Civilingenjör: Datateknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-68808
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 552
- 77 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 89
- Sökande per plats
- 9,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,41 | 18,02 | −0,39 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,25 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,79 | 17,79 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 65 | 60 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,41 → 18,02 (−0,39) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2025 | 19,11 → 18,45 (−0,66) | 1,20 → 1,20 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,41) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 18,45 | 18,65 |
| HT 2026 | 18,02 | 17,79 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | 1,20 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 591 | 84 |
| HT 2026 | 552 | 77 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 5| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Örebro universitet Civilingenjör, Industriell ekonomi · Örebro | 18,95 | 1,35 | 12,9 | 839 |
| Malmö universitet Malmö · Du tittar på den här | 18,02 | 1,25 | 9,2 | 552 |
| Örebro universitet Civilingenjör, Datateknik · Örebro | 16,45 | 1,00 | 6,9 | 412 |
| Luleå tekniska universitet Civilingenjör - öppen ingång · Luleå | Alla antogs | Alla antogs | 5,6 | 398 |
| Högskolan i Gävle Civilingenjör, geodata och positioneringsteknik · Gävle | Alla antogs | Alla antogs | 4,6 | 51 |
Om programmet
Vill du vara en del av samhällsutvecklingen och skapa smarta tekniska lösningar som gör skillnad? Civilingenjörsprogrammet med inriktning datateknik vid Malmö universitet omfattar 300 HP och är uppbyggt som ett sammanhållet 5-årigt program. År 1–3 ger dig grundläggande kunskaper i centrala ämnen. Under de två avslutande åren fördjupar du dig antingen inom Tillämpad Data Science eller inom området Internet of Things. Båda profilerna ger kompetenser som svarar mot arbetsmarknadens stora behov.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 (eller Fysik B, Kemi A, Matematik E)
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| IT-säkerhetsspecialister | 54 900 kr39–79 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Malmö universitet
- Datateknik och Mobil IT: HögskoleingenjörsutbildningBI15,70HP0,90Sökande/plats7,0
- Medieteknik: Media management, kandidatprogramBI15,75HP0,45Sökande/plats7,3
- Stadsbyggnad, stadsutveckling och planeringBI15,32HP0,75Sökande/plats7,8
- InformationsarkitektBI15,63HP0,70Sökande/plats8,1
- Byggingenjör: Byggteknik med arkitekturBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,9
- Maskin- och materialteknik: HögskoleingenjörsutbildningBI16,95HP1,20Sökande/plats5,7
- Produktutveckling och design: HögskoleingenjörsutbildningBI15,34HP0,90Sökande/plats7,5
- Medieteknik: Webbaserad design och utveckling, kandidatprogramBI13,33HPAlla antogsSökande/plats5,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MAU-68808
MAU-68808 · nationell antagning
552 sökande, 77 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BAS Lärosätets eget urval | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 8 | 0 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | 3 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,41 | 30 | 18,02 | 27 | 70 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,79 | 7 | 17,79 | 6 | 24 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 19 | 1,25 | 18 | 78 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjör: Datateknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör: Datateknik vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,02, HP 1,25 och BII 17,79. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör: Datateknik vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 552 personer, varav 77 i första hand. 60 antogs, alltså 9,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Civilingenjör: Datateknik vid Malmö universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,02 HT 2026 mot 18,45 HT 2025. Sökande: 552 mot 591.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjör: Datateknik mer?
Samma utbildning finns på 5 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor27 %(147)
- Män73 %(405)
- 24 år eller yngre82 %452
- 25–34 år14 %77
- 35 år eller äldre4 %23
- Antagna kvinnor20 %(12)
- Antagna män80 %(48)
Anmälningskod MAU-68808. Källa: UHR.