,53. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör, Datateknik vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 412 personer, varav 52 i första hand. 60 antogs, alltså 6,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjör, Datateknik vid Örebro universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,45 HT 2026 mot 16,41 HT 2025. Sökande: 412 mot 411.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Civilingenjör, Datateknik mer?
Samma utbildning finns på 5 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor22 %(90)
- Män78 %(322)
- 24 år eller yngre89 %368
- 25–34 år9 %38
- 35 år eller äldre1 %6
- Antagna kvinnor25 %(15)
- Antagna män75 %(45)
Anmälningskod ORU-59604. Källa: UHR.