Civilingenjör, Industriell ekonomi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-59610
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 839
- 70 i första hand
- Antagna
- 65
- urval 2
- Reserver
- 165
- Sökande per plats
- 12,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,32 | 18,95 | −0,37 |
| Högskoleprov (HP) | 1,35 | 1,35 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,45 | 19,45 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 88 | 65 | −23 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2016 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 11 terminer och legat kvar i 1 (median −0,16). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 11 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2016 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 11 terminer, legat kvar i 7 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 11 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,32 → 18,95 (−0,37) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2025 | 19,27 → 18,85 (−0,42) | 1,30 → 1,35 (+0,05) |
| HT 2024 | 18,93 → 18,81 (−0,12) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2023 | 19,53 → 19,48 (−0,05) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2022 | 19,22 → 19,12 (−0,10) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2021 | 19,95 → 19,55 (−0,40) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2020 | 19,38 → 19,38 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2019 | 19,17 → 18,77 (−0,40) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2018 | 18,91 → 18,75 (−0,16) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2017 | 18,33 → 18,23 (−0,10) | 1,25 → 1,25 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,32) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | 18,40 | 16,43 |
| HT 2017 | 18,23 | 17,45 |
| HT 2018 | 18,75 | 17,44 |
| HT 2019 | 18,77 | 19,27 |
| HT 2020 | 19,38 | 19,81 |
| HT 2021 | 19,55 | 20,15 |
| HT 2022 | 19,12 | 19,15 |
| HT 2023 | 19,48 | 19,60 |
| HT 2024 | 18,81 | 19,20 |
| HT 2025 | 18,85 | 19,89 |
| HT 2026 | 18,95 | 19,45 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | 1,25 |
| HT 2017 | 1,25 |
| HT 2018 | 1,15 |
| HT 2019 | 1,20 |
| HT 2020 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,25 |
| HT 2023 | 1,25 |
| HT 2024 | 1,30 |
| HT 2025 | 1,35 |
| HT 2026 | 1,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 683 | 63 |
| HT 2017 | 766 | 61 |
| HT 2018 | 797 | 58 |
| HT 2019 | 615 | 91 |
| HT 2020 | 600 | 74 |
| HT 2021 | 644 | 59 |
| HT 2022 | 500 | 44 |
| HT 2023 | 557 | 44 |
| HT 2024 | 656 | 59 |
| HT 2025 | 768 | 64 |
| HT 2026 | 839 | 70 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 5| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Örebro universitet Örebro · Du tittar på den här | 18,95 | 1,35 | 12,9 | 839 |
| Malmö universitet Civilingenjör: Datateknik · Malmö | 18,02 | 1,25 | 9,2 | 552 |
| Örebro universitet Civilingenjör, Datateknik · Örebro | 16,45 | 1,00 | 6,9 | 412 |
| Luleå tekniska universitet Civilingenjör - öppen ingång · Luleå | Alla antogs | Alla antogs | 5,6 | 398 |
| Högskolan i Gävle Civilingenjör, geodata och positioneringsteknik · Gävle | Alla antogs | Alla antogs | 4,6 | 51 |
Om programmet
Civilingenjörsutbildningen ger dig breda och djupa kunskaper i teknikbaserad affärsutveckling. Du lär dig maskinteknik, produkt- och kvalitetsutveckling, ekonomi, marknadsföring och organisationsutveckling. Du kommer under utbildningen att analysera och hitta innovativa lösningar på komplexa problem. Presentationsteknik, projektledning, samarbetsförmåga och nätverksbyggande är kompetenser som är nödvändiga för att bli en framgångsrik civilingenjör och går som en röd tråd genom hela utbildningen.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik – fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom logistik och produktionsplanering | 49 300 kr38–70 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Lednings- och organisationsutvecklare | 53 700 kr40–83 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom logistik och produktionsplanering vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-59610
ORU-59610 · nationell antagning
839 sökande, 70 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,32 | 50 | 18,95 | 37 | 129 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,45 | 8 | 19,45 | 6 | 39 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 30 | 1,35 | 22 | 156 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjör, Industriell ekonomi
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör, Industriell ekonomi vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,95, HP 1,35 och BII 19,45. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör, Industriell ekonomi vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 839 personer, varav 70 i första hand. 65 antogs, alltså 12,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjör, Industriell ekonomi vid Örebro universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,95 HT 2026 mot 18,85 HT 2025. Sökande: 839 mot 768.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Civilingenjör, Industriell ekonomi mer?
Samma utbildning finns på 5 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor35 %(292)
- Män65 %(547)
- 24 år eller yngre95 %799
- 25–34 år4 %35
- 35 år eller äldre1 %5
- Antagna kvinnor34 %(22)
- Antagna män66 %(43)
Anmälningskod ORU-59610. Källa: UHR.