Högskoleingenjör, Industriell ekonomi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-59607
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 404
- 49 i första hand
- Antagna
- 35
- urval 2
- Reserver
- 76
- Sökande per plats
- 11,5
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,52 | 17,24 | −0,28 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,20 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,36 | 16,78 | −0,58 |
| Antagna totalt | 38 | 35 | −3 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2017 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 10 terminer och legat kvar i 1 (median −0,59). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 10 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2017 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 10 terminer och legat kvar i 5 (median −0,02). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 10 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,52 → 17,24 (−0,28) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2025 | 17,78 → 16,93 (−0,85) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2024 | 17,26 → 16,73 (−0,53) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2023 | 16,55 → 16,46 (−0,09) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2022 | 17,50 → 14,88 (−2,62) | 1,00 → 0,70 (−0,30) |
| HT 2021 | 17,14 → 17,14 (±0) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2020 | 16,95 → 15,31 (−1,64) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2019 | 16,20 → 15,78 (−0,42) | 0,95 → 0,80 (−0,15) |
| HT 2018 | 16,20 → 15,55 (−0,65) | 0,95 → 0,80 (−0,15) |
| HT 2017 | 16,25 → 15,52 (−0,73) | 1,00 → 1,00 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,52) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 15,52 | 15,75 |
| HT 2018 | 15,55 | 16,10 |
| HT 2019 | 15,78 | 17,23 |
| HT 2020 | 15,31 | 16,20 |
| HT 2021 | 17,14 | 18,47 |
| HT 2022 | 14,88 | 15,78 |
| HT 2023 | 16,46 | 16,12 |
| HT 2024 | 16,73 | 15,63 |
| HT 2025 | 16,93 | 17,85 |
| HT 2026 | 17,24 | 16,78 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 1,00 |
| HT 2018 | 0,80 |
| HT 2019 | 0,80 |
| HT 2020 | 0,95 |
| HT 2021 | 1,00 |
| HT 2022 | 0,70 |
| HT 2023 | 0,95 |
| HT 2024 | 0,90 |
| HT 2025 | 1,05 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 339 | 37 |
| HT 2018 | 343 | 37 |
| HT 2019 | 274 | 27 |
| HT 2020 | 320 | 48 |
| HT 2021 | 275 | 44 |
| HT 2022 | 282 | 40 |
| HT 2023 | 275 | 41 |
| HT 2024 | 306 | 42 |
| HT 2025 | 380 | 49 |
| HT 2026 | 404 | 49 |
Om programmet
Basen i utbildningen är maskinteknik, ett brett teknikområde som ger dig förståelse för produkter och utvecklingsprocesser. Exempel på sådant du kommer att läsa är mekanik, hållfasthetslära, solidmodellering och ritteknik, konstruktionsmaterial, kvalitetsutveckling, ekonomistyrning, produktionsteknik och lean, energiteknik, ledning och styrning av processer, konstruktionsteknik samt produktutveckling. I flera av kurserna förekommer projektarbeten och företagsförlagda projekt.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik – fortsättning nivå 1c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom industri, logistik och produktionsplanering | 44 800 kr36–62 tkr | – |
| Civilingenjörsyrken inom logistik och produktionsplanering | 49 300 kr38–70 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
- Högskoleingenjör, Industriell design och produktutvecklingBI16,59HP1,20Sökande/plats11,0
- Högskoleingenjör, MaskinteknikBI17,70HP1,25Sökande/plats11,7
- Civilingenjör, Industriell ekonomiBI18,95HP1,35Sökande/plats12,9
- Civilingenjör, DatateknikBI16,45HP1,00Sökande/plats6,9
- Högskoleingenjör, DatateknikBI15,20HP0,90Sökande/plats5,9
- Masterprogram i artificiell intelligens, människa-maskininteraktion och social robotik med tillämpning mot global hälsaBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-59607
ORU-59607 · nationell antagning
404 sökande, 49 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,52 | 15 | 17,24 | 14 | 40 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,36 | 5 | 16,78 | 4 | 36 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 8 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 10 | 1,20 | 9 | 67 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Högskoleingenjör, Industriell ekonomi
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjör, Industriell ekonomi vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,24, HP 1,20 och BII 16,78. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Högskoleingenjör, Industriell ekonomi vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 404 personer, varav 49 i första hand. 35 antogs, alltså 11,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Högskoleingenjör, Industriell ekonomi vid Örebro universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,24 HT 2026 mot 16,93 HT 2025. Sökande: 404 mot 380.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor32 %(128)
- Män68 %(276)
- 24 år eller yngre87 %350
- 25–34 år12 %50
- 35 år eller äldre1 %4
- Antagna kvinnor37 %(13)
- Antagna män63 %(22)
Anmälningskod ORU-59607. Källa: UHR.